Mexiko
Byly by USA velkou zemí, kdyby nekolonizovaly západ a jih svého území?

Bývalé koloniální velmoci používaly při budování a ovládání svého impéria a sféry vlivu drastické metody. Pokud jde o vyhubení Indiánů a územní anexi, je zapomnění a odvedení pozornosti strategií současných USA. Mohly ale vytvořit moderní civilizaci bez drastických metod?
James K. Polk: Jedenáctý prezident, za něhož USA územně expandovaly

Prezident USA James K. Polk (1795–1849) je dnes opomíjen z ideologických důvodů – otrokář –, dříve se nelíbilo jeho agresivní vedení války s Mexikem. Dnešní územní podobu USA však zajistila jeho politika. Proto by se na něho zapomínat nemělo.
Zdi jsou symboly oddělení, útlaku a omezení. Jejich osudem zbourání
Osudem zdi bývá její nevyhnutelný pád. Všechny vznikly jako iluze, sloužily jako symbol a skončily degradované na výletní cíl. Projít se jimi nedá ani na jednu stranu, byť si jejich stavitelé často myslí, že platí jen pro druhé. Ve skutečnosti zafungují na všechny.
Dopady kosmických těles výrazně přispěly i ke vzniku pozemského života

Do oblasti poloostrova Yucatanu v Mexickém zálivu, kam před 66 miliony let dopadlo vesmírné těleso o hmotnosti několika bilionů tun, jež vyhubilo dinosaury, se už po několika dnech vrátil život.
Celosvětový boj s koronavirovou epidemií aneb Jak to bylo ve skutečnosti
Zdá se, že v Evropě navzdory ohniskům v jednotlivých zemích koronavirová pandemie polevuje, proto je možné se pokusit o první zpětný pohled. Z různých zemí lze číst rozdílné příběhy. A také se podívat na některé mýty, které v průběhu jara opanovaly prostor.
Nekauzální provokace aneb Jak hrát hru započatou Borgesem

Na pozadí minipříběhů, v nichž se pojednává paměť, opakování, imaginace, svátky, se nabízí společný motiv jako vnitřní/vnější možnost soudržnosti – čas. Jeho struktura či skladba, je-li vůbec nějaká, se jeví složitější, nesrozumitelnější, záhadnější a zábavnější než lineární pojetí na základě příčiny a následku.
Osm důvodů triumfu Donalda Trumpa. A několik předpovědí...
Don, naštvaný chlápek odnaproti. Mexičané si sami postaví zeď. Nepotřebuji vás. Pro každého něco dobrého. USA budou zase největší. Televizní debaty. Jsem sexista, ale ty chceš válku. Imperátor přichází.
Jak vznikají státní útvary

Tázání se po smyslu státu je důležité a aktuální, čím více zasahují do jejich života nadnárodní korporace. Přitom jednou z hlavních hnacích sil, které vedly ke vzniku států, mohly být i války. Konflikty měly v lidských dějinách zásadní význam a nepochybně jej mají i dnes a je třeba s nimi počítat i do budoucna.
Mexický lid versus Donald Trump

Kandidát na amerického prezidenta tolikrát urazil a napadl Mexičany, že se obávají jeho vítězství v listopadových volbách. Tuto jejich nechuť k Trumpovi pak zvýšilo jeho setkání s mexickým prezidentem Enriquem Peñou Nietou na konci srpna.
Ve světě je 65 hraničních bariér. A vznikají i mezi lidmi.

Pro dnešní dobu je symptomatické budování obřích zdí oddělujících národy a etnika i mnohem méně výrazných plotů kolem domů a zahrad. Je třeba k sobě znovu najít cestu.
Fenomén Trump mění americkou pravici

Nástupce Baracka Obamy bude známý v prosinci 2016. Tři kandidáti levice jsou stařena a dva starci. Něco divného je i s pravicí – do boje se zapojil magnát Donald Trump.
Severoamerická dohoda o volném obchodu: Úspěšných 21 let

Smlouva mezi USA, Mexikem a Kanadou vstoupila v platnost 1. ledna 1994 a okamžitě zrušila cla na polovinu zboží a časem i na většinu dalšího. Na rozdíl od Evropy a východoasijských států má takzvaná NAFTA dostatek vlastních energetických zdrojů, mladou populaci a potenciál k ekonomickému růstu.
Mexiko: Zatčení šéfa Kartelu ze Sinaloy pašování drog nesnížilo
Před rokem 20. února mexičtí mariňáci dopadli nejhledanějšího zločince na světě – Joaquína Guzmána Loeru alias Chapa (Prcka). Pro prezidenta Peñu Nieta to sice bylo velké vítězství, ale nejvýznamnější mexická obchodní firma bez Prcka v čele neztrácí čas restrukturalizací a věnuje se svým drogovým zákazníkům. Píše Tomáš Nídr.
Mexiko: Přesvědčí prezident národ o smyslu své telenovely?
Enrique Peña Nieto provádí odvážné reformy, na jeho hlavu dopadají korupční obvinění a nezvládá násilí mezi drogovými kartely. Snad jen díky podpoře nejsledovanějších televizních stanic jeho popularita neklesá ještě rychleji, píše z Mexika Tomáš Nídr.
Globalizace ničí střední třídu

Růst vlivu globálních měst na světovou ekonomiku doprovázejí urbánní a sociologické změny – polarizace a narůst rozdílů v příjmech.