Ministerstvo životního prostředí
Uhelná komise: Zelení aktivisté by si měli nastudovat fakta a obličeje

Dle plakátu, jejž v centru Prahy vylepili ekologičtí aktivisté, největšími zločinci proti životnímu prostředí u nás jsou jeho ministr Richard Brabec (ANO) a poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). Jako by nejvíc mohli za to, že uhelná komise doporučila ukončit těžbu a spalování uhlí v Česku až v roce 2038.
Databáze chemických charakteristik firem pomůže určit zdroj znečištění

Policie s odborníky z České inspekce životního prostředí stále hledá viníka, od něhož pocházel nedávný únik kyanidu do řeky Bečvy. Při příštích podobných incidentech by mohli mít o něco snazší práci najít viníka havárií – vědci spojení v projektu Centrum Voda dávají dohromady centrální databázi chemických „otisků prstů“ společností.
Kdo vypustil kyanid do řeky Bečvy?

Ekologická škoda způsobená nebezpečným kyanidem, který se v neděli 20. září začal šířit řekou Bečvou, bude vyčíslena mimo jiné na základě posudku druhového a věkového složení ryb, který zpracovává brněnský Ústav obratlovců Akademie věd. Havárii nyní šetří vsetínští kriminalisté, přičemž smyčka se utahuje kolem areálu Tesla v Rožnově.
Resort životního prostředí hodlá zvýšit sankce za poškození přírody

Ministerstvo životního prostředí chce připravit novelu, která by upravila sankce za znehodnocení obzvlášť cenných míst či druhů. Podobných lokalit totiž kvapem ubývá. Podle resortu by se maximální možná pokuta mohla navýšit ze současných dvou milionů na dvojnásobek. Zároveň je k debatě, zda se nastaví i nejnižší možná hranice sankce.
Unijní peníze chceme využít efektivně. Ne jako v době ROP Severozápad

Dotace od EU pomohou postuhelným krajům. „Musíme podpořit projekty, které budou mít hlavu a patu, a přinesou regionům rozvoj,“ říká v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec.
Větrná eroze nabývá na síle. Stále víc ohrožuje zemědělskou půdu
Pole sužuje především vodní eroze, kdy přívalový déšť smývá zeminu. To, co způsobuje vítr, jako by zůstávalo stranou zájmu. Jenže zatímco zhruba před deseti lety bylo větrnou erozí ohroženo okolo deseti procent zemědělské půdy, teď okolo 25 procent. Kde odvanutá půda skončí, závisí především na síle a době trvání větru a jeho směru.
Řešení sucha a povodní: Požehnány buďte české a moravské rybníky

Naši předkové sice neznali beton ani technologie pro výstavbu přehrad, ale použili selský rozum – budovali rybníky, přičemž půda jimi zaplavená nejen přinášela užitek, ale její výnos se rybničním hospodařením zvýšil. A obnova zaniklých rybníků se zdá být rychlým a nejlevnějším řešením sucha a povodní.
Při koronavirové obrodě bude kvůli suchu patřit mezi priority voda

Ministerstvo životního prostředí navýšilo dotační program Dešťovka o sto milionů korun a stejnou částku přidal do výzvy na výsadbu stromů. Celkově resort počítá, že letos na boj s nejhorším suchem za 500 let vydá šest miliard korun, přičemž loni podpořil projekty za dvě miliardy a v letošním jsou již otevřené výzvy za 2,5 miliardy.
Mokřady zadržují vodu i uhlík. Stát dotuje jejich návrat do krajiny

Ve 20. století zaniklo celosvětově 1,9 milionu kilometrů čtverečních mokřadů – 24násobek Česka. Dnes se však musejí mokré louky, bažiny a močály, různé tváře mokřadu, do vysušené české krajiny vracet. Na jejich obnovu či vybudování přispívá ze svých rozpočtů ministerstvo zemědělství a také životního prostředí, každé v jiném aranžmá.
Evropská unie v novém dotačním období přitvrdí pravidla

Evropská komise podstatně přitvrdila v programovém období 2021 až 2027, co se týká podílu peněz, jež dá v dotacích ze svého a jež si bude muset přichystat žadatel. Pěti hejtmanstvím se zvýší spolufinancování o 30 procent, Praze o deset, zbytku o patnáct. Na rozdíl od většiny parametrů, o nichž se ještě jedná, s tímto už nejde hnout.
Budeme dál snižovat emise, ale nechceme se zahubit

„Pokud bychom měli drasticky a rychle emise snížit, znamenalo by to v podstatě vše vypnout – a stejně by proti nám byla setrvačnost,“ říká v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Díky pokračování kotlíkových dotací by měly emise nadále klesat

V Česku kvůli prachu v ovzduší zemře ročně zhruba pět tisíc lidí. Velkým zdrojem těchto emisí jsou domácí topeniště – 78 procent. Proto, přestože nynější třetí vlna kotlíkových dotací byla dlouho avizovaná jako poslední, bude stát v podpoře výměny starých kotlů pokračovat. Z domácích zdrojů určitě a nejspíš i se zapojením eurodotací.
Místo odpadového hospodářství začne Česko s cirkulární ekonomikou

Česko bude muset začít plnit cíle Evropské unie pro recyklaci odpadů. V roce 2025 by měla recyklovat veškerý odpad z 55 procent. Dnes je to 39 procent. Pro rok 2030 platí cíl EU 60 procent a pro rok 2035 65 procent. Ministerstvo životního prostředí proto nachystalo odpadové zákony, které počítají i se zákazem skládkování v roce 2030.
Vládní nařízení zvyšuje minimální povinný objem vody v řekách

Dosud minimální množství vody, které musí téci korytem, určoval nezávazný metodický pokyn, od ledna povinný zákonný vzorec. Změny je třeba, aby koryta nevysychala. Kvůli tomu propukl spor mezi resortem životního prostředí, který průtoky zvedá, a ministerstvem zemědělství. To je přesvědčené, že voda bude chybět i na pití či závlahy.
Rtuťová tolerance zvyšuje nevýhodnost prodeje elektrárny Počerady

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo vyhlášku, jež uhelným elektrárnám umožňuje odečíst 40 procent z naměřených hodnot toxické rtuti. Touto změnou pravidel v neprospěch zdraví a životního prostředí zvětšilo nevýhodnost prodeje elektrárny Počerady.