Nejvyšší správní soud

Mizérie v justici dle soudce Baxy

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa pro web Aktuálně.cz analyzoval příčiny nedobré kondice právního řádu v Česku.

Až budeme bez prezidenta…

Kdyby snad volbu odsunul soudní verdikt, strany by měly vzít rozum do hrsti a nečinit nic, co by rozkolísalo vládu a znehybnělo sněmovnu.

Referendum za nepředraženou radnici Prahy 7 bude. Má ale smysl?

Nejvyšší správní soud vyhlásil v Praze 7 referendum za nepředraženou radnici, čímž vyhověl kasační stížnosti proti jeho zrušení.

Jak občanům přiškrtit přístup k informacím

Do návrhu zákona o svobodném přístupu k informacím vpašovalo vnitro tolik obstrukcí, že jeho název bude působit jako anekdota.

Má být očkování dětí povinné?

Kam až může zajít stát v zájmu ochrany společnosti? Patří očkování mezi povinnosti, které má jedinec vůči společnosti, jejíž je součástí?

Operátoři budou znovu muset poskytovat údaje policii

Od letošního 1. října budou mít operátoři povinnost uchovávat provozní a lokalizační údaje všech účastníků. Povede novela zákona k lepšímu?

Rampula skončí. Očista justice se znovu rozjela.

Podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv je pravděpodobné, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vlevo) se vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu skutečně rozhodl odvolat.

Podstatný výsledek kauzy Rampula: Pospíšilova politická hvězda roste.

Odpouštíme kmotrům

Veřejně činným zločincům slibujeme, že je nadále nebudeme považovat za zločince.

Dilema sociálních demokratů: KSČM

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ani její místopředseda Jiří Dienstbier mladší asi nebudou mít stejnou odvahu jako bývalý francouzský prezident François Mitterrand. Ten svého času přibral komunisty do vlády, čímž přišli o významný počet voličů a o část vli

Dle čtyř odborných analýz ministerstvo vnitra nemá relevantní podklady k vypracování návrhu na pozastavení činnosti komunistické strany.

Bitka v justici pokračuje, nyní řádí Rampula

Staronový šéf vrchního státního zastupitelství v Praze zkritizoval Jiřího Pospíšila, Pavla Zemana i Stanislava Mečla.

Ústavní právníci: Rychetského kritika přímé volby prezidenta není fatální

Šéf Ústavního soudu poukázal na chyby v chystaném prováděcím zákoně. Marek Antoš ani Jan Kysela je nepovažují za závažné.

Bolševismus pod kůži zažraný

Alexandr Vondra v přímém televizním vysílání navrhnul pozastavení činnosti KSČM způsobem, který je totalitární. 

Pospíšil podal dvě kárné žaloby na brněnské krajské soudce

Ministr spravedlnosti navrhl, aby byl místopředseda Krajského soudu v Brně Jan Kozák zbaven funkce a jeho předseda Pořízek potrestán důtkou.

Budou stavby a kácení stromů v Praze posuzovat úředníci z Černošic?

Nejvyšší správní soud rozhodne, jak se postavit k možné podjatosti úředníků, pokud řeší záležitosti vlastní obce.

WikiLeaks: Zpolitizovaná česká justice a rozklad Ústavního soudu

Američtí diplomaté si pozvali na slovíčko šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu (vlevo), předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou a předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Američtí diplomaté popisují v tajné depeši z roku 2008 nelichotivý stav české justice. S čím se jim svěřili její vrcholní představitelé?