IT4Innovations

„Hledá se supervědec!“ Startuje mediální kampaň na výzkumná centra.

Ministerstvo školství chce zpopularizovat vědecká střediska skrytá za mnoha zkratkami. Sází na kampaň za 5,7 milionu korun.

Martin Rychlík 18.9.2013

Ochrání nás před příštími pohromami počítačové modely?

Dvě velká vědecká centra CzechGlobe a IT4Innovations by mohla v budoucnu nabízet řešení, jež by snížila dopady záplav a povodní.

Český národní superpočítač spouštějí dva Slováci. Bude to „CML“, nebo Jáchym?

Ředitel projektu IT4Innovations Martin Palkovič (vlevo) a ředitel superpočítačového centra IT4I Branislav Jansík.

Část počítače IT4Innovations je osazena a testována. Menší cluster o 94 teraflopsech teoretického výkonu začne „počítat“ už v květnu.

Kybernetici z ČVUT budují robotické centrum za miliardu

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) by měl v pražských Dejvicích vyrůst do roku 2015.

Akademický senát ČVUT schválil záměr výzkumného institutu, jenž má sbližovat univerzitu s průmyslem. Založen bude k 1. červenci 2013.

Noví šéfové pro česká vědecká centra excelence

Přilákat takové manažery vědy, kteří šéfovali ve výzkumných centrálách typu ženevského CERN, chce díky chystané výzvě Dobešovo ministerstvo.

Na pozice manažerů elitní pětice výzkumných center v ČR míří vědci z Ameriky či Francie nebo se zkušenostmi z Dánska a Belgie.

Rektor Vysoké školy báňské: Je třeba propojovat obory ve výuce i vědě

„Je to zásadní změna a obavy z neznámého jsou vždycky problém,“ říká rektor Ivo Vondrák k unikátní fúzi ostravských veřejných vysokých škol.

Pražské vysoké školy mají šanci získat peníze z EU již nyní

Ministerstvo školství se pokusí přesvědčit Evropskou komisi, aby z eurodotací v aktuálním operačním programu mohlo ukápnout i do metropole.

Jaký bude Fialův náměstek Tomáš Hruda? Odpovídají rektoři.

S jakou vizí povede náměstek Tomáš Hruda české vysoké školy a výzkum, se dozvíme až po 1. září, kdy oficiálně zahájí práci pro ministra školství Petra Fialu.

Manažerský um či očekávání rovného přístupu – to jsou první reakce na jmenování nového náměstka pro vysoké školy a výzkum.

Vědci v labyrintu paragrafů: Právní špeky brzdí miliardové projekty

Přísné podmínky pro veřejné zakázky českým badatelům mnohdy neumožní nákup přesně takových přístrojů, které by potřebovali.

Až vyschnou bruselské miliardy na výzkum...

Z jakých zdrojů se bude hradit provoz nových výzkumných center excelence po roce 2015? A jak to ovlivní budoucnost české vědy?

Vážná překážka pro vznik elitních výzkumných center

Neosiří laboratoře? Skeptici se ptají, zda má Brno stovky vědců, kteří hi-tech laboratoře využijí.

Znění nové vyhlášky k zákonu o veřejných zakázkách by mohlo zdržet stavbu center excelence, jež už tak mají napjatý harmonogram.

Martin Rychlík 29.3.2012

Dnes věští IBM. Opravdu to vychází?

Křemíkové nanofotonické čipy CMOS od IBM k budoucnosti jistě patří. Jak se ale daří firmě věštit budoucnost? Kolik předpovědí se globálním výzkumníkům od roku 2006 vyplnilo?

IBM věštila popáté budoucnost, první předpověď z roku 2006 by se měla do našich životů promítat už nyní.

Bruselem vypráskaný děda Mráz: Miliardy pro vědce se zasekly

Sliby se nesplnily. Do konce roku neschválí Evropská komise ani jeden z velkých českých výzkumných projektů s rozpočtem nad 50 milionů eur.

Projekt CzechGlobe: Jak klimatické změny působí na Česko

Jak v Česku zamezit čím dál častějším povodním, jako například těm, jež zasáhly v roce 2002 povodí Labe (na satelitním snímku), mají ozřejmit projekty CzechGlobe i IT4Innovations.

Předseda AV Jiří Drahoš: Z klimatologického projektu CzechGlobe bude brzy samostatný ústav Akademie věd ČR. Řízen má být z Brna.