Matematika

Proč je matfyz super

Matematicko-fyzikální fakulta UK dlouhodobě exceluje ve výzkumu. Čím to? Kvartet odpovědí nabízí její děkan Zdeněk Němeček.

OECD: České školství nevzkvétá

Skutečně škola zabíjí touhu po vzdělání?

Analýza OECD varuje před riziky plošných testů 5. a 9. tříd, postrádá v českém školství dlouhodobé cíle a tvrdí, že ustrnulo.

Profesoři píší Cameronovi: Matematika je pro britskou ekonomiku nepostradatelná

Elitní vědci varují britského premiéra před škrty v oboru, jež by těžce zasáhly nejen hospodářství, ale i vědu celé země.

Kapitola 39. Čtyři tisíce inovátorů

Americký politický vědec Charles Murray uvádí v knize Úspěchy lidstva 4002 vynikajících osobností, které v historii od roku 800 před naším letopočtem do roku 1950 celosvětově dramaticky přispěly k mimořádnému úsilí o skvělost v uměních a vědách.

Bez vynálezů, objevů a tvůrčích děl bílého muže by se svět dodnes brodil bažinami ignorance, bídy a primitivního života.

Kapitola 35. Katastrofální následky německého sociálního státu

Thilo Sarrazin v knize Německo se ničí samo ukazuje děsivý demografický vývoj, pokles vzdělání a sebevražednou imbecilitu politiků země.

Základy geometrie jsou zřejmě univerzální, znají je i amazonští Indiáni

Indiány Mundurukú s geometrickým tetováním portrétoval již Hércules Florence v 19. století. Nyní si jejich schopnosti vnímat prostor ve tvarech všimla i psychologie a kognitivní vědy.

Mladíci kmene Mundurukú dokážou už ve věku sedmi až třinácti let vnímat body, přímky a prostor stejně jako lidé ze Západu.

S matematikou na kérky! Vědec umí spočítat, jak se tetování po letech rozostří.

Nejrozpitější tetování světa by měl mít alpský Ötzi, mumie, v jejímž těle se tetovací pigment uchoval 5300 let. Britský vědec však pracuje v mnohem menším časovém rozpětí.

Funkčnost matematického modelu aplikoval britský vědec Ian Eames třeba i na týlním tetování Victorie Beckhamové.

Vědecká očekávání 2011: Dočká se Země dvojčete?

Ročně je objeveno pět set exoplanet, letos v září byla v hlubinách vesmíru nalezena i jedna obyvatelná - Gliese 581. Země na svou sestřičku stále čeká.

Nadcházející rok poplyne ve znamení komerčních cest do vesmíru.

Prorok konce světa

Benoit Mandelbrot ve svých fraktálech.

Nedávno zesnulý Benoit Mandelbrot byl nejen skvělým matematikem, ale i ekonomem; Nobelovu cenu za ekonomii však nezískal

Matematika na Univerzitě Karlově mezi elitou

Matematika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy se v prestižním žebříčku dostala mezi 63 pracovišť evropské excellence