Kavkaz
Důsledky války v Náhorním Karabachu dopadnou na celý Kavkaz i svět

Osud Náhorního Karabachu po ukončení bojů Arménie s Ázerbájdžánem bude záviset na Minské skupině Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Nejistá je však vojensko-politická orientace obou zemí.
Zvítězilo dnešní Rusko v už neexistující studené válce?

Ukrajinská krize ukazuje, že starý mocenský střet pokračuje. Putinova politika na Blízkém východě nepřipomíná tu komunistickou, ale carskou.
Volgogradský terorismus: Temný stín Kavkazu

Dva sebevražedné atentáty nemohly nikoho překvapit, neboť se ví, že na zimní olympiádu v Soči se připravují ruští představitelé i islámští radikálové. Zatímco z hlediska Kremlu má tato událost nasadit korunu rostoucí mezinárodní prestiži Ruska, teroristé se snaží využít zvýšeného zájmu, aby na sebe obrátili pozornost. Ruské moci je jasné, že separatisté, kteří si přejí proměnit Kavkaz v ostrov radikálního islámu, si hry nenechají ujít.
Tři scénáře terorismu na olympiádě v Soči

Teroristům se narušení zimních olympijských her v Soči nabízejí v podstatě tři možnosti: Pokračovat v sérii sebevražedných atentátů, zajmout větší počet rukojmích, anebo na dálku odpálit nálož, která je již na místě. Jak ale zdůrazňuje šéf ruského olympijského výboru Alexandr Žukov: V důsledku teroristických útoků (ve Volgogradě) se žádná dodatečná opatření v Soči nebudou přijímat. Všechno potřebné už je hotovo.
Po útocích ve Volgogradu: Lze vůbec v Soči zajistit bezpečnost?

Z dlouhodobé perspektivy může stabilizaci Kavkazu napomoci pouze komplexní strategie, píše Gábor Stier.
Od „homo sovieticus” k „homo rossicus”

Rusko uzavírá postsovětskou éru a hledá novou identitu. Ze všeho nejdřív musí najít odpověď na otázku, co znamená být Rusem v 21. století.
Nová Putinova éra: Rusko si zachová moc, akceschopnost i stabilitu

Do roku 2017 bude narušena strategická rovnováha, což Rusko donutí rozmístit rakety Iskander v Kaliningradu, tvrdí expert Korotčenko.
Změna: Nikoliv Kavkaz se chce trhnout od Ruska, ale Rusko od Kavkazu

V ruské společnosti sílí etnické konfrontace, avšak nacionalistické strany této tendence zatím nedokázaly využít, píše Gábor Stier.
Stojí Putin při Asadovi, aby udržel protizápadní kurz Íránu?

Změna vlády v Damašku by destabilizovala islámský režim v Teheránu, jehož zachováním je podmíněna velmocenská strategie Kremlu.
Chtějí snad čeští poslanci rozdmýchat konflikt na Kavkaze?

Jak se stalo, že zahraniční výbor sněmovny podpořil Ázerbájdžán v jeho letitém sporu s Arménií o Náhorní Karabach?
O démonech Kavkazu i kosmopolitním parazitu jménem Moskva

Podle ruského novináře Maxima Ševčenka tvoří základ mírového soužití silný stát a pevný právní řád.
Postsovětské společenství: Naděje, břemeno, nebo jen klub seniorů?

Společenství nezávislých států se ani za dvacet let existence nestalo novou geopolitickou realitou postsovětského prostoru.
Krynica není Davos, ale Václav Klaus by tam měl co na práci

Snad nikde v EU nelze naráz potkat tolik lidí ze států mimo její hranice, kteří by tak moc chtěli patřit „k Evropě“.
Ruské zpravodajské služby: Česká neziskovka podezřelá z napojení na al-Kájdu je Člověk v tísni

Neziskovka je z části financována českým státem a americkou Národní nadací pro demokracii, což může vyvolávat podezření ruských úřadů.