Japonsko

Jáchym Topol – foglarovec, kotlíkář a lesní duch kandiduje do Senátu

Dle spisovatele Jáchyma Topola všichni vězíme v politice, ať chceme, či nechceme, a tudíž to, že dostihla právě jeho, není až natolik unikátní.

Rozhovor s českým spisovatelem a publicistou o důvodech jeho vstupu do politiky. Stal se totiž kandidátem na senátora za Stranu zelených.

Krize v Japonsku bortí tradice aneb Do naha, cizinče!

Jak se nechovat v japonských lázních onsen – instruktáž, na niž klient v Ósace narazí hned při vstupu.

Ósaka je prvním japonským městem, kde do veřejných lázní provozovatelé otevřeně zvou zahraniční klientelu. Ondřej Hýbl šel příkladem.

Ondřej Hýbl 10.7.2012

Japonci nechtějí řídit auta. Už to není „cool“.

Toyota angažovala do své reklamy zaměřené na mladé zákazníky francouzského herce Jeana Rena.

V nezvyklé reklamní kampani, k níž se odhodlal výrobce automobilů Toyota, učí Jean Reno alias kocour Doraemon mladé Japonce řídit.

Ondřej Hýbl 24.6.2012

Spor čtyř odborníků: Bude Čína vládnout světu?

Dle Henryho Kissingera a Fareeda Zakarii nebude po americkém 20. století následovat století čínské.

Petr Pietraš 21.6.2012

Bohaté Německo na cestě k energetické chudobě

Německá kancléřka Angela Merkelová 16. května odvolala ministra životního prostředí Norberta Röttgena (CDU). Záminkou byla drtivá porážka CDU ve volbách 14. května v největší spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku. Skutečným důvodem však „energetická c

Výrok o nedostupnosti elektřiny pro údajně desítky tisíc německých domácností vyvolal vážné diskuse o německé hospodářské politice.

Václav Vlk 16.6.2012

Tokijský strom se dotkl nebes

„Počasí nám sice nepřeje, ale déšť je pro růst našeho stromu nezbytný,“ pozdravil první návštěvníky Tokyo Skytree Tower Jošizumi Nezu, šedesátiletý šéf koncernu Tóbu Railway, hlavního stavitele a provozovatele nové tokijské dominanty.

Po dubajské Chalífově věži je nedávno otevřená Tokyo Skytree druhou nejvyšší stavbou světa. Reportáž Petra Holého z nebeských 634 metrů.

Petr Holý 6.6.2012

Japonsko-korejská televizní válka

Japonské duo Sony & Panasonic oznámilo uvedení „televize nové generace“ na trh v roce 2015, korejští giganti Samsung a LG však chystají první OEL TV s úhlopříčkou 55 palců již letos.

Firmy Sony a Panasonic chtějí spojit síly při vývoji nové generace OEL televizorů a pokusit se dnes dominujícím „Korejcům“ vrátit úder.

Co se to s Japonskem děje?

Zamyšlení nad dvěma zcela mimoběžnými světy: Na jedné straně kradené mosazné trysky a na druhé japonský optimismus Paula Krugmana.

Přispěje Česko nepřímo k dalšímu vybíjení velryb?

Suchozemští Češi vstoupili do velrybářské komise, aby pomohli chránit kytovce. K odpovědnosti vyhlásit velrybí rezervaci se však nehrnou.

Bankovní kartou jste vy

Zákazníkům japonské banky bude k identifikaci u bankomatů stačit jen vlastní dlaň. Jednou by mohla sloužit i jako „identifikátor“ jedince.

Unde malum? Ministerský projekt proti xenofobii za 90 milionů.

Cílem nového střediska je prý interdisciplinární výzkum zjišťování původu zla a genocid, jako byla ta, jež postihla statisíce Arménů mezi lety 1915 až 1923.

Školáky má v otázce rasismu poučit obecně prospěšná společnost Výzkumné centrum archeologie zla, jež zakládá nový vědecký obor!

Světová rovnováha sil se mění. Své zájmy začíná prosazovat sedm mocností.

Světu dnes vládne místo trilaterálního systému septagonální. Jeho součastí jsou USA, Evropská unie, Japonsko, Čína, Indie, Brazílie a Turecko.

K hlavním hráčům v dnešním globálním řádu patří vedle USA, Evropské unie a Japonska i Čína, Indie, Brazílie a Turecko. Vliv Evropy upadá.

Bude internet předvídat, co vlastně chceme?

Vyhledáváním dostáváme informace „na míru“. Tato filtrovací bublina posiluje koncentraci na vlastní zájmy, což ohrožuje veřejnou diskusi.

Fenomén gejša

Slečna Makoto v exkluzivním rozhovoru pro ČESKOU POZICI poodhaluje tajemství specifického umění být gejšou.

Severokorejský „satelit“, naštvaná Čína a spokojený japonský premiér

Maketami severokorejských raket zapálených spolu s podobiznou severokorejského vůdce Kim Čong-una demonstranti v Soulu protestovali proti „civilnímu vesmírnému projektu“ KLDR, který se diktátorskému režimu v pátek moc nepovedl.

Akce KLDR, jež šla tentokrát zcela proti čínským zájmům v regionu, v Japonsku pohnula s patovou situací kolem základny USA na Okinawě.

Ondřej Hýbl 13.4.2012