Liberalismus
Krize USA: Nikoli ohrožení hodnot, ale šance uskutečnit potenciál země
Nevidět změny, jimiž USA a svět za uplynulé roky prošly, by bylo chybou s fatálními následky. Myslet jinak, mimo hlavní proud, je v době paradigmatických změn a hledání cesty důležitější než jindy.
Ruský režim chce vidět Alexeje Navalného za mřížemi. A na hodně dlouho

„Navalnyj požaduje svobodné volby a uvolnění režimu, nemluví však o Západu a jeho liberální demokracii jako o vzoru pro Rusko. A nechce být považován za prozápadní figuru. Přemýšlí, kdo jsou jeho potenciální voliči, a dle toho se chová,“ říká v rozhovoru politoložka Markéta Žídková.
Zbavuje-li se vláda odpovědnosti za pandemii, přestává jí být

Česká vláda by se neměla liberálně lekat své suverenity a svou odpovědnost za celek vyhazovat na ulici jako nedopalek na bedra nás všech.
Dějiny lidstva neskončily: Budeme volit mezi islámem a komunismem?
Na článek Západní humanismus, který tři sta let dominoval světu, je v úpadku Hamidrezy Ajatolláhyho zareagoval Václav Makrlík. Dle něho má Ajatolláhy pravdu, že neomezovaný západní humanismus a liberální demokracie zažívají jedno ze svých nejkritičtějších období.
Západní humanismus, který tři sta let dominoval světu, je v úpadku
Humanistické úspěchy moderního západního politického myšlení způsobily největší katastrofy v lidské historii. Západní lidé sice odmítají politické systémy, jako je fašismus a nacismus, ale nemohou opomíjet jejich humanistický základ. Sekulární stát zřejmě přinesl tragédie v důsledku sekularize.
Prognóza roku 2030: Česká republika ve světovém a evropském kontextu

Bude svět v roce 2030 formovat souboj velmocí a absence řádu? Co nahradí končící období unipolarity a liberálního mezinárodního pořádku? I na tyto otázky se pokusila odpovědět 15. Pražská bezpečnostní (video)konference loni v listopadu za účasti významných českých a světových osobností.
Neumíme pokorně přijmout smrt. Štěstím může být i zemřít včas

Koronavirová pandemie poukazuje na současné problémy spojené se stárnutím, smrtí, agresivitou či sexuální orientací. Otázku, zda je liberální demokracie schopná je vyřešit, ať si odpoví každý sám.
Jak se altruismus Ježíšova milosrdného Samaritána proměnil ve zlo

Reciproční či genový altruismus v liberálních společnostech i v mezistátním prostředí bují ve finančních kruzích. Nejde o Ježíšův altruismus, ale o zlo ohrožující ekonomiku a společnost, jež poškozuje pravdu, etiku, morálku a právo a jeho vymahatelnost.
Koronavirovou krizí začíná globalizace 2.0. A nový vztah USA a Číny

Po koronavirové pandemii mnoho firem bude mít nové majitele a řada jich nepřežije, přičemž čínské jsou oproti americkým ve výhodě. Navíc dnešní krize urychlí v čínské kolektivistické společnosti přechod k umělé inteligenci s velkým počtem dat.
Francouzští národovci hledají novou vizi na pokrokové globalisty

Iniciativa Convention de la Droite (Pravicová smlouva) se snaží shromáždit francouzskou intelektuální opozici proti prezidentu Emmanuelovi Macronovi i liberalismu a globalizaci.
Plánované hospodářství aneb Cesta k nevolnictví po 75 letech

Rakouský ekonom a britský občan Friedrich August Hayek (1899–1992) ve své knize Cesta k nevolnictví, od jejíhož prvního vydání letos uplynulo 75 let, svým názorovým oponentům nepřisuzoval špatný záměr, ale intelektuální omyl.
Společenskou reprodukci dokáže zajistit pouze tradiční manželství

Čí definice manželství by měla převládnout v pluralitní demokracii, v níž neexistuje shoda, co je morálka? Současná generace se na ní možná neshodne u starších generací však není pochyb – etymologie slova manželství naznačuje, co si pod ním představovali naši praslovanští předci.
Konec pravolevého dělení politiku zpestřuje

Edward Hadas ve svém sloupku pro Reuters píše, že co se týká velikosti vlády, zaopatřovacího státu a vývoje schodků a zadlužení, není v Británii rozdíl mezi pravicí a levicí. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co ještě zbývá z dichotomie mezi pravicí a levicí?
Netečnost k ekologii zvyšuje riziko změn v našich životech

Nedávný projev 16leté švédské aktivistky Grety Thunbergové v OSN vyvolal mnoho emocí. Pro Lukáše Rejzka a Jakuba Kučeru jsou zajímavé především ty, které se týkají postoje k ekologii a klimatickým změnám.
Jak obnovit demokracii na základě bratrství

Francouzský myslitel Alain de Benoist se ve své knize Contre le libéralisme: La société n’est pas un marché věnuje liberalismu. Ten je dle něho zodpovědný za změnu světa v jeden trh a důsledkem protestní hnutí.