Ivan Wilhelm

Polemika: Opravdu je současný model vysokých škol v nepořádku?

Nežádoucí prvky a rizika chystané novely vysokoškolského zákona převyšují možné přínosy, píše profesor Jiří Zlatuška.

Co zbylo z avizované „reformy vysokých škol“?

Po porodních bolestech finišuje maximum možného: místo dvou nových vysokoškolských zákonů jedna novela, která je v lecčems kompromisní.

Dobešovská chobotnice

Ve školství stále zůstávají šéfové a „krizoví manažeři“, kteří mají příliš blízko k časopisu Pražan či Vítu Bártovi. Najdeme ale i důvěrníka StB.

Jaký bude Fialův náměstek Tomáš Hruda? Odpovídají rektoři.

S jakou vizí povede náměstek Tomáš Hruda české vysoké školy a výzkum, se dozvíme až po 1. září, kdy oficiálně zahájí práci pro ministra školství Petra Fialu.

Manažerský um či očekávání rovného přístupu – to jsou první reakce na jmenování nového náměstka pro vysoké školy a výzkum.

Náměstek Hruda jako „brněnská tlačenka“? Ale kdeže! Fialova dobrá volba.

Ředitel Tomáš Hruda při představování výzkumného střediska CEITEC, které vzniká v Brně.

V kuloárech už zaznívají komentáře, že nový náměstek pro vysoké školy a výzkum je z brněnské kliky. Není to tak úplně pravda.

Martin Rychlík 21.8.2012

Ministr Fiala mění hned dva náměstky. Na školství skončili Wilhelm a Němec.

Do školství chci hlavně vrátit důvěru, je hlavním přáním ministra školství Petra Fialy.

Aktualizováno. Novými náměstky ministra školství pro vysoké školy a pro regionální školství budou Tomáš Hruda a Jindřich Fryč.

Laser ELI: Akademie věd se zaručí za jeho financování

Po roce 2015 by měl laser Extreme Light Infrastructure posouvat lidské vědění.

Za doplacení výzkumného centra bude zodpovědný příjemce dotace – Fyzikální ústav AV ČR. Zatím jde zhruba o 350 milionů korun.

Nový Nečasův šéfporadce pro vědu a výzkum: Profesor Rudolf Haňka

Rudolf Haňka připravoval reformu terciárního vzdělání a je členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vystudoval ČVUT, dlouhá léta působil v anglickém Cambridge.

Na postu hlavního vědeckého poradce Haňka vystřídá profesora Petra Fialu, jenž pozici opustil a stal se ministrem školství.

Jiří Nantl je prvním náměstkem nového ministra školství Petra Fialy

„V souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že ke dni 31. ledna t. r. rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol,“ napsal Jiří Nantl v e

Rekonstrukce ministerstva školství pozvolna začíná: Ladislav Němec už není prvním náměstkem, skončil i šéf kabinetu Martin Krejza.

Po Dobešovi usedne do křesla ministra školství Petr Fiala

Diverzifikace vysokých škol musí být jedním z podstatných výsledků reformy systému terciálního vzdělávání, říká profesor Petr Fiala, jemuž brzy skončí druhý rektorský mandát.

Uznávaný odborník přijal v pondělí nabídku premiéra Petra Nečase, ve středu jej do funkce jmenuje prezident Václav Klaus.

Kdo bude na osiřelém ministerstvu školství plakat?

Premiér Petr Nečas (ODS, uprostřed) zatím drží nad ministrem školství Josefem Dobešem (VV) ochrannou ruku.

Českému školství začíná bezvládí. Na pokračovatele Josefa Dobeše si zřejmě ještě nějaký čas počkáme, než bude „vygenerován“.

Ministryní školství může být i Kačenka Klasnová, Bártova žena. Nesmějte se tomu!

Spolu do vlády? Vít Bárta musel kvůli nařčení z korupce opustit post ministra dopravy, ale mohl by vrátit rodinu do vlády. Bude jeho manželka šéfovat školství?

Nového ministra školství čeká zejména náprava evropských fondů, vysokoškolská reforma a srovnání odborně zbídačeného úřadu.

Pád Wilhelmovy legendy. Čeká ho „elektrické křeslo“?

Rektorské předávání žezla mezi Václavem Hamplem (vlevo) a Ivanem Wilhelmem z UK se uskutečnilo 23. února 2006. Nyní budou spolupracovat na reformě českého vysokého školství,

Mnozí akademici mimo záznam připouštějí, že náměstkovské angažmá u Josefa Dobeše emeritnímu rektorovi UK nebývale uškodilo.

Ministr školství Josef Dobeš má nového náměstka – Jiřího Nantla

Dva zodpovědní strůjci nového vysokoškolského zákona: ředitel odboru Jiří Nantl a náměstek Ivan Wilhelm (vpravo).

Někdejší šéf odboru vysokých škol bude mít od 1. března na starosti legislativu a analyticko-poradenskou práci.

Reforma vysokých škol? Čekejme disputaci těžkou jako pedelovo žezlo

Skutečně nechtějí akademici změny? Anebo se o nich chtějí bavit jinou formou?

Přípravy reformy terciáru se nejen akademikům zdají zbytečně klopotné a nahodilé, nicméně nový zákon o VŠ je skutečně nezbytný.