Medicína
Využijeme koronavirovou krizi k nápravě klíčových státních institucí?

Po roce od vypuknutí pandemie je svět zasažen mnohem víc, než jsme čekali. A už vůbec si neumíme představit, co bychom dělali, nebýt zázračně rychlého vývoje vakcín, kterých je však stále obrovský nedostatek. Otázka zní: Kde vzít a nekrást? Každá krize je však i šancí. Imunolog Václav Hořejší nabízí devět poučení ze současné mizérie.
Svět se změnil. Z pandemií v minulosti se poučit nelze

Omezení styků jako řešení koronavirové pandemie přestává s nárůstem nespokojenosti a únavy lidí fungovat. Nezmění-li se strategie, zdá se, že s novými mutacemi zůstane omezení styků navždy.
Žádné opatření nemůže fungovat, chybí-li nástroj k jeho vymáhání

Cílem je svět bez pandemie, ale děláme stále stejné chyby. Zdaleka nejvíce nám chybí společná vize, za niž by se většina země mohla postavit.
Erotikou proti koronaviru

Plakáty s výzvou „Please, Stay Inside – Save Lives“ se objevily v Praze, aby svérázně, ale o to efektivněji (sex nejvíce přitahuje pozornost člověka) upozornily lidi, aby zůstali doma. Přání „Stay Inside“, které na plakátu vyslovuje žena svíjející se rozkoší, má dvojí význam – kromě erotického „Zůstaň ve mně“ znamená i „Zůstaň doma“.
Covidpas může mít nezamýšlené negativní dopady

V důsledku koronavirové pandemie se uvažuje o očkovacích pasech. Kromě jiného by mohly zvýšit motivaci k očkování. Je tu však i otázka technologií, legislativy a Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měly by být zavedeny očkovací pasy?
Z koronavirové pandemie vede jediná cesta: Vakcinace a účinné léky

Vlády zemí, které přijaly lockdown, nakonec přiznaly, že jeho účinnost byla sporná. Česká vláda by proto měla umožnit nejnutnější pohyb obyvatel, a především udržet v chodu průmysl. Pokud by jej totiž uzavřela, mohla by ekonomika zkolabovat. A pak by nebylo ani na léčbu nejakutnějších případů.
Tento výtěr nebude poslední

Autor nápisu z Kanovnické ulice, kousek od Hradčanského náměstí v Praze, má zřejmě výtěrové tyčinky z nějakého bizarního důvodu rád, ale může to být i naopak, pokud vyrytá slova budeme interpretovat jako ironickou manifestaci odmítavého přístupu k samotestování.
Prospěch vakcinace převyšuje její rizika i u autoimunitních onemocnění

V Česku je osob s autoimunitními onemocněními, jako je diabetes I. typu či roztroušená skleróza, okolo pěti procent populace, celkem asi 500 tisíc. Dle expertů pro ně proti covidu-19 existuje jediná rada: před očkováním se poradit se svým specialistou. Ten posoudí, zda a kdy se nechat očkovat. Případně, jak upravit probíhající léčbu.
Koronavirová pandemie: Netradiční doba žádá netradiční řešení

Jsme na křižovatce, přičemž omílaným bludem je, že lze chránit ekonomiku a rozvolňovat opatření. K úspěchu v boji s covidem by mohla vést kombinace nových nápadů s tím, co už umíme.
Skutečně české zájmy hájící pozice: Vakcína nemá ideologii

Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a předseda Senátu Miloš Vystrčil se vyjádřili k pandemii. Mírný prognostický optimismus v mezích zákona je vedl k projevení naděje spočívající ve vakcinaci. Zdá se, že kritická covidová nálož převážila nad ideologickou.
Každý by měl zodpovědně a důsledně dodržovat protiepidemická opatření

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v rozhovoru říká: „Občané by se měli nechat očkovat. Očkování je cesta, jak se z této situace můžeme dostat zpět do normálu.“
Proměna koronaviru oslabuje vakcíny, dávka navíc by mohla pomoci

Farmaceutické společnosti zvažují, zda při očkování nepřidat jednu „povzbuzující“ dávku. Většina dostupných vakcín se aplikuje ve dvou injekcích, třetí by mohla zkrotit i nakažlivější kmeny viru, proti nimž očkování tolik nefunguje. Výrobce Pfizer/ BioNTech, jehož vakcínou se v Česku nejvíc očkuje, zahájil studii, jež to má prověřit.
Nejlepší zbraní proti covidu a virovým onemocněním je vlastní imunita

Vlastní imunita se musí pěstovat a posilovat zdravým životem. I tolik vzývané očkování je jen podpůrným prostředkem.
Počet úmrtí mezi léty 2019 a 2020 se v Česku zvýšil o 15 procent

Mezi léty 2019 a 2020 zemřelo o 17 tisíc lidí víc, celkově přes 129 tisíc. Takové výkyvy se běžně nedějí. Přírůstek jen jednou za uplynulých sto let překonal šest procent – o 14,5 procenta v posledním roce války. Statistici zatím neuvádějí důvody, podle poradce premiéra Romana Prymuly je příčinou vysokých čísel jednoznačně covid-19.
Očkování ruskou vakcínou Sputnik V by mohlo být dobrovolné
V současnosti se nacházíme v globální válce proti koronaviru se všemi jejími projevy, přičemž příslušné instituce Evropské unie mají při řešení koronavirové pandemie výrazné zpoždění. Proto vzniká otázka, zda neobjednat ruskou vakcínu Sputnik V.