Michal Zaorálek

Žaloby na ministerstvo školství: Spustí drtivou lavinu?

Zatím dospěly dvě kasační stížnosti až k Nejvyššímu správnímu soudu. Podal je Fyziologický ústav Akademie věd ČR a Vysoká škola báňská. Soud obě stížnosti zamítl.

V situaci, kdy pravidla čerpání evropských peněz kolidují s českou legislativou, se akademické i vědecké instituce neváhají s ministerstvem školství soudit. Někteří příjemci dotací už podali žaloby. Vadí jim, že ke krácení přiznané dotace postačují pouze „domněnky“ žalovaného ministerstva, proti čemuž neexistuje soudní dovolání. Důsledkem může být i přezkum vedoucí k Ústavnímu soudu ČR.

„Hledá se supervědec!“ Startuje mediální kampaň na výzkumná centra.

Ministerstvo školství chce zpopularizovat vědecká střediska skrytá za mnoha zkratkami. Sází na kampaň za 5,7 milionu korun.

Martin Rychlík 18.9.2013

Rychlý konec ředitele výzkumných fondů EU: Mohlo za to deset minut?

„Důvodem (Křížova odvolání) byla opakovaná manažerská selhání, porušování vnitřních směrnic ministerstva a nerespektování písemného pokynu nadřízeného,“ tvrdí ministerstvo.

Jedním z důvodů k odvolání Jana Kříže z ministerstva školství bylo dle něj nesplnění termínu o deset minut. Resort ale vidí chyb více.

Klíčový muž pro fondy EU na ministerstvu školství byl nečekaně odvolán

Vrchní ředitel Jan Kříž byl na ministerstvu školství od října 2010. Nyní kvapně skončil.

Pod vrchního ředitele Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace spadají desítky miliard korun. Ohrozí vyhazov jejich čerpání?

Martin Rychlík 14.9.2013

Kdo je nový ministr školství? Spousta neznámých, jistotou je jen důraz na výzkum.

Dalibor Štys zatím vedl na ministerstvu školství odbor výzkumu a vývoje.

Dalibor Štys není jako ministr přijímán akademickou komunitou zdaleka jen pozitivně. S kritikou úzkého zaměření přišla i ČSSD.

Martin Rychlík 19.7.2013

Pražské vysoké školy mají na dosah tři miliardy z evropských fondů

Evropská komise již podle ministerstva školství projevila souhlas s podporou výzkumných projektů v Praze.

Více než miliarda na dotování nápadů: Vyplatí se to?

Ministerstvo školství podporuje z evropských fondů transfer technologií na vysokých školách a věří, že to rozhýbe celý inovativní segment.

Peníze z EU pro pražské školy? Jásejme opatrněji.

Hospodářské noviny prezentovaly přísun tří miliard korun z operačního programu jako hotovou věc, ale hotovo zdaleka není.

Nejdražší vědecký projekt na českém území je ve skluzu. Pomůže superlaseru Brusel?

Přípravy centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech má na starost Fyzikální ústav AV ČR.

Mimořádný výzkumný projekt naráží na časové termíny, v březnu a dubnu se povedou s Evropskou komisí jednání o financování po roce 2015.

Pražské vysoké školy mají šanci získat peníze z EU již nyní

Ministerstvo školství se pokusí přesvědčit Evropskou komisi, aby z eurodotací v aktuálním operačním programu mohlo ukápnout i do metropole.

Dobešovská chobotnice

Ve školství stále zůstávají šéfové a „krizoví manažeři“, kteří mají příliš blízko k časopisu Pražan či Vítu Bártovi. Najdeme ale i důvěrníka StB.

Školství přijde až o pět miliard z EU. Kdo za to může?

Petr Fiala se stal v roce 2002 prvním profesorem politologie v ČR, dlouhé roky vedl Masarykovu univerzitu a nyní se ujímá těžkého úkolu řídit celé školství.

Ministr školství Petr Fiala oznámil, že se z evropských fondů nevyčerpají čtyři až pět miliard. Konkrétní viníky neoznačil.

Martin Rychlík 5.9.2012

EU zaplatí 600 milionů korun – i za definici knedlíkáře

Stamilionové projekty MŠMT se stávají stále častějším terčem lidové tvořivosti a humoru.

Hospodářská komora ČR připravila pro ministerstvo školství projekt Národní soustava kvalifikací, která budí dojem značného předražení.

Martin Rychlík 25.8.2012

Superlaser ELI: Jak neztratit ani korunu

„Něco jsme zřejmě podcenili, ale jestli také něco nepodcenilo ministerstvo a Česká republika. Nějakou velkou vůli orgánů státní správy pomoci odstraňovat překážky projektu, který vláda vyhlásila za svou prioritu, nevidím,“ míní profesor Vlastimil Růžička

Čím je způsoben skluz v budování výzkumného centra ELI? Odpovídá zmocněnec ministra školství Vlastimil Růžička.

Laser ELI: Akademie věd se zaručí za jeho financování

Po roce 2015 by měl laser Extreme Light Infrastructure posouvat lidské vědění.

Za doplacení výzkumného centra bude zodpovědný příjemce dotace – Fyzikální ústav AV ČR. Zatím jde zhruba o 350 milionů korun.