Kuba

Snowdenův exil zatím v nedohlednu. Vrátí se do USA?

Bývalé kolonie jsou na zpochybňování vlastní suverenity citlivé. Donucením letadla bolivijského prezidenta Evo Moralese k přistání ve Vídni však Evropané jihoamerickým „antiimperialistům“ připomněli, že když koketují s poskytováním azylu maskotům anarchi

To, že hledanému „anarchistovi“ neposkytli azyl Evropané ani protizápadní režimy, svědčí o houževnatosti „vestfálského“ mezinárodního systému.

Dan Macek 8.7.2013

Papež František katolickou církev nezničí. Duch svatý to zařídí.

Nový papež František při odchodu z baziliky Panny Marie Sněžné v Římě (14. března).

Ti, kdo očekávají konec světa či apokalypsu, budou nejspíš zklamáni. Co tedy lze od nově zvolené hlavy církve očekávat? ptá se Roman Joch.

Roman Joch 19.3.2013

Dědictví Huga Cháveze: Jaký osud čeká „socialismus 21. století“?

Hugo Chávez na oknech sídla státní ropné společnosti PDVSA v Caracasu v únoru 2012 poté, co podstoupil další operaci v boji s rakovinou.

Bude příští venezuelský prezident stejně horlivým stoupencem myšlenky jednotné Latinské Ameriky za cenu dalších finančních nákladů?

Který Kerry? Jestřáb nebo holubice? Ir nebo Žid?

Nový šéf americké diplomacie je mistrem politických přemetů. Aby nevyšlo najevo, že není zahraničněpolitický realista, nýbrž cynik.

Kubánská krize po 50 letech: Svoboda je víc než přežití

Kdyby v dubnu 1961 tehdejší americký prezident John F. Kennedy poskytl invazním jednotkám na Kubu leteckou podporu, pravděpodobně by si ušetřil raketovou krizi o 1,5 roku později.

Svět asi nikdy nebyl blíž globální jaderné válce než v říjnu 1962 během kubánské raketové krize. Jak se k ní dospělo a co z ní vyplývá?

Roman Joch 24.10.2012

Fidel: A co vlastně dělá papež?

El Comandante Fidel Castro se zeptal Benedikta XVI. pěkně přímo. Papež mohl učinit totéž, leč neučinil.

Pavel Pokorný 29.3.2012

Rozhodnou v amerických prezidentských volbách nová pracovní místa?

Republikánští kandidáti na prezidenta Mitt Romney (vlevo) a Newt Gingrich (vpravo) se během primárek v Jižní Karolíně začali politicky fackovat. Podle současného prezidenta, demokrata Baracka Obamy, je americká ekonomika zdravá a silná a její vývoj zatím

Leden 2012 byl v americké politice horký. Republikánští kandidáti Mitt Romney a Newt Gingrich na sebe útočili všemožnými prostředky.

Igor Lukeš 9.2.2012

Útoky 9/11 a déja vu

Před deseti lety se staly USA terčem útoku, při němž zahynulo na 3000 lidí. Svět se od té doby změnil.

Při snaze pochopit teroristické útoky na USA z 11. září 2001 nelze opomenout roli Íránu ani jisté fatální americké stereotypy.

Výzva Raúlu Castrovi

Raúl Castro (vpravo) převzal 19. dubna definitivně veškerou moc po bratru Fidelovi. Nahradil ho i v čele vládnoucí Komunistické strany Kuby. A ohlásil opatrné reformy.

Reakce europoslance Edvarda Kožušníka na smrt disidenta Juana Wilfreda Sota, jenž zemřel údajně na následky zásahu kubánské policie.

Žít ve slumu je lepší než žít na Kubě

Ze svého bytu v Havaně píše Yoani Sánchezová své svědectví o Kubě v blogu Generace Y.

Buď jste součástí Castrova klanu a jejich přisluhovačů, nebo nemáte šanci, říká v exkluzivním rozhovoru kubánská disidentka Yoani Sánchezová.

Kožušník: Nejsem agent CIA

Europoslanec Edvard Kožušník odmítá nařčení kubánské propagandy, že spolupracuje s americkou Ústřední zpravodajskou službou.

Pavel Pokorný 10.3.2011

Europoslanec Kožušník na Kubě podpořil opozici

Edvard Kožušník se s kubánským disidentem Guillermem Farinasem sešel jen několik hodin po jeho propuštění z vězení.

Setkal se mimo jiné s disidenty a laureáty Sacharovovy ceny Guillermem Farinasem a Oswaldem Payá.

Pavel Pokorný 28.2.2011