KSČ

Jan Trefulka měl odvahu i v padesátých letech

Všechny české spisovatele nelze soudit dle jejich členství v komunistické straně. Nedávno zesnulý moravský patriot je toho dokladem.

Prezidentské volby: Národ čeká bujarý masopust

Každý z kandidátů vstupuje do kampaně s jistou osobní historií a je marné si nalhávat, že lidé si pamatují jen to dobré.

Eva a Vašek: Vznikli jsme z poptávky lidu

Hudba jako taková není daná politickým systémem. Komunisti nechtěli bigbít, dnes zase nechtějí dechovku, říká Václav „Vašek“ Ševčík.

Jan Brabec 28.11.2012

Odstíny rudé fakulty

Filozofická fakulta UK byla výrazným ideologickým nástrojem KSČ. Hlavní budova stála na tehdejším náměstí Krasnoarmějců, jež bylo po revoluci nazváno po jejím studentovi Janu Palachovi.

Právě vydaná kniha historiků mladší generace ukazuje, jak fungovaly vztahy mezi pedagogy, studenty i estébáky na Filozofické fakultě UK.

Ani prezident nemůže komunisty ignorovat

Potenciální prezidentský kandidát Jan Fischer si tak docela neví rady se stále silnějšími komunisty, v čemž ale není sám, píše Petr Nováček.

Komunisty by do vlády nepustil. Nepřehnal to Fischer s tím populismem?

Vždyť bývalý předseda takzvané úřednické vlády strávil v osmdesátých letech minulého století v komunistické straně dlouhých devět let.

Ondřej Koutník 24.10.2012

Miloslav Petrusek: Profesor, který mohl být prezidentem

Profesor Miloslav Petrusek (1936–2012) patřil k nejvzdělanějším Čechům naší doby se vším, co to znamená. Nezůstával jen u vědeckých svazků, jeho sečtělost v beletrii byla neskutečná.

Své největší dílo, jež avizoval jako „vše, co vím o sociologii“, už nedokončí. Přinášíme alespoň jeden z jeho posledních esejů.

Stíny horkého léta 2012. V čem se liší od roku 1989?

Jestli se Milouš Jakeš (vlevo) kdysi bál, že nahrávka s jeho vnitrostranickým projevem prokazuje jeho hloupost, pak naši současní politici se bojí, že jejich nahrávky by mohly zajímat orgány činné v trestním řízení.

Politické špičky deklarují vůli zlepšit fungování státu, přitom jen bojují o čas k udržení nynějších systémů, které své hlavní protagonisty saturují.

Václav Pačes: Podpořme ve vědě a na vysokých školách kvalitu místo kvantity

Biochemik Václav Pačes byl předsedou Akademie věd ČR v letech 2005 až 2009.

S českou učeností to není až natolik špatné, jak si často stýskáme, míní někdejší předseda Akademie věd ČR profesor Pačes.

Oč jsou Franz a Samková horšími kandidáty nežli Jakl s Bobošíkovou?

Mainstreamová média nám uměle (a falešně, jak by řekl Václav Klaus) selektují prezidentské kandidáty na „relevantní“ a jaksi „irelevantní“.

Vladislav Vančura: Fascinující příběh popravy za heydrichiády

Vladislav Vančura, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů nejen své doby, ale české literatury vůbec, byl zastřelen 1. června 1942 v Kobylisích v rámci stanného práva.

Smrt českého spisovatele přinesla to, co od ní nacisté očekávali. Ve společnosti vyvolala strach, že svým životem si nemůže být jistý nikdo.

Petr Koura 19.7.2012

Jan Sváček: Kandidát kmotrů i soudce velkého formátu

Odpovídalo 40 právníků a advokátů.

Většina účastníků ankety ČESKÉ POZICE nesouhlasí s prezidentem, že Senát udělal chybu, když neschválil Jana Sváčka ústavním soudcem.

Politik Havel 1989–2003

Václav Havel: dissident, playwright, statesman and global human rights campaigner (October 5, 1936 – December 18, 2011)

Česká politika se vyvíjela výrazně jinak, než si Václav Havel představoval, ale prý to zvládneme. Díky za důvěru, pane prezidente.

Dostaneme padesát let klidu, jak si přál Masaryk?

V pátek 17. listopadu 1989 nechal Jakešův režim zmasakrovat demonstrující studenty i náhodné kolemjdoucí na Národní třídě v Praze dlouhými bílými pendreky policejních těžkooděnců.

Ledacos jsme nevěděli, ale že naše demokracie získá tak nevábný odér, nás nenapadlo.

Startovní epizody nového ředitele ČT: členství v KSČ, moderátor Železný

Lhal Petr Dvořák o svém nečlenství v KSČ? LN uvedly, že podle údajů z Národního archivu nový ředitel ČT členem komunistické strany byl.