Jaderná energetika
Drábová: Jaderným úderem by si KLDR řekla o vymazání z mapy

Je stále populární, byť kvůli nejasnostem ve výkladu zákona rezignovala na post krajské zastupitelky za STAN. Raději řeší energetiku a jaderný výzkum. „Myslím si, že naše státní energetická koncepce je napsána dobře. S uvážením rozumně možného,“ tvrdí v rozhovoru Dana Drábová.
Investiční otázka pro Česko: Jaderné elektrárny, či úložiště?

Na jaderné elektrárny a současně na jaderné úložiště český stát nikdy nebude mít peníze. Řešením je přednost výstavbě trvalého úložiště. Každý by si měl uklízet před vlastním prahem, ČEZ nevyjímaje.
Orbán i Putin hájí zájmy svých zemí

V uplynulých letech se maďarský premiér Viktor Orbán každý rok setkával s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v únoru. Nejinak tomu bylo i letos. Během Putinovy jen několikahodinové návštěvy Budapešti ve čtvrtek 2. února, jež byla v podstatě rutinní, spolu diskutovali o vývoji světa po nezdaru liberálního modelu. Píše Gábor Stier.
Ukrajina stojí na energetické křižovatce
Staré pořádky se v ukrajinské energetice nevídaně rychle hroutí – nastává ústup od zemního plynu a uhlí k většímu využití jádra a obnovitelných zdrojů energie. Jaké má Ukrajina v této oblasti plány a cíle?
Zpožděný sarkofág v Černobylu bude stát asi 70 miliard korun

Na výstavbě sarkofágu, který má jaderný reaktor zakonzervovat na sto let, se finančně podílejí i Češi. „Původně měl být projekt dokončen již v roce 2005, podle posledních odhadů EBRD by měla být výstavba dokončena v příštím roce. I to je ovšem zapotřebí brát s rezervou,“ varuje v rozhovoru Petr Pospíšil, jediný český auditor v Černobylu.
Havárie Černobylské jaderné elektrárny 26. dubna 1986 změnila svět

Symbol apokalypsy. Viník, jenž podlomil důvěru v jadernou energetiku. Ekologická katastrofa, jež proměnila ukrajinskou přírodu. Fatální rána Sovětskému svazu, jehož víru v budovatelské a zářné zítřky skoro pohřbila. Černobyl straší i po 30 letech.
Rakousko proti Temelínu: Místo přímého střetu mazaná klička

Rakušané podali k Soudnímu dvoru EU dvě žaloby, které s Jadernou elektrárnou Temelínem zdánlivě nemají nic společného, ale jsou namířeny proti její budoucnosti.
Až se německý energetický mamut pohne...

Během letošního léta se z německého ministerstva hospodářství a energetiky ozval rachot. Ve skutečnosti to tak dramatické nebylo, Německo pouze v Bílé knize vytyčilo budoucí podobu tamních trhů s elektřinou.
ČEZ ztrácí peníze. Mohou za to Dukovany

Tuzemská energetická jednička snížila odhad provozního zisku o čtyři miliardy korun. V zásobárně ČEZ ale nemá jen špatné zprávy. Například hlásí, že udrží výši čistého zisku.
Navzdory problémům v Dukovanech je pokles bezpečnosti daleko

Potíže, kvůli nimž stojí tři reaktory v Dukovanech, šéfku českého jaderného dozoru Danu Drábovou překvapily. ČEZ podle ní neměl tolik spoléhat na externí firmy, jež provádějí v elektrárně údržbu: „Třeba Slovenské elektrárny technické kontroly nepustily. ČEZ to s outsourcingem přehnal.“
Rosatom politickým turbulencím mezi Ruskem a EU odolá

„Rozhodnutí nevyhlásit výsledek temelínského tendru bylo správné,“ říká v rozhovoru Kirill Komarov, první viceprezident státní korporace Rosatom. Od vrcholného představitele ruské jaderné energetiky to zní překvapivě.
Kontinuita výstavby českých jaderných elektráren je ohrožena

„Nejkvalitnější lidé patří spíše do jedné generace, jež dnes odchází do důchodu. Při novém rozběhu našeho jaderného průmyslu může nastat problém s mladými odborníky,“ říká v rozhovoru šéf Spolku veteránů českých jaderných elektráren Jiří Marek.
Jediný dodavatel jaderného paliva představuje riziko

Americká energetická firma Westinghouse pracuje na vývoji paliva pro jaderné reaktory ruského typu v Evropské unii. Všech osmnáct těchto bloků včetně temelínských a dukovanských zásobují Rusové a Evropská unie volá po diverzifikaci, upozorňuje v rozhovoru Pavel Janík, šéf Westinghousu pro Českou republiku.
Výstavba jaderného bloku není jako investice do soustruhu

Temelínský tendr probíhal skoro pět let a jeho účastníci museli do přípravy svých nabídek vložit stovky milionů korun. „Ty byly rozhodnutím o zrušení soutěže znehodnoceny,“ říká v rozhovoru šéf plzeňské Škody JS Miroslav Fiala.
Státní energetická koncepce zatím rébus nevyřešila

Dobrou zprávou je, že energetická koncepce vychází z realistického energetického mixu, jehož hlavním pilířem má být jádro. Navzdory radám, že bychom měli kopírovat německé vzory, totiž obří větrné parky na moři či na pobřeží v Česku nevybudujeme.