Německo
Jak překrucováním historie hnědne Evropa

Letos v září europoslanci odhlasovali Usnesení o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy, v němž se tvrdí, že pouze německo-sovětská smlouva o neútočení z 23. srpna 1939 (pakt Molotov-Ribbentrop) připravila půdu pro vypuknutí druhé světové války. Tato manipulace s interpretací dějin Jana Schneidera podnítila k napsání článku.
České školství v mezinárodních testech PISA 2018: Mírně nad průměrem

V šetření Programme for International Student Assessment (PISA), nejdůležitějším mezinárodním měření vzdělávání, se tentokrát před nás dostaly i například Polsko nebo Estonsko, jež bývaly až za námi. Estonsko se vyšvihlo mezi úplnou špičku.
Novinka v digitální době: Konspirace bez teorie

Počet těch, kteří se cítí obětí nespravedlivého systému, roste. Příjmová nerovnost se stále zvětšuje stejně jako životní náklady a odstup od ekonomicky zajištěných elit. Jednou z možností, jak pochopit současný svět, jsou konspirační teorie, jichž internet nabízí nepřeberné množství.
USA versus Čína: Střet o umělou inteligenci kvůli dominanci světu

V dohledné době není pravděpodobné, že by se ekonomická či vojenská situace USA nebo Číny zhoršila natolik, že by nebyly rovnocenným rivalem. Rozhodující bude pokrok ve vývoji umělé inteligence.
Všechny země v ekonomické transformaci uspěly
Poté, co se spolupracovník LN Jan Macháček v rámci 30. výročí Listopadu 1989 zeptal, zda šlo něco udělat zásadně jinak, se nyní ptá: Komu se transformace lépe podařila – Němcům, Polákům, Slovákům, Maďarům nebo Čechům?
Problém Evropské unie: Jak pokračovat se společnou měnou euro

Diskuse o euru a jeho budoucnosti budou v příštích pěti letech živé. Nejasné směřování Evropské komise ohledně eura by mělo tvrdé dopady, proto bychom neměli zavírat oči před mračny nad ním.
Výzkumníci propojují díky DNA prehistorii se současností

Na jih od bavorského města Augsburg odkryli archeologové v osmdesátých a devadesátých letech 20. století řadu hrobů. Nyní se na nálezy znovu podíval tým německých výzkumníků a mezi nimi i genetici. Výsledky ukázaly nerovnoprávnou sociální strukturu tehdejší společnosti.
Musí se zajistit rychlejší povolování staveb

„V Německu je nájemní bydlení běžné. V Berlíně bydlí v nájemním bytě 85 procent lidí,“ říká v rozhovoru Peter Noack, spoluzakladatel a jednatel společnosti Zeitgeist.
Západní společnost se blíží bodu zlomu. Výsledkem bude chaos
Úmysly mladé švédské environmentální aktivistky Grety Thunbergové jsou poctivé a upřímné a její přesvědčení hluboké. Otázkou zůstává, kdo a kam jí pomáhá s její misijní cestou.
Koruna oslabuje i kvůli globální nejistotě

Vývoj kurzu koruny mnoho pozorovatelů překvapuje, neboť vůči euru v uplynulých měsících oslaboval. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má to nějaké logické či racionální vysvětlení, je-li český hospodářský růst vyšší než průměr eurozóny?
Kauza ruský plyn: Poláci v Haagu bojovali i za nás

Polsko rozhodnutím Mezinárodního soudního dvora v Haagu dosáhlo zákazu navýšení kapacity plynovodu Opal minimálně do doby, než bude jeho kapacita volně přístupná.
Pakt Molotov-Ribbentrop: Od neúplně informace k dezinformaci

Jan Schneider na základě článku „Hrdost přebíjí fakta. Na ruskou interpretaci paktu Ribbentrop-Molotov dohlíží i rozvědka“ polemizuje s médii vyvolávaným dojmem, že Hitler a Stalin v sobě našli zalíbení a poslali své ministry zahraničí, aby se objali a dohodli, že si rozdělí Polsko.
Politika odcházejícího šéfa ECB byla rozumná

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi zachránil eurozónu před rozpadem, ale paranoia z negativních úroků v Německu roste. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co soudíte o negativních úrocích a odcházejícím šéfovi ECB Draghim?
Každý velký duch potřebuje masku

Anglická spisovatelka Sue Prideauxová se ve své biografii německého filozofa Friedricha Nietzscheho I Am Dynamit: A Life of Friedrich Nietzsche mimo jiné snaží odpovědět na otázku spojené s jeho životem: Bylo Nietzscheho maskou šílenství?
Recese určitě přijde. Jen nevíme, kdy
Průmyslová výroba v Německu klesá a v USA zřejmě také. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Směřují Evropa i USA do recese či se zopakuje krize jako v roce 2008?