Námořnictvo

Rusko: Válečné námořnictvo by mělo podporovat velmocenské ambice

Ruské námořnictvo čtyřmi střelami s plochou dráhou letu, odpálenými z plavidel...

Dekret č. 327, který ruský prezident Vladimir Putin vydal deset dnů před přehlídkou válečného námořnictva v Petrohradu 30. července, překvapuje tím, že jeho bojové schopnosti mají být do roku 2030 druhé na světě v konfrontaci s USA a Čínou. Není však zřejmé, jak hodlá tohoto ambiciózního cíle dosáhnout.

Americký precedent lži: Sestřelení íránského airbusu v létě 1988

Křižník USS Vincennes na snímku z roku 1985.

Ať už malajsijské letadlo MH17 sestřelili východoukrajinští separatisté nebo ozbrojené síly Ukrajiny či Ruska, budou se nejspíše snažit zbavit zodpovědnosti stejně jako USA při incidentu před 26 lety nad Perským zálivem. O co tehdy šlo? Píše Břetislav Tureček.

Odolá Japonsko i Čína pokušení vyříkat si své problémy bez USA?

Ve východoasijském regionu narůstá síla armád jako nikdy v moderní době. Dle japonského premiéra Šinzó Abeho je třeba toto zbrojení omezit.

Ondřej Hýbl 13.2.2014

Jak pevnina a moře ovlivňují geostrategické úvahy

Odlišné představy národů a politiků o válce, politice, nepřátelství, právu nebo o humanitě mají původ v jejich svébytném vztahu k prostoru.

Zbavte se lidské přizpůsobivosti. A je po problému!

Skupina lidí dosáhne nejlepšího rozhodnutí, je-li názorově různorodá, názorově nezávislá, názorově decentralizovaná a názorově prostupná.

Výhled pro 21. století: Spor mezi USA a zbytkem světa

Americký politolog George Friedman podává poměrně drsně otevřenou analýzu stavu a současných tendencí USA.

Jan Schneider 25.4.2013

Anonymous jako spojenci USA proti Severní Koreji?

Hackerské huntí Anonymous proslulo útoky na západní vlády a korporace. Nyní míří na Pchjongjang, kdežto holubičí Pentagon zařazuje zpátečku.

Herman Melville: Slovo harpunáře

Americký spisovatel Herman Melville (1819–1891) napsal dostatečný počet pozoruhodných knih, jež svědčí o tom, že jeho cesta od veleúspěšného autora přes zapomnění ke klasikovi světové literatury zahrnuje opravdovost tázání, zaujetí i nezdolné vytrvalosti

Román Bílá velryba by měl být výzvou k poznání ostatní Melvillovy tvorby. Je příkladem usilovného kroužení okolo posedlosti, již nelze vyslovit.

Jaký je smysl protiraketové obrany USA? Chránit proti Rusku, proti všem.

Protiraketový systém USA.

Snaha o zajištění vlastní bezpečnosti a bezpečnosti svých spojenců je v obecné rovině legitimní. V případě americké protiraketové obrany jde však podle vojenského analytika Vladimíra Bäumela o rozmístění zbraňových systémů, jež devalvují raketové systémy jiných zemí. Z pohledu Ruska se tím narušuje princip „vzájemného zaručeného zničení“, který je stále garantem klidu zbraní mezi oběma velmocemi.

Dnes proti Garnetu, zítra proti Íránu? V Perském zálivu začíná být těsno.

USA se možná připravují na válku. Uvěřitelné zprávy o cvičeních a přesunech amerických sil se však míchají i s těmi méně věrohodnými.

Praha v magazínu Jane’s: Co právě frčí v americkém námořním výzkumu?

Kontradmirál Nevin Carr přesvědčuje posluchače, že utratit ročně 36 miliard korun na námořní výzkum v ONR se vyplatí. Může to vést i k Nobelově ceně.

Kontradmirál Nevin Carr představil vize US Navy, do kterých už promlouvají i výzkumníci ze střední a východní Evropy.

Vraždění na dálku bez omezení: automatický zabiják X-47B

Northrop Grumman X-47B má na letadlové lodi USS George Washington přistát už za dva roky.

Americká vláda plánuje, že bezpilotní létající prostředky startující po roce 2018 z letadlových lodí si samy doplní palivo za letu.

Neviditelné lodě vyplouvají

Koncem roku 2009 se švédské námořnictvo dočkalo dvou korvet třídy Visby. Údajně jsou zatím těmi „nejneviditelnějšími“ loděmi světa.

Švédsko již zařadilo do služby „stealth“ lodě, další ve světě brzy přibudou. USA budují neviditelný supertorpédoborec třídy Zumwalt.

Praha zablokovala pokus USA koupit ruské rakety z Běloruska

Former Czech Foreign Minister Cyril Svoboda (left) with then-US Ambassador William Cabaniss

Američané chtěli v roce 2005 získat přes českého prostředníka ruské rakety z Běloruska. Tehdejší vláda premiéra Grosse obchod neschválila.

Tom Jones 21.1.2011

US Navy šetří, válečné lodě koupí ode dvou konkurentů

Válečná loď LCS2 Independence byla vyrobena v alabamských docích Mobile. US Navy hodlá pořídit deset takových krasavců s revolučním designem katamaranového typu.

Kontrakt snů na dodávku až 55 supermoderních lodí po 430 milionech dolarů zadal Pentagon dvěma firmám. Chce totiž ušetřit.