Miroslav Singer

ČNB přebírá otěže hospodářské politiky

Guvernér ČNB Miroslav Singer.

Guvernér Miroslav Singer v rozhovoru pro Hospodářské noviny nastiňuje, kam až centrální banka může zajít, aby podpořila ekonomiku.

Kurzové intervence domácí ekonomiku nespasí

Česká národní banka snížila úrokové sazby na rekordním minimum. Jejich výše však nebyla primárním problémem českého hospodářství.

Dilema českého centrálního bankéře

Úkolem pro ČNB do dalších měsíců zůstává rozpohybovat slabou domácí poptávku. Za situace nízkých úroků to ale nebude snadné.

Když šéf centrální banky škodí své zemi

Mít v době ekonomické krize v čele centrální banky takového borce, jako je András Simor, je pro Maďarsko trestuhodný luxus.

Jakou známku dostane guvernér ČNB od klientů Key Investments?

Miroslav Singer je časopisem Global Finance hodnocen příznivě. Jedno selhání centrální banky však redaktoři opomenuli. 

Czech inflation to exceed 3 pct next year

Czech annual inflation rate to exceed central bank’s 3 pct target level in 2012 due to increase in VAT; board made ‘right decision’ on rates

Z měnových rezerv je ideologická hračka

Guvernér ČNB Miroslav Singer (vlevo) se uvolnění části devizových rezerv na půjčku MMF vzpíral. Pod podmínkou schálení záruk však na rozhodnutí vlády premiéra Petra Nečase bankovní rada kývla.

Až si v případě nouze půjdeme do sejfu pro devizové rezervy, najdeme tam místo nich jen směnku s nápisem „Sorry, půjčeno na tři roky MMF!“

Singer: Půjčka MMF připraví rozpočet až o půl miliardy korun ročně

Stát uhradí centrální bance rozdíl mezi výnosy z úvěru měnovému fondu a z případné alternativní investice devizových rezerv.

Czech central bank reluctantly okays loan to IMF

ČNB agrees to Czech government’s request to extend Kč 38 billion loan to IMF – but wants certain guarantees 

Czech Finance Minister to propose lending Kč 38 bln for euro bailout

Navenek je ministr financí Miroslav Kalousek s premiérem Petrem Nečasem v klinči. Pod povrchem však mohou existovat vzájemně výhodné politické dohody.

Finance Minister Miroslav Kalousek says it would be ‘immoral’ for Prague not to contribute to Eurozone bailout fund 

Pardon, trhy už se rozhodly. Uvěřily v euromarku.

Po setkání v pondělí 9. ledna v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy společně prohlásili: „Je velká šance, že dluhovou brzdu a vše, co s ní souvisí, bychom mohli podepsat už v lednu, nejpozději v březnu.“

Někteří komentátoři doporučují obehnat Řecko plotem či zdí, aby se nákaza jeho finančními problémy nešířila. Na to je však už pozdě.

Poslední předvánoční týden přinesl na finanční trhy zklidnění

Koruna oslabila v uplynulém týdnu k oběma hlavním měnám, vůči euru až na dosah 25,80 koruny a k dolaru nad hladinu 19,70 Kč.

Argumenty guvernéra ČNB: Proč není půjčka pro MMF férová

Guvernér Miroslav Singer varoval, že česká účast na úvěru MMF by znamenala koncentraci téměř čtvrtiny rezerv ČNB v jedné instituci.

Czech central bank governor pushes for eurozone loan reticence

Bank governor Miroslav Singer says the IMF's credit worthiness might not always be so shining

ČNB puts even more weight behind calls for the Czech Republic to refuse partipation in an IMF loan aimed at saving the eurozone

Czech citizens a major step closer to electing their own President

The Czech presidential flag

Main opposition Social Democrats (ČSSD) drop demands over central bank appointments, vote for direct presidential elections

Tom Jones 14.12.2011