Japonsko
Japonsko: Deset let po tsunami a havárii jaderné elektrárny Fukušima
Ve čtvrtek 11. března jsme si připomněli deset let od pátého největšího zaznamenaného zemětřesení v historii, jež zpustošilo Japonsko a dostalo do celosvětového povědomí název jaderné elektrárny Fukušima. Zprávy o její tragédii vystrašily celý svět.
O začátku lunárního roku 4719 v Číně a spotřebě vína na jednu báseň

Začátek lunárního Nového roku připadá letos v Číně a v zemích východní a jihovýchodní Asie na 12. února. Jde o nejdůležitější svátek roku a začíná jím týden kulinárních a nápojových požitků.
Základní emoce jsou ve všech kulturách stejné či podobné

Američtí psychologové David A.Levy a Eric Shiraev se ve své knize Mezikulturní psychologie. Kriticky a aplikovaně věnují vlivu kultury na lidskou psychiku a přibližují metody mezikulturní psychologie.
V současnosti vyvíjené odběrové sady pro PCR testy zkoušíme v terénu

Česká firma Bioinova pracuje na covidovém testu, který by zrychlil PCR testy. „Do našich setů se odebírá z nosohltanu i ze slin. Metoda bude v podstatě umožňovat odběrovým týmům vybrat si jednu z variant,“ říká v rozhovoru ředitel firmy Peter Bauer.
Od léta 1945 nebyla jaderná zbraň opět použita. Bude tomu tak nadále?

Ukončil atomový hřib nad Hirošimou definitivně druhou světovou válku? Pře zastánců a odpůrců použití nukleární bomby trvá už 75 let, ale jedna věc je nezpochybnitelná: od srpna 1945 žádný režim nepoužil v žádné válce novou ničivou zbraň.
Před 75 lety byl vypuštěn z lahve atomový džin. A to už nikdo nezvrátí

Je třeba si připomínat 6. srpna 1945, den, kdy byla svržena atomová bomba na Hirošimu, a být na možné zneužití jaderné energie připraveni. Nevíme kdy, nevíme kde ani jak.
Přírodu nemůže nic nahradit. Je třeba se do ní vrátit

Pobyt v přírodě například zlepšuje soustředění a komunikaci a zvyšuje kreativitu – 120 minut v přírodě týdně zvětšuje pocit štěstí, les podporuje imunitu a snižuje krevní tlak.
Jak zachránit zrak a zabránit oslepnutí

Účinná léčba onemocnění oční sítnice neexistuje, proto patří její poškození k nejčastějším příčinám slepoty ve vyspělých zemích. Na vývoji nových léčebných postupů pracují oční lékaři i genoví inženýři a experti v oboru elektroniky – od vývoje umělé oční sítnice až po úsilí napodobit regeneraci oka obojživelníků. Píše Jaroslav Petr.
Lék na koronavirus: Pro pacienty zatím jen experimentální preparáty

Státní ústav pro kontrolu léčiv představil čtyři léčby pro české marody. Preparáty regulují vylučování viru a primárně léčí něco jiného. Dle studií by mohly zabrat i na covid-19. Dělají se však na malých vzorcích, proto by nemusely mít stabilní efekt.
Jak roboticky umožnit lidem pracovat i v pokročilém věku
Zařízení, které ulehčuje náročnou fyzickou práci – exoskelet –, umožňuje starším lidem, aby její nároky ještě zvládli a vydrželi pracovat déle.
Centrální banka nemůže plnit přání politiků

Poté, co Evropský parlament schválil „klimatickou nouzi“, bude boj s klimatem prioritou i Evropské komise. A naroste požadavek, aby ECB sledovala kromě měnových i klimatické cíle. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měla by ECB sledovat měnové i klimatické cíle?
Kosmopolitní mravenec. Ferda proniká do Japonska

Ikonická dětská postavička Ondřeje Sekory propaguje v zahraničí českou kulturu. Podobně jako krtek, Bob a Bobek či kocour Mikeš. České centrum v Tokiu s ním teď seznamuje japonské návštěvníky. Dobré jméno Česku dělá Ferda i v jiných státech světa.
Eurozóna se pojaponšťuje. Hrozí dlouhá stagnace
Růst v eurozóně je pomalý, inflace nízká. Někteří analytici naznačují, že eurozóna prochází zjaponštěním, neboť tento ostrovní stát dlouhá léta zažíval totéž ustrnutí. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Prožívá eurozóna období zjaponštění?
Ať nového japonského císaře Naruhita nepotká osud jeho předchůdců

V Japonsku 30. dubna skončilo období Heisei, kdy vládl císař Akihito, a od 1. května začalo období Reiwa, v němž bude na císařském trůnu sedět jeho syn Naruhito.
Jste připraveni vydat se za dobrodružstvím?

Říká se jim únikové hry a vznikly převodem onlinových her do reálného prostředí. Po dvanácti letech od vzniku první hry v Japonsku jich jsou po celém světě tisíce. Jde o interaktivní zábavu, která spočívá ve snaze dostat se zevnitř ven. Abyste uspěli, musíte vyřešit hádanky a hlavolamy a spolupracovat s jinými lidmi, sólo neuspějete.