Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Íránská nukleární apokalypsa, nebo uměle vytvářená krize?

Hasan Rouhání.

Írán buduje jadernou bombu a je jen otázkou času, kdy ji sestrojí a použije – zejména proti Izraeli, ale i Západu. Tuto mediální mantru udržuje plejáda světových politiků, novinářů a lobbistů. V recenzi knihy Garetha Portera se snaží o nápravu Břetislav Tureček.

Může ruská iniciativa v Sýrii skrývat hlubší geopolitický posun na Blízkém východě?

Od pondělí 9. září, kdy Američané syrského původu ve Washingtonu protestovali proti vojenské akci USA v Sýrii (a na podporu Bašára Asada), se poněkud změnila situace. Po ruském návrhu na mezinárodní dohled nad likvidací syrských chemických zbraní není mo

Rusové možná dali Obamovi neúmyslně šanci zamířit k lepší variantě řešení syrské krize. Už bez předstírání, že Írán na mapě světa neexistuje.

Jan Čuřík 15.10.2013

Naděje pro Fukušimu? Volba Mezinárodního olympijského výboru.

Za úspěch se v poškozené jaderné elektrárně ve Fukušimě dá považovat už to, že velká většina chladící kontaminované vody je opravdu zachytávána a její dekontaminace se alespoň plánuje.

Situace v poškozené elektrárně Fukušima 1 není kritická, je ale pořád na hony vzdálená alespoň náznaku nějakého definitivního řešení.

Postaví Rusové v Česku závod na jaderné palivo?

Česko podle Rosatomu stále patří mezi favority na umístění produkce palivových článků. Záleží na poptávce.

Jan Žižka 27.6.2013

Rosatom spřádá velké plány. Včetně temelínských.

Státní jaderný podnik Rosatom zaznamenal po loňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima dvojnásobný počet objednávek.

Gábor Stier 5.3.2013

Írán je blíže získání jaderné zbraně. Už zase?

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Západní média se při informování o íránském jaderném programu začínají podobat mýtickému Rádiu Jerevan, píše Jan Schneider.

Jan Schneider 25.2.2013

Ajatolláh Chameneí svlékl jestřáby

Íránský náboženský vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Fatva zakazující jaderné zbraně je pro íránskou vládu závazná. Debata o „zločinném státu Írán“ se tím dostává do jiného kontextu.

Jaderný Írán by mohl přispět ke stabilitě Blízkého východu

Dle izraelského Institutu pro studium národní bezpečnosti by se pravděpodobnost útoku na Írán po jeho úspěšné zkoušce atomové bomby snížila.

Petr Zelenka 1.7.2012

Svět 2012 podle Číny: Nejistota jako hlavní faktor

Ani Peking se neodváží říct nic natvrdo. Ale bude hůř. Ve světě, eurozóně, v Sýrii, Iráku i Afghánistánu. A zvolí znovu Obamu? Možná...

Pavel Pokorný 22.12.2011

Příběh Íránu: Když OSN ohrožuje světový mír

Zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii o íránském jaderném programu má potenciál vyvolat válečný konflikt.

Zpráva a rezoluce Mezinárodní agentury pro atomovou energii o íránském jaderném programu provokuje válku a ekonomický kolaps.

Jsou nové sankce vůči Íránu jen skrytou přípravou na válku?

Důvodem válečného konfliktu může být například tvrzení, že diplomatické možnosti, jak zastavit jaderný program Íránu, se vyčerpaly.

Izraelsko-íránské hašteření

Umělecká díla s protiizraelským zaměřením lze vidět každoročně například na výstavách v teheránských mešitách během ramadánu. O čem vypovídají? Írán nenávidí Izrael, který si však nenechá nic líbit. Vzejde nakonec ze vzájemných animozit válečný konflikt?

Izraelští představitelé veřejně prohlašují, že se přiblížil útok na Írán. Ale znamená vůbec Teherán pro Tel Aviv skutečnou hrozbu?

Jan Schneider 10.11.2011

Připravují se USA, Velká Británie a Izrael na válku s Íránem?

Patová situace týkající se íránského jaderného programu zřejmě končí. A je stále nepravděpodobnější, že skončí souhlasem světa.