Jiří Drahoš

Událost roku v řízení vědy. Nové složení vládní rady.

V nové vědní šestnáctce oproti dřívějšku chybí vrcholní představitelé jako předseda Akademie věd, šéf Svazu průmyslu nebo předseda České konference rektorů.

Šestnáct členů rady, která rozhoduje o miliardách na výzkum, jmenuje premiér v řádu dní. ČESKÁ POZICE má jejich kompletní seznam.

Kritici nové vědní rady: moc inženýrů, neprůhledný výběr, trojí členství v řadě

ČESKÁ POZICE sesbírala kritické připomínky k výběru nových členů vládní Rady pro vědu, výzkum a inovace.

Jiří Drahoš: Zrušit Akademii věd by bylo jako zaříznout slípku snášející zlatá vejce

„Za velmi klíčové považuji v mezinárodním auditu konstatování, že v tomto státě panuje velká nedůvěra mezi vědeckou obcí a politickou sférou,“ myslí si profesor Jiří Drahoš.

V následujících letech by Akademie věd ČR měla hospodařit se zhruba 4,5 miliardy korun, říká šéf největší výzkumné instituce v Česku.

Profesor Wilhelm jako Dobešův náměstek? Šok až překvapení, říkají rektoři.

Profesor Ivan Wilhelm, emeritní rektor Univerzity Karlovy, je podle slov ministra školství Josefa Dobeše těžká váha. Proto si jej asi zvolil za nového náměstka pro vysoké školy.

Akademici příliš nechápou, proč nastává změna na postu náměstka pro vysoké školy. Vysvětlí to dnes ministr školství Josef Dobeš?

Frolík: Odvedl jsem na dani 700 milionů. A chci vědět, kam jdou.

„Stát velmi diletantsky přistupuje k tomu, jak zachází s prostředky na vědu, jejich rozdělováním a s politickou odpovědností,“ tvrdí Zbyněk Frolík z Linetu, český Podnikatel roku 2003.

Rozhodnout o vědě a výzkumu musí vláda nebo parlament, nejde se už schovávat za nefunkční radu pro vědu, říká podnikatel Zbyněk Frolík.

Projekt CzechGlobe: Jak klimatické změny působí na Česko

Jak v Česku zamezit čím dál častějším povodním, jako například těm, jež zasáhly v roce 2002 povodí Labe (na satelitním snímku), mají ozřejmit projekty CzechGlobe i IT4Innovations.

Předseda AV Jiří Drahoš: Z klimatologického projektu CzechGlobe bude brzy samostatný ústav Akademie věd ČR. Řízen má být z Brna.

Nečas: Kafemlejnek domlel, vzniká nové hodnocení vědy

Ke změně hodnocení české vědy se na Akademickém sněmu AV ČR vyjádřili premiér Petr Nečas i její předseda Jiří Drahoš (dole uprostřed). Kdy se změn dočkáme?

Nový systém posuzování výsledků výzkumu by měl zabránit „neurvalým rozpočtovým rvačkám“.