Německo
Ceny bytů nemohou příliš klesat, mohou se maximálně stabilizovat

„Ve světě i u nás je patrný trend sestěhovávání se do měst. A záleží na jejich umění se v rychlém čase přílivu lidí přizpůsobit,“ říká v rozhovoru Miroslav Linhart, partner společnosti Deloitte.
Byly by USA velkou zemí, kdyby nekolonizovaly západ a jih svého území?

Bývalé koloniální velmoci používaly při budování a ovládání svého impéria a sféry vlivu drastické metody. Pokud jde o vyhubení Indiánů a územní anexi, je zapomnění a odvedení pozornosti strategií současných USA. Mohly ale vytvořit moderní civilizaci bez drastických metod?
Británie a Německo se rozhodly z krize proinvestovat, nikoli projíst

Britský ministr financí Sunak hodlá investovat do nových technologií. U německé kancléřky Merkelové činí tyto investice čtvrt bilionu korun.
Zdi jsou symboly oddělení, útlaku a omezení. Jejich osudem zbourání
Osudem zdi bývá její nevyhnutelný pád. Všechny vznikly jako iluze, sloužily jako symbol a skončily degradované na výletní cíl. Projít se jimi nedá ani na jednu stranu, byť si jejich stavitelé často myslí, že platí jen pro druhé. Ve skutečnosti zafungují na všechny.
Visegrád potřebujeme i po našem vstupu do Evropské unie

Spolupráce ve Visegrádské skupině se Česku několikrát vyplatila, říká v rozhovoru Alexandr Vondra, který stál jako poradce prezidenta Václava Havla u jejího zrodu 15. února 1991. Podle něho bez spolupráce Česka, Maďarska, Polska a Slovenska nelze zajistit bezpečnost našeho regionu.
Rusko v dějinách mnohokrát zvítězilo a bylo poraženo. A mnohokrát bude

Na článek Václava Makrlíka Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti zareagoval Roman Joch. Dle něho Rusko nebylo vždy mírumilovné, neagresivní a neexpanzionistické..
Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti

Nenávist k Rusku má svou historii a český politicky a historicky gramotný občan si klade otázku, kde se bere. Této demagogii snad mohou uvěřit Američané, které zajímají jen problémy státu, ve kterém žijí. Někteří Češi však také neznají historii a politické názory si tříbí v hospodském či kavárenském žvanění.
Odlidštěný svět, kde každá vzpomínka či památeční předmět je na obtíž
Německý spisovatel Winfried Georg Sebald (1944–2001) v souboru esejů Campo Santo ukazuje, že vítězové píšou nejen historii.
Dovoz zemního plynu je bezpečnější než jaderné palivo z Ruska

Úspěšná a rozsáhlá diverzifikace dodavatelů zemního plynu do Česka je podmínkou strategických úvah o rozvoji českého plynárenství v každé verzi energetické politiky.
USA: Napadením Kongresu demonstranti opustili vyhrazený prostor

Navzdory ničení majetku, symbolických hodnot a ztrátě pěti životů k okupaci Kongresu ve středu 6. ledna došlo způsobem, který lze označit za ludický. To by mohlo vést ke zlehčování těchto událostí, což by však byl tragický omyl.
Jedinou jistotou letošního roku je nejistota

Začátek letošního roku je zatím nejen v Česku, ale i v celém světě poznamenán vyrovnáváním se s další vlnou koronavirové pandemie a jejím utlumováním díky vakcinaci. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co očekáváte od letošního roku? Budou se po sto letech opakovat „roaring twenties“?
Saxo Bank: Deset předpovědí na rok 2021

Nevíme sice, které předpovědi dánské investiční banky Saxo Bank se naplní, ale lze souhlasit s názorem jejího hlavního ekonoma Steena Jakobsena: „Koronavirová pandemie zesílila všechny známé supertrendy, ale největší strukturální změny nastanou na trhu práce.“
Individuální hudebníci jsou na tom asi hůř než organizace

„Každý hudebník řeší specifickou situaci. Soubor, i když utlumí činnost, může znovu nastartovat. Ale platíte-li hypotéku, chodí vám složenky, půlroční odklad si dát nemůžete,“ říká v rozhovoru dirigent a zakladatel souboru Collegium 1704 Václav Luks.
Německé a bruselské elity se z migrační krize v roce 2015 nepoučily

Proč má členský stát EU povinnost přijímat mladé lidi, kteří násilím pronikají na území Evropy, čímž porušují zákony, a současně je považovat za oběti? Ptá se Robert Troška. A odpovídá: „Wir schaffen das“ (My to zvládneme), ale bez německé kancléřky Angely Merkelové a bruselských elit.
Sociální sítě by neměly být arbitry, co lze, či nelze veřejně říkat

Sociální sítě plní roli ulic, náměstí, médií a televize. Otázkou je, jak zajistit svobodný veřejný prostor, vede-li se většina komunikace na platformách ovládaných soukromými subjekty. Především však na to, co lze veřejně říkat, máme demokraticky volený zákonodárný sbor, Ústavu a zákony.