Jean-Claude Trichet

Mrtvý prostor aneb Kdo formuluje „obecné zájmy“ unie?

Evropská unie

Bezduché, a proto i bezcitné bruselské centrum Evropy visí jako jedna velká bublina nad realitou. Tam se rozhoduje o budoucnosti Evropanů, lidu, jenž je v té bublině považován za činitele, který brání svobodnému fungování. Píše Anikó Fázsy.

Evropská centrální banka jako drogový dealer

Zájmy, politika, teprve pak ekonomika. Poslední návrhy šéfa ECB jsou ryzím ekonomickým kacířstvím, jímž startuje pokus o snazší ovládání Evropy.

Eurozóna? Trochu jako tající sněhulák na Sahaře.

Dosud nikdo nezveřejnil náklady na řízené rozpuštění EMU. Přitom jsou jistě spočítané, přepočítané a konečné. Těžké ztráty, ale k přežití.

Eurozóna: Konec společných tanečků, národní zájmy mají přednost

Dluhové problémy eurozóny řešily ve čtvrtek v Berlíně špičky současného světa – (zleva) prezident Světové banky Robert Zoellick, šéfka MMF Christine Lagardeová, německá kancléřka Angela Merkelová a generální tajemník OECD Angel Gurría.

Nová realita: Od čtvrtka je jasné, že prioritou je posílení národních komerčních bank, nikoli záchrana Řecka a spol.

The euro: Reaching the endgame?

Eurozone has denied itself policy tools (debt mutualisation, full range of ECB’s lender of last resort functions) to deal with the crisis

Guest Writer 20.9.2011

Italská nálož tiká dál

Proti vládním škrtům demonstrovaly v úterý desetitisíce Italů v ulicích několika měst včetně Říma (na snímku).

Svět úsporným opatřením italské vlády nevěří, 45miliardové škrty vyhnaly lidi do ulic.

Evropě chybí „áčkový“ centrální bankéř

Časopis Global Finance oznámkoval šéfy centrálních bank: prezident ECB Trichet propadl, předčil jej i guvernér ČNB Singer.

Korunu podlomila negativní nálada na finančních trzích

Hladina evropských dluhopisů se minulý týden opět rozvířila; spekulanti se zaměřili na Itálii. Česká měna oslabila k dolaru i euru.

Italská atomová puma

Itálie se jako jádrová země Evropské měnové unie tvářila, že se k akronymu států s finančními problémy PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko, Španělsko) svým I nepřipojí. Od konce minulého týdne je to však PIIGS.

Evropskou unii by snad mohlo učinit věrohodnější stažení Lisabonské smlouvy a eura z oběhu. A návrat před Maastrichtskou smlouvu.

Brusel: Pane Kalousku, tak takhle ne!

Poloviční verze centralizace je naprosto k ničemu. Buď je třeba zachovat systém, jaký je, anebo zavést Evropskou federativní republiku.

Řecké modlitební mlýnky se točí dál. Věří lídři EU na konec světa?

Bouře kolem Řecka se zřejmě nějakým způsobem opět na čas utiší, euro mezitím posílí vůči dolaru a po nějaké době přijde znovu smršť.

Ruská ruleta je jenom hračkou ve srovnání s tlakem Řecka na Evropskou unii ohledně poskytnutí dalších peněz.

Negativní zprávy podrážejí dolar

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám.

Agentura Moody’s pohrozila Spojeným státům i tamním bankám zhoršením ratingu, což srazilo rovněž akciový trh.

Kdo vypustil pokusný balonek, že Řecko se vrátí k drachmě?

Dle šéfa Evropského fondu finanční stability Klause Reglinga (vpravo) komerční a investiční banky záměrně přiživují spekulace o nutné restrukturalizaci řeckého dluhu. Myslí si to i šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Deník Wall Street Journal popsal řecký problém známým popěvkem: „Nemám peníze ani styl, ale don’t worry, be happy. A dál se usmívej.“

Americká měna zabrala, hospodářské oživení je křehké

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám.

ČNB si podle viceguvernéra Mojmíra Hampla může dovolit počkat se zvyšováním úroků, aby neohrozila vývoj domácí ekonomiky.

Opravdu je třeba začít krotit inflaci?

Guvernér ČNB Miroslav Singer se prý rozhodne o tom, jak bude hlasovat o nastavení úrokových sazeb, až na poslední chvíli.

Drahé komodity by mohly přimět ČNB ke zvýšení úrokových sazeb. Slabá domácí poptávka a silná koruna však inflační tlaky tlumí.