Jiří Drahoš

Superlaser ELI: Jak neztratit ani korunu

„Něco jsme zřejmě podcenili, ale jestli také něco nepodcenilo ministerstvo a Česká republika. Nějakou velkou vůli orgánů státní správy pomoci odstraňovat překážky projektu, který vláda vyhlásila za svou prioritu, nevidím,“ míní profesor Vlastimil Růžička

Čím je způsoben skluz v budování výzkumného centra ELI? Odpovídá zmocněnec ministra školství Vlastimil Růžička.

Laser ELI: Akademie věd se zaručí za jeho financování

Po roce 2015 by měl laser Extreme Light Infrastructure posouvat lidské vědění.

Za doplacení výzkumného centra bude zodpovědný příjemce dotace – Fyzikální ústav AV ČR. Zatím jde zhruba o 350 milionů korun.

Superlaser ELI se zpožďuje, může přijít o 350 milionů korun. Zaplatí je stát?

V Akademii věd ČR už běží laserový systém PALS. Dostane silnějšího kolegu jménem ELI do konce roku 2015?

Na projekt ELI za celkem 6,7 miliardy korun mohou jít peníze z EU jen do roku 2015. Již nyní je pravděpodobné, že se nestihnou vyčerpat.

Šéfporadce premiéra pro vědu: Vzájemné napadání nikomu nepomůže

„Současné bibliometricky založené hodnocení má sice určité výhody, ale na druhé straně ignoruje rozdíly mezi jednotlivými obory,“ říká Rudolf Haňka k chystané změně.

Rudolf Haňka bude od 1. srpna hlavním vědeckým poradcem premiéra Nečase. Chce hodně mluvit s vědci a změnit hodnocení českého výzkumu.

Akademie věd a věda v České republice zdaleka není totéž

Šéf Akademie věd Jiří Drahoš (vlevo) i rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl považují letošní proces přípravy rozpočtu na výkum za nešťastný. Zásadně se ale liší v názoru, proč tomu tak je.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl polemizuje s výroky předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše z rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Profesor Jiří Drahoš: Vidím cílenou snahu poškodit Akademii věd

Akademii věd ČR by se měl čtvrtým rokem po sobě snížit rozpočet. Podle jejího předsedy hrozí propouštění i znemožnění nákupů techniky.

Jaký duch vládne v české vědě? Chtělo by to více z Antonína Holého...

Skutečná ikona české vědy, profesor Antonín Holý (1. září 1936 - 16. července 2012).

Vědomí, že mne občané coby vědce platí a já jsem povinen přemýšlet, jak to společnosti vrátit, je tady velmi vzácné, říká v LN Zdeněk Havlas.

Martin Rychlík 21.7.2012

Financování výzkumu aneb Akademie věd v zajetí ostrovní mentality

Financování výzkumu, vývoje a inovací z rozpočtu má hluboký problém, píše viceprezident Svazu průmyslu Jiří Cienciala.

Peníze do vědy jen podle kafemlejnku? Omyl, Vaše Magnificence.

Rektor Univezity Karlovy Václav Hampl tvrdí, že rozpočet na vědu by měl reflektovat doložitelně dosažené vědecké výsledky.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se nemusí znepokojovat, návrh rozpočtu pro českou vědu zákon respektuje, píše profesor Jiří Chýla.

Profesor Pačes: Ve vědě se vede špinavá válka o peníze

Věda není levná! Čeští akademici pracují i na zřejmě nejsložitějším přístroji, jaký kdy člověk vyrobil - na urychlovači Large Hadron Collider v CERN.

Někdejší předseda Akademie věd ČR kritizuje financování výzkumu a všímá si nevraživosti mezi Akademií a vysokými školami.

Na výzkum půjde 26 miliard. Bude to pro všechny dost?

Českou vědu čekají debaty o měření vědeckého výkonu i práce na nové metodice jak nejlépe a objektivně hodnotit pestrou šíři vědeckých disciplín – od fyziky až po historii a slavistiku.

Vláda schválila vědní rozpočet pro rok 2013, který dle očekávání ubere peníze Akademii věd ČR a přidá grantovým agenturám.

Akademie věd se chce otevřít i zahraničním šéfům: Pomohou inzeráty v Nature?

Většina pracovišť Akademi věd v interním auditu obstála, pětkař byl jediný.

Nově obsazeno má být v následujících měsících 43 ředitelských pozic v ústavech Akademie věd ČR. Ředitelům dobíhá pětiletý mandát.

Czech PM’s advisor envisions ‘parliament’ of scientists

Řekl bych, že se premiéru Petru Nečasovi podařilo dobře nakombinovat tým, aby vědní rada mohla pracovat kolegiálně, dělně a skutečně ve prospěch českého výzkumu, říká hlavní vědecký poradce premiéra Petr Fiala.

Gov’t council for research to tackle the science budget, revamp the Technological Agency, and form the sector’s priorities

PM N?čas plans dismissal of RVVI science council

Three industry representatives have resigned from the RVVI science council, claiming it has descended into a battleground for state funding  

Martin Rychlík 5.1.2012

Ministryní vědy se stává... opět Miroslava Kopicová!

V nové vědní šestnáctce oproti dřívějšku chybí vrcholní představitelé jako předseda Akademie věd, šéf Svazu průmyslu nebo předseda České konference rektorů.

V předsednictvu rady, jež spolurozhoduje o toku 26 miliard korun na výzkum, budou Kopicová, Petr Fiala a Karel Aim. Zahoří protesty?