Jaderné elektrárny

Německá energetika po volbách: Od zelené ideologie k realismu

Politické strany řeší dilema, jak pokračovat v energetické revoluci, ale zamezit jejím obrovským nákladům.

„Špinavé“ uhelné elektrárny opět vzkvétají. Tentokrát už naposled?

Uhlí „frčí“ v Evropě, Česku i Německu – kvůli odchodu od jádra a paradoxně i podpoře zelených zdrojů.

Jan Žižka 16.6.2013

Česko ochrání před návalem proudu z Německa „elektrické“ hranice

Polsko-německá zkušenost vede Čechy k přesvědčení, že speciální transformátory jsou jedinou možností.

Jan Žižka 24.5.2013

Pro inspiraci: Jak zaplatit dostavbu Temelína a nepřidusit ČEZ

Expanding Temelín will cost an estimated Kč 150 billion–Kč 200 billion; ČEZ has the cash flow, but is quietly looking around for financing (perhaps using the British, Finnish or American models)

Nabízejí se i modely, v nichž figurují soukromí provozovatelé, výkupní ceny garantované státem či „jaderný“ příplatek pro zákazníky.

Vítejte ve světě chytrého měření spotřeby energie!

Prostřednictvím chytrého měření lze rychle a aktuálně zjistit, který konkrétní přístroj je největším „požíračem“ energie a proč, v kterých prostorách se zbytečně topí, respektive kde svítí světla zbytečně.

Změny v německé energetice bude tlačit na růst cen proudu, což může být motorem inovací při jejich efektivním využívání.

Radomír Šimek 17.2.2012

Soumrak japonského exportu

V tokijském přístavu vykládají 25. ledna dovezené zboží. Zvýšený import v loňském roce vychýlil obchodní bilanci Japonska do červených čísel.

Bilance mezinárodního obchodu Japonska vykázala za rok 2011 ztrátu. Po 31 letech. Země postupně ztrácí svoji pozici exportéra.

Ondřej Hýbl 31.1.2012

Japonsko se naostro pustilo do války s jakuzou

Bude Japonsko bez jakuzy bezpečnější zemí?

Jak hluboko japonské orgány míní proti jakuze zasáhnout a co tyto změny opravdu způsobí?

Polemika: České uhelné teplárenství zlikvidované nebude

Kampaň zaměstnanců plynárenského průmyslu, jež žádá „konečné řešení“ teplárenské otázky, je pozitivním důkazem významu teplárenství.

Německo: Jak vyrábět z biologického odpadu elektřinu

Výstavbou víc než čtyř tisíc bioplynových jednotek by mohlo být pokryto zhruba deset procent současného německého jaderného výkonu.

Hrůzné vize Hanse-Josefa Fella

Energetický expert německé Strany zelených Hans-Josef Fell například tvrdí, že pokud se Češi nebudou chtít vzdát jádra, Němci půjdou proti nim.

Půjde-li Německo energetickou cestou, kterou popsal expert Strany zelených, ohrozí svoji konkurenceschopnost vůči zbytku světa.

Dilema nezní, zda mít, či nemít jadernou energii

Odpovídalo 166 vrcholných představitelů firem.

Dle téměř všech vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE by se Česko nemělo řídit Německem a odstoupit od jaderné energetiky.

Mohl za výbuchy ve Fukušimě vrtulník s předsedou vlády?

„Ne“ jaderným elektrárnám, hlásají znaky na transparentu Japonce, který svůj nesouhlas přišel demonstrovat  23. dubna před sídlo společnosti TEPCO v Tokiu.

Nedávné zemětřesení a vlna tsunami nebyly bezprecedentní. Podobná zkušenost z roku 1896 Japonce a hlavně jaderné energetiky nepoučila.

Fukušima září jako Černobyl

Japonský policista ve službě, na hranici dvacetikilometrové evakuované zóny u městečka Minamisoma, musí kvůli havárii v jaderné elektrárně Fukušima chodit v ochranném obleku.

Radioaktivní záření šířící se ze tří fukušimských reaktorů a čtyř nádrží s vyhořelým palivem může celkovým objemem Černobyl i překonat.

Reakce Pekingu na Fukušimu: čínský jaderný program zpomalí

Čína stopla jaderný program až do příštího roku. Další jaderné elektrárny budou již podléhat novým bezpečnostním kritériím.

Padesátka samurajů se musí dělit o dozimetry! Kam až sahá „šetrnost“ firmy TEPCO?

Sedmiletá Juri Ituová, která byla evakuována ze svého domova ležícího 30 kilometrů od elektrárny do střediska Korijama v prefektuře Fukušima, je testována, jestli nebyla vystavena nadměrné radiaci.

Soukromé TEPCO odmítlo nezávislého pozorovatele ve Fukušimě, informuje chybně a situaci nezvládá. Vláda uvažuje o jeho znárodnění.