Miroslava Kopicová

Eva Syková: Vědce trápí hlavně papírování

Profesorka Eva Syková se nedávno stala 1. místopředsedkyní vládní Rady pro...

„Setkávám se i s tím, že naši vědci už ani nechtějí žádat o další granty, neboť pak nemají čas na vědeckou práci! To chci změnit,“ říká mimo jiné v rozhovoru nejcitovanější česká vědkyně a také senátorka za ČSSD.

Miroslava Kopicová: Uvažujeme o vzniku centra typu Max Planck Institut

Bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová je v posledních letech první místopředsedkyní vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Předsedou rady je premiér České republiky.

Česko plánuje vznik nadace, která by podporovala opravdu excelentní vědu, říká první místopředsedkyně vládní rady pro výzkum.

Nový Fischerův náměstek: Drsný obchodník s pestrou minulostí

Lubomír Toman na naše žádosti o rozhovor nereagoval a jeho dostupné fotografie jsou technicky nepoužitelné.

Co spojuje státní maturity, Národní digitální knihovnu, dvě nadnárodní firmy a armádu? Nový náměstek ministra financí Lubomír Toman.

Kdo je nový ministr školství? Spousta neznámých, jistotou je jen důraz na výzkum.

Dalibor Štys zatím vedl na ministerstvu školství odbor výzkumu a vývoje.

Dalibor Štys není jako ministr přijímán akademickou komunitou zdaleka jen pozitivně. S kritikou úzkého zaměření přišla i ČSSD.

Martin Rychlík 19.7.2013

Barrosova šéfporadkyně pro vědu: Ve výzkumu musíme umět i riskovat

„Financování vědy není ,exaktní věda‘. Když něco platíme, není jisté, zda se to ,vyplatí‘,“ říká skotská bioložka Anne Gloverová.

Naštvaný akademik Šebo: Vědu v Česku řídí „rada strýců“

Peter Šebo z Akademie věd ČR je nakloněn myšlence ústředního ministerstva vědy, jež by mělo v čele vizionáře, který by nesl osobní odpovědnost.

Řízení výzkumu v ČR je třeba podřídit jedné vědecké osobnosti, která vidí dál než ostatní, nikoli kolektivní vládní radě, tvrdí Šebo.

Národní výzkumné priority mají růst jako strom. Se šesti hlavními větvemi.

Česko má stanovené hlavní vědecké směry do roku 2030. Nemají být rigidní, ale přizpůsobovat se možným objevům a vývoji.

Superlaser ELI se zpožďuje, může přijít o 350 milionů korun. Zaplatí je stát?

V Akademii věd ČR už běží laserový systém PALS. Dostane silnějšího kolegu jménem ELI do konce roku 2015?

Na projekt ELI za celkem 6,7 miliardy korun mohou jít peníze z EU jen do roku 2015. Již nyní je pravděpodobné, že se nestihnou vyčerpat.

Proč Miroslava Kopicová opět klame veřejnost?

První místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová.

Proč je opakovaně krácen rozpočet Akademie věd, zatímco řada jiných výzkumných subjektů dostává přidáno? ptá se profesor Václav Hořejší.

Kterak českým vědcům rozdělit 26 miliard korun

Věda a základní výzkum potřebuji i extrémně nákladná zařízení, čehož jsou důkazem například rozličné urychlovače ve středisku jaderného výzkumu CERN, kde pracují i Češi.

Oproti letošnímu rozpočtu půjde v roce 2013 na vědu ze státní kasy o 702 milionů korun méně.

Na výzkum půjde 26 miliard. Bude to pro všechny dost?

Českou vědu čekají debaty o měření vědeckého výkonu i práce na nové metodice jak nejlépe a objektivně hodnotit pestrou šíři vědeckých disciplín – od fyziky až po historii a slavistiku.

Vláda schválila vědní rozpočet pro rok 2013, který dle očekávání ubere peníze Akademii věd ČR a přidá grantovým agenturám.

Příliš strašidelná maturita...

Pravopisně správně, lexikálně pěkné, ale test nedodržel zadaný žánr, což ve slohových pracích může znamenat nula bodů a automatickou pětku čili kouli neboli sardel.

Napětí kolem slohových prací a státní maturity sílí. Vyřadili bychom pro nedodržení formy a stylu i velké literární talenty doby minulé?

Martin Rychlík 6.6.2012

O byrokratické Grantové agentuře ČR

Kolaps on-line systému jen zvýraznil opakovaná manažerská selhání, která má současné vedení na svědomí, komentuje profesor Václav Hořejší.

Best and brightest: The TOP 20 Czech scientific research institutions

Českou vědu čekají debaty o měření vědeckého výkonu i práce na nové metodice jak nejlépe a objektivně hodnotit pestrou šíři vědeckých disciplín – od fyziky až po historii a slavistiku.

For 5 years in a row, 13 university faculties & research institutes have remained in the Top 20 list; to stay, they need stable funding

Martin Rychlík 28.2.2012

TOP20 institucí v českém výzkumu

Českou vědu čekají debaty o měření vědeckého výkonu i práce na nové metodice jak nejlépe a objektivně hodnotit pestrou šíři vědeckých disciplín – od fyziky až po historii a slavistiku.

Mezi dvacítkou nejlepších organizací se celých pět let udržuje třináctka fakult a ústavů, které potřebují stabilnější financování.