Jan Švejnar

Národní ekonomická rada vlády: Jak zvládnout ekonomické dopady krize

Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Hlavním úkolem nové 16členné Národní ekonomické rady vlády má být vyhledávání možných problémů ve fungování ekonomiky nebo doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by také měla vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout další, související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

Švejnar: Lidé budou díky robotizaci pracovat méně a mít více času

Jan Švejnar

Česko-americký ekonom Jan Švejnar vystudoval v USA ekonomii a zabýval se i pracovním trhem. A právě o něm, práci českých zaměstnanců a také o odměně, kterou za ni dostávají, jsme si s ním povídali.

Petr Kain 25.11.2017

Švejnar: Zemanova východní otočka je nebezpečná.

Jan Švejnar

Ekonom a profesor Kolumbijské univerzity Jan Švejnar v rozhovoru kritizuje současnou hlavu státu a přiznává, že za určitých podmínek by byl ochoten kandidovat v příštích prezidentských volbách proti němu. Myslí si totiž, že je třeba ukončit éru Zemanů a Klausů, abychom mohli jako společnost vykročit do budoucnosti.

Zemanova vláda si jde pro důvěru. Ale je to vlastně jedno.

Premiér Jiří Rusnok.

Ať už Jiří Rusnok a spol. dostanou důvěru nebo ne, pár měsíců pod jejich vedením Česká republika prožije.

Ředitel CERGE-EI: Český výzkum v ekonomii většinou nemá mezinárodní kvalitu

Štěpán Jurajda vede společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy.

Nastavení podpory vědy příliš nepřeje výuce špičkové ekonomie v Česku, říká Štěpán Jurajda z elitní vědecké instituce.

Druhý svazek Institutu Václava Klause: Jako obvykle o vlastní důležitosti

Druhá knížečka Institutu Václava Klause má 48 stran a je jakýmsi preview na Klausem vydávanou knížku My, Evropa a svět (Fragment 2013), neboť z ní přetiskuje dvě kapitoly.

Klaus se vyjadřuje k dělení federace i měny. Kritizuje „dvojdomkáře“ Václava Havla, „odborníka“ Jana Švejnara i čechoslovakismus.

Do čela centrální banky odboráře? A co rovnou zástupce církví?!

Tři čtvrtiny manažerů v anketě ČESKÉ POZICE nesouhlasí s myšlenkou Miloše Zemana, aby v bankovní radě ČNB usedl představitel odborů.

Lídrem pravice je Schwarzenberg. Začala postklausovská éra.

Tvrzení prezidenta Klause, že v prvním kole prezidentské volby pravice utrpěla drtivou porážku, je falešné.

Václav Klaus je Horstem Fuchsem prezidentské kampaně

Současný prezident je zdatný politický řemeslník. Svými kroky vůči vládě dokazuje, že hradní pán nemusí být žádný kladeč věnců.

Prachy dělají prezidenta aneb Švejnarova nekandidatura

Ekonom přiznal, že nesehnal dostatek peněz na kampaň. Být ale „odvážnej chlap“, měl to zkusit i s omezeným finančním ranečkem.

Prezidentský průzkum: Fičák Franz je už čtvrtý!

Čekalo se, zda případná „nekandidatura“ Jana Švejnara nepomůže vzhůru kandidátovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi. Nestalo se. 

KSČM zřejmě podpoří Miloše Zemana na Hrad. Čeká totéž i ODS?

Nestane-li se zázrak, prezidentský kandidát občanských demokratů Přemysl Sobotka neuspěje v přímé volbě, jež by se měla konat v lednu 2013.

Martin Shabu 14.9.2012

Vrátí souboj o Hrad do české politiky velká témata?

Kandidáti na úřad hlavy státu by měli „velká“, pro tuto zemi životně důležitá témata nastolit a přimět „politiky všedního dne“, aby se jim začali intenzivně věnovat, byť to nebude populární. Miloš Zeman, Vladimír Dlouhý, Jan Švejnar či Jan Fischer pro ve

Vše nasvědčuje tomu, že promrháme možnost se u příležitosti první přímé volby prezidenta vážně zamyslet nad budoucností České republiky.

Kdo po Klausovi?

V současnosti jsou možnými kandidáty na prezidenta (zleva doprava a zdola nahoru): Miloš Zeman (Strana Práv Občanů ZEMANOVCI), Jan Fischer, Vladimír Špidla (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Přemysl Sobotka (ODS), Jan Švejnar, Miroslava Němcová (ODS).

Pokud se vládní koalice nedohodne s ČSSD a nedají dohromady většinu minimálně 120 hlasů, příštího prezidenta bude opět volit parlament.

Okamura na Hradě přinese státu 108 miliard. Kdo dá víc?

Stačilo by, aby se na „svého“ prezidenta přijela podívat do Prahy polovina japonské populace. A schodek státního rozpočtu je pryč.