Ministerstvo školství

Přinese reforma vysokých škol volnost jen průměrným institucím?

Navrhovaná změna akreditačního procesu vytváří mnoho otázek, na které zatím neexistuje uspokojivá odpověď, upozorňuje Samuel Zajíček.

Ministerské výzkumné ústavy se obávají likvidace. Hrát se bude o miliardy.

Novela zákona o veřejných výzkumných institucích by podle ústavů dala jejich zřizovatelům až příliš velké pravomoci.

Musíme o platech rektorů vědět opravdu vše?

Veřejné vysoké školy mají zveřejnit odměny rektorů, ale částky za obří odpovědnost to nebudou nejspíš nijak šokující.

Mzdy na veřejných vysokých školách: Přísně tajné!

Týdny po vypršení stanovené lhůty zatím zákon o svobodném poskytování informací nedodržela ani jedna z 26 veřejných vysokých škol.

Koaliční sekyra opět vykopána: Bátora versus Schwarzenberg

V důsledku facebookových výroků předsedy Akce D.O.S.T. a ředitele personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátory o ministru zahraničí Karlu Schwazenbergovi není ani vyloučena vládní krize.

Dle ministra financí Kalouska není možné, aby státní úředník beztrestně urážel člena vlády, a nemíní o tom diskutovat ve vládní koalici.

Školné versus umístěnky: Naslouchejme i studentům

Zatímco gymnazisté se většinově domnívají, že studium na VŠ by měl financovat stát, studenti odborné školy souhlasí se spoluúčastí.

Těžká cesta ke vzniku třetí největší univerzity v Česku

Už dva roky se sbližují Vysoká škola báňská s Ostravskou univerzitou v pilotním projektu slučování. Má výhody, ale klade i řadu otázek.

Noví šéfové pro česká vědecká centra excelence

Přilákat takové manažery vědy, kteří šéfovali ve výzkumných centrálách typu ženevského CERN, chce díky chystané výzvě Dobešovo ministerstvo.

Na pozice manažerů elitní pětice výzkumných center v ČR míří vědci z Ameriky či Francie nebo se zkušenostmi z Dánska a Belgie.

Rektor Vysoké školy báňské: Je třeba propojovat obory ve výuce i vědě

„Je to zásadní změna a obavy z neznámého jsou vždycky problém,“ říká rektor Ivo Vondrák k unikátní fúzi ostravských veřejných vysokých škol.

Rektor Ostravské univerzity: Zatím neřešíme slučování, ale jen sbližování kapacit

„O názvu se budeme bavit až v poslední fázi,“ říká rektor OSU Jiří Močkoř.

„Integrace univerzit je natolik specifický a unikátní proces, že bude pravděpodobně vyžadovat zvláštní zákon,“ říká rektor Jiří Močkoř.

Šebo, nebo Höschl?

Cyrilu Höschlovi (vpravo) vadí, že Peter Šebo označil členy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace za „strýce“.

Jak by měla fungovat vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace? Do polemiky na stránkách ČESKÉ POZICE se přidává profesor Jiří Chýla.

Karty pro reformu vysokých škol jsou rozdané. Ale proč právě tyhle?

To, že ministr školství Petr Fiala (na snímku) zvolil reformu vysokého školství cestou dvou novel, do značné míry odblokovalo komunikaci zatuhlou naprosto nekompetentním jednáním jeho předchůdce Josefa Dobeše.

S tvrzením ministra školství, že po deseti letech debat „všechno víme a všechny analýzy máme k dispozici“, nesouhlasí Samuel Zajíček.

Éra kafemlejnku končí: Jak budou vědci hodnoceni od roku 2013?

Souběžně vznikají dvě metodiky hodnocení vědy. Dlouhodobá bude platit od roku 2016, přechodná nejspíš už příští rok. Jak bude vypadat?

Univerzita Karlova – vlivný balvan v cestě pokroku?

Není to spíš tak, že UK nechce změnu za každou cenu, ale takovou, jejíž potřeba bude přesvědčivě doložena? ptá se prorektor Stanislav Štech.

Do roku 2014 se nejspíš sloučí obě ostravské univerzity

Se slučováním Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity souhlasí i radnice města Ostravy. Za ministerstvo školství vyjádřil plánu podporu náměstek Jan Koucký.

Sloučením dvou ostravských univerzit vznikne škola s 35 tisíci studenty. Chce konkurovat Praze a Brnu a zařadit se i mezi výzkumné univerzity.