Nejvyšší správní soud

Práva zloděje nemají mít přednost před ochranou okradeného

Zloděj při krádeži auta- ilustrační

Právní ochrany se nemůže domáhat ten, kdo sám porušuje zákony, shodla se většina oslovených právníků v pravidelné anketě.

Josef Baxa: Soudní moci chybí ústavní zastřešení

Josef Baxa, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru mimo jiné říká: „Justice přemýšlí jinak než ostatní politické moci. Je tu věčně, nestřídá se, nemusí se nikomu podbízet ani nic slibovat, nezná krátké politické rytmy od voleb do voleb a neuteče před odpovědností za svou činnost, jako může utéct politická moc vláda nebo Parlament.“

Daniela Zemanová: Nahodilost výběru soudců je neudržitelná

Daniela Zemanová, soudkyně Nejvyššího soudu a prezidentka Soudcovské unie

„Soudci si své postavení musejí zasloužit tím, že budou pořád sami porovnávat, zda svou práci dělají dostatečně dobře.“ říká s důrazem na soudcovské svědomí v rozhovoru soudkyně Nejvyššího správního soudu a úřadující prezidentka Soudcovské unie.

Jak vyřešit volby do europarlamentu: Žádný český poslanec

Pětiprocentní klauzule pro volby do Evropského parlamentu pro zelené a piráty.

Z volební účasti do Evropského parlamentu je zřejmé, že většina českých voličů zvolila možnost nevolit. Jakákoliv hranice pro vstup stran do něj jim je tedy ukradená. Neměli by zákonodárci i soudci vzít jejich názor v úvahu? Ptá se Miroslav Uřičař.

Dílčí úspěch zelených a pirátů na cestě do Evropského parlamentu

Pětiprocentní klauzule pro volby do Evropského parlamentu pro zelené a piráty.

Je nejisté, zda Ústavní soud na návrh Nejvyššího správního soudu zruší 5procentní klauzuli v evropských volbách. Učiní-li to, měly by soudy České pirátské straně a Straně zelených mandát přiznat.

Povinné očkování: Dokud nemoci nezmizejí...

Soudy aktuálně řeší, zda povinná očkování musí stanovit přímo zákon, či „jen“ prováděcí vyhláška. Postačuje jim, stanovuje-li očkovací povinnost „právo“. Zdá se však, že ani případné opačné rozhodnutí by nepřineslo rozuzlení. Byl by jím vývoj zcela neškodných očkovacích látek, u nichž budou negativní vedlejší účinky nulové? Není pravděpodobnější, že dříve budou vymýceny nemoci, proti nimž se očkujeme? Ptá se právník Miroslav Uřičař.

Jak obejít lustrační zákon? Sednout si na post vicepremiéra či ministra bez portfeje.

Ústavní expert Jan Kysela v rozhovoru pro ČESKOU POZICI připouští, že ze zákonné úpravy z počátku 90. let existuje výjimka.

Je romský kopáč s trikem „Měl jsem se líp učit“ problém?

V „kauze“ reklamy na server www.skoly.cz nejde o diskriminaci romského etnika, ale o hloupé kastování společnosti.

Kudy se bude jezdit do jižních Čech?

Úsek dálnice D3 vedený Dolním Posázavím není ještě zcela pohřben, diskuse o vhodnosti variant by však mohla dostat spravedlivější řád.

Naděje pro obviněné radní v kauze Opencard: Rozsudek v podobném případu

Telefónica O2 získala na ministerstvu zemědělství zakázku také bez soutěže. A Nejvyšší správní soud postup resortu posvětil.

Ondřej Koutník 21.8.2013

Sněmovna ještě není zcela ochromená

Parlamentním stranám zbývá k dispozici značný manévrovací prostor.

Kauza Torubarov: Kalousek zábran zbavený

Ministr financí zavětřil v případu vydaného ruského podnikatele volební preference a jal se zachraňovat „právo, etiku a lidská práva“.

Pelta má ze stavebních parcel zase pole

Krajský soud v Praze zrušil v Černolicích územní plán ve sporných lokalitách. Rozhodnutí se dotklo i pozemků šéfa českého fotbalu.

Kauzu „Peltovy pozemky“ řeší policie

Okolnosti přijetí nového územního plánu středočeských Černolic, na němž vydělal i šéf českého fotbalu, zaměstnávají soudy i vyšetřovatele.

Další Ropák žere Šumavu

Napravuje anticena Ropák hříšníky vůči přírodě? Její laureát za rok 2012, ministr Tomáš Chalupa, má hříchů na rozdávání – ale je na ně hrdý.