Karel Gott

Pražská kavárna na rozdíl od ostatních dává politice přílišnou váhu

pražská kavárna

Pro část „pražské kavárny“ je horší a nepochopitelnější, že se někdo o politiku nezajímá, než že stojí na špatné straně politické barikády.

Pavel Matocha 8.11.2019

Karel Gott sjednocoval střední Evropu

Pieta za Karla Gotta

V Česku, na Slovensku, v Polsku a v německy mluvících zemích se sotva najde dospělý člověk, který by neznal Karla Gotta. Vzpomíná Čestmír Klos.

Čestmír Klos 18.10.2019

SCHNEIDER: Když vlaje prapor, je rozum v p...

Petr Žantovský, Otevřené dopisy.

Petr Žantovský měl nepochybně v námětech pro svých 50 dopisů za celý rok 2016 konkrétním adresátům zcela volnou ruku. Vznikla kniha nevázaná (pravda, brožovaná), obdivuhodná škála či spektrum neboli vějíř směrů, záměrů a nálad, jak jen polozapomenuté umění korespondence umí navodit. Jan Schneider si z ní dovoluje uvést ochutnávky.

Bohdan Bláhovec: Pop má utužovat iluzi, že s ním je život jednodušší

„Myslím, že paradigma devadesátých let, kdy každá zpěvačka musela mít dokonalou postavu a hrudník jako Mariah Carey, je opravdu pryč, cení se víc ta autenticita, byť paradoxně uměle vytvořená,“ říká dokumentarista Bohdan Bláhovec.

Rozhovor s autorem snímku Show! nejen o natáčení nejlepšího dokumentárního filmu roku 2013, ale i o hodnotových rámcích současného popu.

Rapper Řezník: Má postava je fiktivní padouch. Vážně to nemyslím.

„Nikdy se nestalo, že by se někdo z mých fanoušků v souvislosti s mými texty dopustil násilí,“ říká Martin Pohl alias horrorcorový hudebník.

Izraelský zpěvák Arik Einstein už Prahu nikdy osobně nenavštíví

„Velký syn“, jenž zemřel 26. listopadu v 74 letech, nazpíval píseň Prague po okupaci Československa v roce 1968. Nebylo mu to totiž jedno.

Jan Schneider 9.12.2013

Lou Fanánek Hagen: Permanentní naštvanost lidí asi fakt něco znamená

„V rámci jakéhosi osobního hledání v textu mám například úvahu, že bych sice mohl být třeba muslim, což by přineslo mimo jiné i víc holek, ale zase si pak uvědomím, že bych kvůli nim neměl čas na hospodu. Takže se pokorně vracím do vlídného stínu kříže.

S frontmanem kapely Tři sestry o tom, proč nevolil prezidenta, o „mafii“ v hudebním byznysu, ekologii i o „mistrovi“ Karlu Gottovi.

Eva a Vašek: Vznikli jsme z poptávky lidu

Hudba jako taková není daná politickým systémem. Komunisti nechtěli bigbít, dnes zase nechtějí dechovku, říká Václav „Vašek“ Ševčík.

Jan Brabec 28.11.2012

Lenka Dusilová: Žijeme v hektické době plné existenčních tlaků

„Začátkem devadesátých let to byla pěkná divočina. Tehdy jsem zažila opravdu neskutečnou euforii, a to i drogovou,“ přiznává Lenka Dusilová.

Svět prostě nezměním, bude fungovat tak, jak si lidé zaslouží, říká zpěvačka a originální autorka ověnčená řadou ocenění.

Jágr for president!

Široko daleko osamocený idol – Jaromíra Jágra zbožňuje čtvrtina studentů.

Průzkum Lidových novin ukázal, jak zoufale se Čechům nedostává velkých idolů. Takových osobností, na něž by mohli být hrdí.

Až prezident Zeman jmenuje Klause premiérem...

Pánové by hypoteticky mohli vytvořit tandem značné síly způsobilý roztínat i velké problémy.

Expředseda ČSSD není bytostný levičák, ale pragmatik v hávu nadstranickosti, a proto není jeho podpora ODS ve druhém kole nepředstavitelná.

Will Czechs elect a worthy president, or a führer?

Direct elections are democratic and risky. In 2013, Czechs will set the standard for those that follow; the rest is in realm of the unknown

Decades in life of a Czech family captured in new Třeštíková doc film

An intimate portrait of one Czech family, ‘Private Universe’ also reflects the country’s history from mid-1970s to present day

Prague gallery rocks hard

Jimi Hendrix at the Monterey festival in 1967, by Nancy Reiner

Artworks by rock legends and other pictorial treats from the history of Rock’n Roll are on display at Prague’s Dvorak Sec gallery

Czech National Bank at center of debate over direct presidential elections

Jednačtyřicetiletý docent Lubomír Lízal má zkušenosti hlavně z akademické sféry. Krátce i podnikal v IT.

Why don’t the Social Democrats want the people’s choice for Czech president to be allowed to appoint ČNB board members?