Jižní Amerika
Střední a východní Evropa: Nejmenší zájem o nabídku Netflixu na světě

Průměrný český předplatitel sleduje pořady amerického placeného poskytovatele filmů a seriálů Netflix 26 dnů (37 627 minut) v roce. Vyplývá to z průzkumu britské společnosti Comparitech, která sledovala zvyky 25 tisíc uživatelů ze 46 zemí.
USA přestaly být vzorem demokracie pro svobodný svět

Politický systém USA byl považovaný za imunní vůči nedemokratickému vývoji, ale po zvolení Donalda Trumpa prezidentem se někteří analytici ptají, zda nesměřují k autokratickému vládci. Ten je však jen symptomem doby a do dějin vejde jako prezident, jenž porušováním pravidel poškodil americkou demokracii vnitropoliticky i v zahraničí.
Poker o kolumbijský mír aneb Santos versus Uribe
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos před rokem dostal za smlouvu s Ozbrojenými revolučními sílami Kolumbie Nobelovu cenu míru. Jeho předchůdce a neformální lídr opozice Álvaro Uribe ji s podporou poloviny veřejnosti kritizuje. Po 53 letech bojů se země obtížně smiřuje s ukončením války.
Argentinci zůstávají optimisty i za nového prezidenta
Mauricio Macri před rokem překvapivě vyhrál volby a po desetiletích se stal pravicovým prezidentem Argentiny. Ekonomicky se mu sice příliš nevede, ale Argentinci ho zatím podporují. Možná i proto, že na jeho předchůdkyni Cristinu Fernándezovou se začínají objevovat korupční aféry, které ji mohou poslat do vězení. Píše Tomáš Nídr.
Descola: Nevím, co je lidská přirozenost
Čeho jsou lidé schopní? Jsou ze své přirozenosti agresivní, či mírumilovní? Nebo něco mezi tím? Na tyto otázky se snaží v rozhovoru odpovědět francouzský antropolog Philippe Descola, jenž proslul výzkumem Amazonie, o níž říká, že není poslední panenskou přírodou, neboť ji spoluvytvářeli lidé.
De Soto: Nechycený terorista je populární terorista

Proti teroristům ze Světlé stezky obrátil rolníky, kteří byli oporou těchto marxistických revolucionářů. Přežil atentáty a nakonec teroristy porazil. Hernando de Soto Polar nemá běžný osud ekonomů.
Peru: Samurajský klan Fujimoriů chce opět vládnout Inkům

Alberto Fujimori byl autokratickým prezidentem Peru v letech 1990 až 2000, pak byl za porušování lidských práv odsouzen na 25 let vězení. Nyní o prezidentský post usiluje jeho dcera Keiko. Možná i proto, aby ho z vězení dostala.
Brazílie: Akce Myčka aut hodlá vyčistit demokracii od korupce
Brazílie je v hospodářské recesi, ale její politici nemají čas na její řešení - musejí se bránit rostoucímu počtu úplatkářských afér. Jedna dopadla i na oblíbeného exprezidenta Lulu da Silvu. Ohrožena je i současná hlava země Dilma Rousseffová.
Uruguay: Veselý odchod nejchudšího prezidenta na světě
Za vlády Josého Mujiky od roku 2010 byly povoleny potraty, schváleny sňatky homosexuálů a legalizován prodej marihuany. Uruguayci však tohoto politika milují především proto, že ani v prezidentském postu neopustil extrémně skromný způsob života.
Spasí Venezuelu její možný Nelson Mandela?
Pohrobci venezuelského exprezidenta Huga Cháveze se potýkají s prudkým poklesem cen ropy. To dává naději opozici, že se po 16 letech a řadě porážek přece jen dostane k moci. Spoléhá především na Leopolda Lópeze Mendozu, který je už téměř rok ve vězení.
Sto let úpadku Argentiny

Na druhé největší zemi Jižní Ameriky se ukazuje, že chytrá horákyně může z pohádek přejít i do ekonomické reality. Hospodářsky se jí totiž daří i nedaří. Platí i neplatí dluhy. Bankrotuje i nebankrotuje. Proč Argentina sklouzla až do rozvojového světa a nemůže z něj vybřednout?
Je válka nedílnou součástí tradičních společností?

Kolonizace snížila na Nové Guineji počet válečných konfliktů. Mnoho z nich však možná bylo důsledkem importu sladkých brambor mořeplavci.
Otvírají se skutečně nůžky mezi bohatými a chudými?

Rozdíl v bohatství států či tříd narůstá v době společenských změn, z dlouhodobého hlediska se však spíše snižuje. A to je pozitivní zpráva.
Geopolitika v roce 2014: nejistota a hledání rovnováhy

Co čeká letos svět podle expertů Stratforu, Eurasia Group a Oxford Analytica?
Kdo bude vládnout světu ve 21. století?

Kniha geopolitického experta je exkurzem po potenciálu a limitech bývalých hegemonů světové politiky, aby se ti současní mohli poučit.