Matematika

Monogamie může být smrtelná

Americký ekonom mimo jiné spočítal, že kromě hříchu promiskuity existuje i hřích zdrženlivosti.

Je aritmetika nad Bohem? Nebo je Bůh aritmetika?

Matematicky lze vysvětlit i pojem Bůh, nikoli však už všechna od něho odvozená tvrzení různých náboženství o věcech mezi nebem a zemí.

Mohou státní maturity ještě obživnout?

Podle předsedy vlády Petra Nečase je projekt ve své současné formě mrtvý. Co s ním bude dál?

Když už i premiér Nečas řekne, že státní maturity jsou mrtvé, je to pěkný průšvih. Zahrabat je úplně, nebo ze zombie udělat živý projekt?

Dva brífinky ministra školství: Reforma VŠ jinak, Zelený u maturit končí

Studentský Týden neklidu pokračoval středečním pochodem z Palachova náměstí až k úřadu Vlády ČR. Podle policie se jej zúčastnilo asi 7000 studentů a sympatizantů.

Po „rozkoukávání se“ v Karmelitské ulici, kde ministerstvo školství sídlí, začíná ministr Petr Fiala konat. Úkolů má dost.

Ministr ve stínu maturity

Jako svého nejbližšího náměstka si Fiala vybral bývalého kancléře Masarykovy univerzity.

Ještě než se nový ministr školství Petr Fiala rozkoukal, už na něj napadaly problémy se státní maturitou.

Univerzita Karlova rozjíždí největší investici po revoluci: kampus za 2,4 miliardy

Letos by měla proběhnout architektonická soutěž na objekty kampusu. Ze státního rozpočtu na ni bylo navrženo devět milionů korun.

Moderní Biocentrum a Globcentrum na Albertově mají zajistit důstojné zázemí pro pražské přírodovědce, mediky a matematiky.

Jak zabránit další finanční krizi

Precizní ekonomické teorie jsou v zásadě chybné, protože nedokážou předvídat lidské jednání. Je třeba se vrátit od matematiky k psychologii.

Proč je matfyz super

Matematicko-fyzikální fakulta UK dlouhodobě exceluje ve výzkumu. Čím to? Kvartet odpovědí nabízí její děkan Zdeněk Němeček.

OECD: České školství nevzkvétá

Skutečně škola zabíjí touhu po vzdělání?

Analýza OECD varuje před riziky plošných testů 5. a 9. tříd, postrádá v českém školství dlouhodobé cíle a tvrdí, že ustrnulo.

Profesoři píší Cameronovi: Matematika je pro britskou ekonomiku nepostradatelná

Elitní vědci varují britského premiéra před škrty v oboru, jež by těžce zasáhly nejen hospodářství, ale i vědu celé země.

Kapitola 39. Čtyři tisíce inovátorů

Americký politický vědec Charles Murray uvádí v knize Úspěchy lidstva 4002 vynikajících osobností, které v historii od roku 800 před naším letopočtem do roku 1950 celosvětově dramaticky přispěly k mimořádnému úsilí o skvělost v uměních a vědách.

Bez vynálezů, objevů a tvůrčích děl bílého muže by se svět dodnes brodil bažinami ignorance, bídy a primitivního života.

Kapitola 35. Katastrofální následky německého sociálního státu

Thilo Sarrazin v knize Německo se ničí samo ukazuje děsivý demografický vývoj, pokles vzdělání a sebevražednou imbecilitu politiků země.

Základy geometrie jsou zřejmě univerzální, znají je i amazonští Indiáni

Indiány Mundurukú s geometrickým tetováním portrétoval již Hércules Florence v 19. století. Nyní si jejich schopnosti vnímat prostor ve tvarech všimla i psychologie a kognitivní vědy.

Mladíci kmene Mundurukú dokážou už ve věku sedmi až třinácti let vnímat body, přímky a prostor stejně jako lidé ze Západu.

S matematikou na kérky! Vědec umí spočítat, jak se tetování po letech rozostří.

Nejrozpitější tetování světa by měl mít alpský Ötzi, mumie, v jejímž těle se tetovací pigment uchoval 5300 let. Britský vědec však pracuje v mnohem menším časovém rozpětí.

Funkčnost matematického modelu aplikoval britský vědec Ian Eames třeba i na týlním tetování Victorie Beckhamové.

Vědecká očekávání 2011: Dočká se Země dvojčete?

Ročně je objeveno pět set exoplanet, letos v září byla v hlubinách vesmíru nalezena i jedna obyvatelná - Gliese 581. Země na svou sestřičku stále čeká.

Nadcházející rok poplyne ve znamení komerčních cest do vesmíru.