Mario Draghi

Na dluhopisovém trhu začíná být opět zle

Horší výsledky ekonomických ukazatelů se promítly ve výprodeji středoevropských měn, korunu nevyjímaje.

Chuť k riziku se na finanční trhy vrátila až koncem týdne

Koruna měla zpočátku tendenci ztrácet, ale nakonec zůstala u hladiny 24,7 Kč za euro. Vůči dolaru se obchodovala v pásmu 18,60 až 19 Kč.

Kolik příležitostí má ještě Řecko, než zbankrotuje?

Ministři financí eurozóny neschválili požadovanou půjčku a stanovili si několik dodatečných podmínek, čímž znervóznili finanční trhy.

Poslední předvánoční týden přinesl na finanční trhy zklidnění

Koruna oslabila v uplynulém týdnu k oběma hlavním měnám, vůči euru až na dosah 25,80 koruny a k dolaru nad hladinu 19,70 Kč.

Smrtka zazvonila, kohout zakokrhal. A kola EU se protáčejí dál.

Sarkozy, Merkelová a další evropští politici si v první řadě nechtějí připustit, že něco udělali špatně. Těžko od nich pak lze očekávat nějaké konstruktivní řešení krize. Navíc když za nitky netahají politici, ale nespokojené finanční trhy.

Navržená fiskální unie není tím, čím se nazývá. Jde jen o stanovení rámců fiskální nedisciplíny a vágních hrozeb tresty. To není řešení.

Prezident Evropské centrální banky opět zaúřadoval

Odmítavý postoj ECB k výkupu státních dluhopisů spustil lavinu výprodeje středoevropských měn, koruna oslabila k euru i dolaru.

Dvourychlostní Evropa? Ale kdeže – rychlostí bude jako ve Formuli 1.

Nicolas Sarkozy pomyšlí na to, že se jeho země poveze spolu s Německem na čele eurozóny. Co na to kacléřka Angela Merkelová? A bude Silvio Berlusconi sledovat jejich jízdu zezadu?

Půjde-li utužování evropské integrace severojižním směrem, nemusí být výsledná rychlost kladným číslem ani při sebetvrdší eurozónní formaci.

Další dějství řecké ságy rozbouřilo korunu

Česká měna v  týdnu oslabila nad 25 korun za euro, uklidnilo již až snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou.

Italská nálož tiká dál

Proti vládním škrtům demonstrovaly v úterý desetitisíce Italů v ulicích několika měst včetně Říma (na snímku).

Svět úsporným opatřením italské vlády nevěří, 45miliardové škrty vyhnaly lidi do ulic.

Korunu podlomila negativní nálada na finančních trzích

Hladina evropských dluhopisů se minulý týden opět rozvířila; spekulanti se zaměřili na Itálii. Česká měna oslabila k dolaru i euru.

Kdo se stane šéfem MMF po Kahnovi?

Kariéra Dominiqua Strausse-Kahna zřejmě skončila. Nyní se hraje o to, kdo ho ve funkci šéfa MMF nahradí.

Zvítězí tradiční mocenský model Evropa – Amerika, nebo se dočkáme změny, která by více rezonovala se současnou situací ve světě?

Favorit na post šéfa Evropské centrální banky: Mario Draghi

Nejvážnější současný kandidát na prezidenta Evropské centrální banky, Ital Mario Draghi, pracoval v minulosti v bance Goldman Sachs, v letech 1991 až 2001 byl italským ministrem financí a od roku 2006 vede Italskou centrální banku.

Současný guvernér italské centrální banky má momentálně největší šanci stát se novým šéfem ECB, musí ho však podpořit Berlín.