Milan Knížák

Pastrňák: Jen dobrý malíř pozná, kdy je obraz hotov

Petr Pastrňák: Jarní les (2012), akryl, plátno, 150 x 200 cm.

V klatovské galerii U Bílého jednorožce právě probíhá expozice nabízející ohlédnutí za posledními roky malířské tvorby Petra Pastrňáka. V rozhovoru hovoří nejen o svých malířských počátcích a cílech, ale i o důvodech pobytu v Indii.

Radan Wagner 26.11.2016

Jiří David: Podivná Balvínova komise v Národní galerii

Ministr kultury v demisi nečekaně najmenoval novou komisi odborníků, která by se měla zabývat budoucností této umělecké instituce.

Osud Národní galerie v Praze: Jen naplnění kurátorských ambicí nového šéfa?

Jiřího Fajta jmenovala do čela Národní galerie v Praze 4. července tehdejší ministryně kultury v demisi Alena Hanáková.

„Jiří Fajt záhy zjistí, že v daných podmínkách jsou možnosti ředitele cokoli změnit minimální,“ píše historik umění a kurátor Ladislav Kesner.

Národní galerie už nesmí být mocenským balvanem, který dusí a rozděluje

„Skutečně klíčové je nastavit systém fungování Národní galerie tak, aby se na kulturní scéně stala otevřeným, sjednocujícím a inspirativním prvkem,“ říká Jiří Fajt o svých prioritách.

Nový ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt v rozhovoru říká: „Za naléhavou považuji potřebu statutárních změn a změn právních poměrů.“

Jiří David píše ministrovi kultury: Jiří Fajt je pro Národní galerii ten nejlepší

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Na jak dlouho?

V otevřeném dopise Jiřímu Balvínovi apeluje Jiří David na potvrzení nedávno jmenovaného ředitele Národní galerie ve funkci.

Škola umění podle Knížáka

Soukromá umělecká vysoká škola Art & Design Institut dostala na třetí pokus akreditaci. Má čtyři roky na to, aby ukázala, jak bude učit.

Knížák vrací Právu barvu

Deník Právo zveřejnil text Milana Knížáka „Studentský časopis jako žumpa“, který evokuje ty nejhorší normalizační doby.

Malíř Pavel Brázda: Jsem společensky zodpovědný individualistický anarchista

„Byl bych příjemně překvapený, kdybych se po smrti setkal s něčím, co by mi bylo milé. Nevím ale o nikom a o ničem, co by takovou pravděpodobnost potvrzovalo,“ říká o víře v posmrtný život Pavel Brázda.

I liberální kapitalismus je pořád lepší než nezdařený pokus o spravedlivější společnost socialismu, říká pozoruhodný výtvarník.

Knížák zuří. Rösel se radši schoval.

Odstranění Knížákova sousoší z prostoru před Veletržním palácem vyhrotilo vztahy mezi bývalým a současným ředitelem Národní galerie.

Knížákův úlet

Milan Knížák se podle Jana Schneidera ze všech souzených politiků soustřeďuje umanutě pouze a jenom na Davida Ratha.

Milan Knížák se rozparádil v textu o Davidu Rathovi tak, že některé jeho výroky jsou zralé k právnímu posouzení.

Vladimír Rösel: Národní galerie funguje jinak než zbytek světa

„Když jsem byl jmenován, ptal jsem se, jakými nástroji budu jako statutární zástupce vybaven, abych udělal věci, které udělat musím. Bylo mi řečeno, že žádné nástroje nejsou,“ konstatuje Vladimír Rösel.

Po roce v čele Národní galerie ekonom Vladimír Rösel bilancuje a stále se ještě trochu diví pravidlům příspěvkové organizace.

Artist David Černý ‘ready to apologize’ to Milan Knížák over penis insult

David Černý smiles as authorities prepare to remove his fragment ‘Pink tank’ — illegally installed to commemorative the 40th anniversary of the invasion Warsaw Pact troops

Ex-National Gallery director seeks Kč 150,000 from controversial artist and Kč 500,000 from Czech TV over aired insult

Catholic schism dragged into Czech political battleground

„Je bohužel pravděpodobnější, že zanevře na akademický svět podobně, jako na něj zanevřel Klaus a ještě více se opře o svět Jiřinky Bohdalové a hospody v Novém Veselí, svět, který ho vynesl do prezidentského křesla,“ říká na adresu Miloše Zemana.

Battle for political power and moral authority likely behind public spat between traditionalist Catholics, mainstream reformers

‘Tribute to the Czech underground’ to bring legendary bands together

Milan Knižák’s (far right) legendary band Aktual at one of their more recent performances

Two-day Prague music festival to pay tribute to heroes of communist-era music subculture like The Plastic People of the Universe

Holes appear in financial picture of Prague National Gallery

Vladimír Rösel is seeing red at the National Gallery

Long-term unpaid bills have appeared in the accounts of prime Czech cultural institution, the National Gallery in Prague, clouding its future