Ministerstvo školství

Zeleného e-shop s maturitou

Pavel Zelený šéfoval dlouhá léta centru pro přípravu státní maturity (CERMAT). Nyní se podílí na občanském srdužení, které na webu za peníze nabízí trénink maturit a vyhodnocení písemek.

Pavel Zelený, exředitel centra pro přípravu maturit, zveřejňuje maturitní žebříčky a za kredit nabízí tréninky maturitních písemek.

Výzkumné centrum ICRC bez šéfa Káry. Zeslábne spolupráce s Mayo Clinic?

Brněnské centrum ICRC hlavně staví na výzkumných programech v kardiologii i neurologii.

Ředitelem medicínského střediska v Brně se stane slovinský neurolog Gorazd Stokin, jehož výběr navrhovala vetovat dozorčí rada projektu.

Peníze z EU pro pražské školy? Jásejme opatrněji.

Hospodářské noviny prezentovaly přísun tří miliard korun z operačního programu jako hotovou věc, ale hotovo zdaleka není.

Mají ještě smysl vyšší odborné školy?

Jak český stát naloží se školami, které odvádějí práci, jež se po nich chtěla.

První univerzita zveřejnila platy vedení. Akademici se obávají vážných důsledků.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek: Zveřejňování platů bude mít fatální dopad na výkonnost veřejných vysokých škol. 

Dávat pololetní „vízo“ se známkami, nebo nedávat?

Možná je to archiválie z minulého století – proti klasickému vysvědčení se známkami (hlavně s těmi pololetními) se ozvali někteří odborníci, dle nichž se děti zbytečně stresují.

Pod taktovkou médií se rozjíždí věčná debata, jak (a zda vůbec) ve škole známkovat.

Sociálnědemokratická vize základního školství nivelizuje vzdělávání

Návrhy stínového ministra za ČSSD Marcela Chládka omezují svobodné a nezávislé myšlení a vychovávají z velké části jen voliče populistů.

Spor o srdcaře Káru: Kliniku za miliardy asi nebude řídit její duchovní otec

Od roku 2000 rozvíjel Tomáš Kára spolupráci brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny s prestižní klinikou v USA. Bylo by logické, aby pokračoval jako šéf projektu ICRC, nebo má přijít někdo zvenčí?

Kardiolog Tomáš Kára nevyhrál výběrové řízení na šéfa projektu ICRC. Ohrozí to spolupráci s elitní americkou nemocnicí Mayo Clinic?

Myšlenka ostravské megauniverzity je ohrožena

Spojení obou ostravských univerzit by přineslo i otázku, jaký by byl název nové školy.

Rektor Vysoké školy báňské zaslal akademikům dopis, v němž píše, že spojení s Ostravskou univerzitou „není a nebude na pořadu dne“.

Biomedicínské centrum BIOCEV chce přilákat do své rady i nobelisty

„Každá země dělá vědu jinak, každá má i jiný systém grantové podpory. Možná je dobré vzít si z každého trošku,“ zamýšlí se profesor Pavel Martásek.

Projekt za 2,35 miliardy korun ve Vestci u Prahy se má brzy dočkat zhotovitele. Co bude potom, nastiňuje nový lodivod centra Pavel Martásek.

K čemu vede domácí vzdělávání?

Michal Semín píše, že doma vzdělávané děti bývají samostatnější a vybavené vyšší mírou intelektuálních i sociálních dovedností.

Nejdražší vědecký projekt na českém území je ve skluzu. Pomůže superlaseru Brusel?

Přípravy centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech má na starost Fyzikální ústav AV ČR.

Mimořádný výzkumný projekt naráží na časové termíny, v březnu a dubnu se povedou s Evropskou komisí jednání o financování po roce 2015.

Polemika: Opravdu je současný model vysokých škol v nepořádku?

Nežádoucí prvky a rizika chystané novely vysokoškolského zákona převyšují možné přínosy, píše profesor Jiří Zlatuška.

Senátorce Evě Sykové by se líbilo ministerstvo vědy

Profesorka Eva Syková je senátorkou zvolenou za ČSSD a zároveň zůstává ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. Vše se prý stíhat dá, opakuje v rozhovorech.

Mediálně výrazná profesorka se v LN otevřeně vyjádřila pro vznik úřadu, na který by si výhledově v barvách ČSSD asi i troufla.

Co zbylo z avizované „reformy vysokých škol“?

Po porodních bolestech finišuje maximum možného: místo dvou nových vysokoškolských zákonů jedna novela, která je v lecčems kompromisní.