Literatura

Staronový arménský prezident, společenský smír a ázerská touha po odplatě

V prezidentských volbách v Arménii v pondělí 18. února byl již v prvním kole s bezpečnou převahou znovu zvolen Serž Sargsjan.

Představa Serže Sargsjana o blahobytné Arménii má možná větší šanci na úspěch než vyřešení konfliktu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

Z magického realismu čínského venkova vysvobozuje jen smrt

Mo Jenův román ukazuje, že komunismus je v Číně prázdný pojem. Lepším popisem jejího politického režimu by byla svévolná úřednická nadvláda.

Bláhové snění (50.) O třech náboženstvích, jež si rozdělila Řím

Od Ježíšovy popravy po nastolení státního náboženství křesťanství se v Římské říši střetává a mísí obrovská škála idejí, nápadů a zjevení.

Růže od Iriba: Parfém, v němž se zhmotňují příběhy slavných Pařížanů

V popředí Lotus Rose, nejnovější parfém firmy Les Parfums de Rosine. V pozadí parfém Balcon z roku 1922. Paul Poiret se při navrhování jeho flakonu nechal dle svých slov inspirovat pařížskými balkony.

Madam Rogeonová z jihofrancouzského rodu parfumářů představila v Praze novou vůni. Jaké souvislosti se při tom vybavily Janě Máchalové?

Etnolog Miloslav Stingl: Po „konci světa“ si půjdu na poštu pro důchod

Miloslav Stingl je na počátku životní osmdesátky, ale paměť má stále jako geniální mladík. Výrazné sluneční brýle, jež občas nosí, jsou památeční. Má je v upomínku na svého tatínka.

Legendární cestovatel a spisovatel v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ vzpomíná na své toulky Oceánií, o nichž vydal už svou 44. knihu.

Proč hájit vrcholnou kulturu Západu

Zánik nejkvalitnějších kulturních výkonů by znamenal pád do barbarství. Jejich předávání je povinností, k níž se musíme probudit.

Benjamin Kuras 10.12.2012

Mo Jen a další paradoxy Nobelovy ceny za literaturu

Jen namátkou: komunista Mo Jen, herec Dario Fo, feministka Elfriede Jelineková či vylosovaný Rudolf  Eucken získali nejprestižnější ocenění.

Anikó Fázsy 7.11.2012

Jack Kerouac na plátně: Velké americké drama nečekejte

Začínajícího spisovatele Sala Paradise (Kerouakův autoportrét) hraje Sam Riley.

Ve zfilmovaném románu Na cestě vyznívají beatnická filozofie a životní styl, jež se zdály objevné a osvobodivé, duchaprázdně a amorálně.

Mo Jen a hranice čínské politické korektnosti

Čínský laureát Nobelovy ceny za literaturu dovedně balancuje na tenké hranici mezi přijatelným a nepřijatelným politickým vyjádřením.

Ondřej Klimeš 20.10.2012

Bláhové snění (36.) Pomohl Římu kulturní mindrák vůči Řekům?

Marcus Tullius Cicero (106–43 před naším letopočtem)

V římském státu nemají literární talenty čas na beletrii. O světě bez padouchů si jen tu tam zasní Cicero. Je mu to však houby platné.

Benjamin Kuras 19.10.2012

Miloslav Petrusek: Profesor, který mohl být prezidentem

Profesor Miloslav Petrusek (1936–2012) patřil k nejvzdělanějším Čechům naší doby se vším, co to znamená. Nezůstával jen u vědeckých svazků, jeho sečtělost v beletrii byla neskutečná.

Své největší dílo, jež avizoval jako „vše, co vím o sociologii“, už nedokončí. Přinášíme alespoň jeden z jeho posledních esejů.

Padesát odstínů šedi a hromada práce pro partnerské poradny

Londýnské čtenářky se těší na autogramiádu.

Dostávat na holou je lepší od miliardáře. Kniha označovaná jako porno pro mamky je spíše marketingově vycizelovanou harlenkýnkou.

Rodolfo Frič: Pravda, víra, naděje a láska mezi indiány

Vlast jeho dědečka je místo, ke kterému Rodolfo Ferreira Frič upíná svoje největší naděje. Domnívá se, že odtud přijde zázračná pomoc, která jeho lidem přiblíží kýženou nirvánu životní úrovně 21. století. Podle sebe soudí nás.

Více než století poté, co cestovatel A. V. Frič zanechal své sémě v zemi Čamakoků, vydal jeho vnuk knížku. V češtině. A je to dobré čtení.

Soukromá bitva o přímý přenos z Kostnice

Bude ještě někdy uvedena mimořádně zdařilá adaptace hry Pavla Kohouta vytvořená v roce 1992?

Oklikové řešení aneb Jak se připravit na nepředvídatelné

Finanční krize, již dosud nikdo nedokázal uspokojivě vyřešit, vyvolává nedůvěru v odborníky a v západní ekonomický i politický systém.