Komunismus
Nový obraz Boženy Němcové: Možná plošší než komunistická ideologizace

Série České televize Božena vyvolala nejednu kontroverzi. Zdaleka však nejde o první pokus zachytit život Němcové okem kamery. V čem se liší komunistické filmové Němcové od Němcové současné a německé?
Nenápadná kontrola: Hlavní riziko demokratické organizace společnosti

Romány s vizemi totalitní budoucnosti George Orwella všichni znají. Ještě před ním na svět, co může přijít, upozorňoval anglický spisovatel Aldous Huxley. Seriál Netflixu na motivy jeho dystopického varování ukazuje, kolik se splnilo z jeho temných předpovědí.
Dějiny lidstva neskončily: Budeme volit mezi islámem a komunismem?
Na článek Západní humanismus, který tři sta let dominoval světu, je v úpadku Hamidrezy Ajatolláhyho zareagoval Václav Makrlík. Dle něho má Ajatolláhy pravdu, že neomezovaný západní humanismus a liberální demokracie zažívají jedno ze svých nejkritičtějších období.
Visegrád a svatý Vojtěch: Především duchovní a intelektuální projekt

Při příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny se arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka OP zamýšlí nad rolí tohoto uskupení ve střední Evropě a připomíná i historické události a souvislosti a svatého Vojtěcha.
Visegrádská skupina po 30 letech: Základna pro novou střední Evropu

Visegrádská skupina změnila podobu regionu střední Evropa. Vezme-li se v úvahu startovní pozice Visegrádu před 30 lety, a kde se nachází dnes, pak existuje víc důvodů k oslavě než k nářku.
Mateusz Morawiecki: Naše skupina je reálnou silou v globální ekonomice

V současnosti se síla Visegrádské skupiny zakládá na synergii aktivit, pevnějším vyjednávacím postavení v Evropské unii a na prosazování zájmů a strategických cílů středoevropského regionu v mezinárodní oblasti.
Viktor Orbán: Středoevropské národy pociťují odpovědnost za Evropu
Po 30 letech od vzniku visegrádské skupiny se můžeme považovat za nejdynamičtější region v Evropské unii – silný růst, nízká nezaměstnanost, rychlá digitální transformace a robustní investice.
Rusko v dějinách mnohokrát zvítězilo a bylo poraženo. A mnohokrát bude

Na článek Václava Makrlíka Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti zareagoval Roman Joch. Dle něho Rusko nebylo vždy mírumilovné, neagresivní a neexpanzionistické..
Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti

Nenávist k Rusku má svou historii a český politicky a historicky gramotný občan si klade otázku, kde se bere. Této demagogii snad mohou uvěřit Američané, které zajímají jen problémy státu, ve kterém žijí. Někteří Češi však také neznají historii a politické názory si tříbí v hospodském či kavárenském žvanění.
Odlidštěný svět, kde každá vzpomínka či památeční předmět je na obtíž
Německý spisovatel Winfried Georg Sebald (1944–2001) v souboru esejů Campo Santo ukazuje, že vítězové píšou nejen historii.
Češi často přenášejí negativní postoj ke komunistické Číně na Číňany

Čína se stala symbolem dlouhodobého rozkolu v české politice, který by bylo možné zjednodušeně popsat jako „Havel versus Zeman“. Mnozí oponenti Číny v poslední době opouštějí kontext kritiky agresivního politického režimu a překračují hranici xenofobie.
Podezřelý je ten, kdo není podezřelý

Pokrokáři se dle vzoru sovětských komunistů snaží zavést nové pořádky například v resortu spravedlnosti. Německý autor nálepky (1984. Teď) vyfocené v centru Prahy chce kolemjdoucím zřejmě namluvit, že společnost se nachází v situaci jako svět ve slavném dystopickém románu britského spisovatele George Orwella (1903–1950) z roku 1949.
Příčina rozdělení USA: Rozpad sdílených hodnot Američanů

Americký konzervativec Bena Shapira vidí ve své knize Jak zachránit západní civilizaci důvod stále rozdělenější americké společnosti v tom, že ztratila dědictví jeruzalémské teologie a antické filozofie.
Neomarxističtí pokrokáři a sociální sítě ohrožují americkou demokracii
V USA pravděpodobně bude omezena svoboda, zvětší se rozdělení společnosti a naroste cenzura na sociálních sítích. Je možné, že s nastupujícím prezidentem Joem Bidenem si krajně levicový establishment ve spolupráci se sociálními sítěmi již všechny budoucí klíčové volby „pohlídá“.
Nejsme přece Sověti!

Jako vždy se často oprávněné výtky přeženou a přichází protireakce ve stylu: na všech životech záleží. Jako na nálepce kousek od pražského Karlova mostu, kde se vyzdvihují jen ty bílé. Ne, žádní „bílí“ ani „všichni“, na každém životě záleží.