Jošihiko Noda

Abenomika – japonská cesta z dvacetileté krize?

Vláda premiéra Šinzó Abeho (na snímku) se těší 70procentní podpoře voličů.

Po necelém půl roce vládnutí se zdá, že staronový japonský premiér Šinzó Abe našel návod, jak dostat zemi zpět do kondice.

Skutečný favorit voleb v Japonsku? Armáda a developeři.

O skutečných vojenských schopnostech Japonska se dlouho nemluvilo. Téma nebylo politicky korektní. To se po nadcházejících volbách nepochybně změní.

„Recyklovaný“ premiér Šinzó Abe a jeho LDPJ míří s koaličním partnerem, stranou Kómeitó, k historické dvoutřetinové většině v dolní komoře.

Ondřej Hýbl 20.12.2012

Japonsko-čínské hádanky okolo hromady kamení

Spor o neobydlené ostrovy ve Východočínském moři budí emoce v Číně i Japonsku.

Do nečekaně rychle a vysoko vyhroceného sporu o ostrovy Senkaku/Tiao-jü mezi Čínou a Japonskem se budou muset chtě nechtě zapojit USA.

Ondřej Hýbl 4.10.2012

Japonsko-čínské emoce 67 let po válce

Číňané protestují 18. září, v den výročí japonské anexe Mandžuska, proti Japonsku. Původní záminkou je spor o souostroví Sensaku, čínsky Tiao-jü.

Spor o souostroví Senkaku neboli Tiao-jü ohrožuje stabilitu v jihovýchodní Asii a připomíná, že staré křivdy stále nejsou zapomenuty.

Ondřej Hýbl 30.9.2012

Nový diktátorský typ zrodilo Japonsko

Hašimotovi je třiačtyřicet, byl ósackým prefektem, od listopadu je ósackým primátorem a chce být japonským premiérem.

Populární primátor Ósaky Tóru Hašimoto má našlápnuto k tomu, aby zatřásl japonským politickým systémem a změnil status quo.

Jak hodit vidle do „pandí diplomacie“

Pandí matka Shin Shin v dubnu žádnou diplomacii neřešila a spokojeně v tokijské zoo pojídala bambus.

Narození a brzká smrt pandy v Japonsku rozjásaly a rozplakaly politiky v Tokiu i Pekingu. Geopolitický spor ale zůstal nevyřešen.

Severokorejský „satelit“, naštvaná Čína a spokojený japonský premiér

Maketami severokorejských raket zapálených spolu s podobiznou severokorejského vůdce Kim Čong-una demonstranti v Soulu protestovali proti „civilnímu vesmírnému projektu“ KLDR, který se diktátorskému režimu v pátek moc nepovedl.

Akce KLDR, jež šla tentokrát zcela proti čínským zájmům v regionu, v Japonsku pohnula s patovou situací kolem základny USA na Okinawě.

Ondřej Hýbl 13.4.2012

Japonská „DPH“ se zvýší do roku 2015 na dvojnásobek

Obavy, že Japonsko nebude schopné ufinancovat svůj obří dluh, sílí. Vláda již nemá velký manévrovací prostor, proto chce zvýšit daně.

Země je v situaci, kdy otázkou prý už není, zdali daně zvyšovat, ale jen „kdy a o kolik procent“.

Soumrak japonského exportu

V tokijském přístavu vykládají 25. ledna dovezené zboží. Zvýšený import v loňském roce vychýlil obchodní bilanci Japonska do červených čísel.

Bilance mezinárodního obchodu Japonska vykázala za rok 2011 ztrátu. Po 31 letech. Země postupně ztrácí svoji pozici exportéra.

Ondřej Hýbl 31.1.2012

Japonští velrybáři opět v Antarktidě aneb Jak souvisí velrybí byznys s tsunami

Japonsko obhajuje lov velryb právem na zachování tradiční kuchyně.

Japonská vláda financuje velrybářskou flotilu u jižního pólu z peněz určených na obnovu regionů zasažených březnovou přírodní katastrofou.

Ondřej Hýbl 15.12.2011

Tichomořská bezcelní zóna aneb Pohled do japonské budoucnosti

Proti tichomořské bezcelní zóně (TPP), která by měla na jejich existenci zásadní vliv, protestovali japonští zemědělci v Tokiu již loni 10. listopadu.

Přistoupení Japonska k dohodě by znamenalo vzpruhu pro exportéry, ale zároveň i likvidaci japonského zemědělství v jeho současné podobě.

Ondřej Hýbl 20.10.2011

Moody’s snížila Japonsku rating. Proč to politiky nevzrušuje?

Důvěryhodnost japonských státních dluhopisů padla na roveň Číny a pod úroveň Itálie, zejména díky gigantickému dluhu veřejných financí.

Japonská vláda má stále možnost půjčovat si za velmi výhodných podmínek a země by měla být schopná dostát svým finančním závazkům.

Ondřej Hýbl 26.8.2011

Japonské zadlužování bude letos pokračovat rekordním tempem

Japonsko nutně potřebuje sebereflexi a vizi, kam by mělo směřovat a jakou roli by chtělo hrát v měnícím se světě.

Japonský dluh veřejných financí přesahuje dvojnásobek HDP, vláda se přesto chystá třetí rok v řadě vypůjčit si na polovinu státních výdajů.