Irák
Viktor Orbán: Evropa může mít uhlíkovou neutralitu jen s jádrem

Maďarský premiér Viktor Orbán se na mezinárodní tiskové konferenci v Budapešti vyjádřil o maďarských vojácích v Iráku, ochraně hranic a migraci, ekonomice země v roce 2020, problémech zdravotnictví a o národní strategii ohledně energetiky a klimatických změn. Projev zveřejňujeme v anglické verzi.
Trump je rukou Alláhovou. Svým rozkazem dal Íráncům silnou kartu

Vojenské akce na základě informací, jejichž původ není znám, nejsou ověřitelné a někomu něco pouze „připisují“, jsou výsledkem úpadku civilizace.
Prudké zdražení ropy v dohledné době nehrozí

Neklid na Blízkém východě vede k prudkému nárůstu cen ropy. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak vidíte vývoj světových cen ropy? Má íránská a irácká těžba nějaký vliv? Nebo jde o obavy, že budou opět napadena saúdská ropná pole či rafinerie? Klesnou ceny, pokud se eskalace zmírní?
SCHNEIDER: Body pro ČT. Skvěle vyzpovídala amerického zpravodajce

Česká televize ukázala opravdovou kvalitu. Její moderátor Daniel Stach v pořadu Hyde Park Civilizace nebývale dobře zvládl rozhovor s bývalým agentem CIA a současným profesorem Bostonské univerzity Josephem Wipplem.
Křesťanské komunitě v Iráku je třeba pomoci, aby přežila

Bašár Warda Al-Sindí, arcibiskup chaldejské církve v Erbílu, který se také zasloužil o přijetí výnosu Donalda Trumpa, v němž označil řádění IS v Iráku za genocidu, v rozhovoru říká: „Měli bychom Evropskou unii povzbudit ke štědřejší pomoci křesťanům a jezídské komunitě v rekonstrukci jejich vesnic.“
SCHNEIDER: Snad se Netanjahu alespoň zastydí
V mimořádném televizním projevu prohlásil současný izraelský premiér Benjamin Netanjahu, že Írán po podepsání jaderné dohody v roce 2015 lhal, jelikož pokračoval v rozšiřování svých schopností v oblasti jaderných zbraní. Jan Schneider je k Netanjahuovým argumentům ve svém komentáři značně skeptický.
Opatrnost Miloše Zemana ohledně novičoku může být na místě

K vývoji protiléků je třeba mít nervově paralytické látky (NPL), a nikoli nepatrné množství. Otázkou je, zda léky proti NPL vyráběné v Česku a v bývalém Československu působí i proti novičoku. Pokud ano, musely být v průběhu vývoje u nás k dispozici i poslední varianty NPL čtvrté vývojové řady.
Konec kurdských nadějí. Po IS přišli na řadu oni
Ještě loni se zdálo, že nejnebezpečnější roznětkou Blízkého východu je Islámský stát, a řada západních politiků se zaklínala bojem proti němu. Ten jako územní celek prakticky zmizel. Jak v Iráku, tak v Sýrii se ukazuje, že nestabilitu regionu mohou prohlubovat i ambice Kurdů, jakkoli legitimní.
Občanská válka v Sýrii je globální katastrofou

Syrský konflikt končí. Co bude následovat a co vyvolá porážka Islámského státu? Syrský stát se neobejde bez zahraniční pomoci, přičemž hlavní slovo budou mít velmoci USA, Rusko a Čína a lokální mocnosti Turecko, Írán a Izrael. Dozvuky tohoto konfliktu budou trvat dlouho, protože není jen vojenský, ale také kulturní a ideologický.
SCHNEIDER: Zlepší Metnar reputaci ministerstva vnitra?

Co udělá nový ministr vnitra Lubomír Metnar s Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám? Zruší jej? Rozhodně by jej zrušit měl. Komentář Jana Schneidera.
Irácká vláda splnila hrozby. Kurdové jsou pod palbou
Tři týdny po kontroverzním kurdském referendu o nezávislosti se naplnila varování bagdádské vlády, že odštěpenecké aspirace zastaví – pokud to bude třeba – i vojenskou silou. Centrem událostí, které proběhly přede dvěma dny, byl milionový Kirkúk, v jehož okolí jsou navíc vydatná naleziště kvalitní ropy.
Přísně střežený poklad české armády: „Fakové“

Letečtí návodčí, takzvaní fakové, patří mezi elitu české armády. A právě oni byli nejdůležitějšími účastníky vojenského cvičení Ample Strike, jež se od 23. srpna do 12. září konalo na českém území.
Kurdské referendum: Krize už začala. Jak bude vážná?
Obyvatelé kurdské autonomie na severu Iráku v referendu hlasují o své nezávislosti. A tak zatímco je Západ ze setrvačnosti pohlcen fenoménem Islámského státu, na Blízkém východě se vyhrocuje další spor, který může přerůst v otevřený konflikt.
Zahraniční mise patří do kolektivní obrany NATO

Princip jeden za všechny a všichni za jednoho zakotvený v článku 5 Washingtonské smlouvy a účast v zahraničních misích nelze oddělovat. Jde o závazek vyplývající z členství v Alianci. Záleží však na každém členovi, jak se k němu postaví. Narušení důvěry mezi spojenci je ale horší než jakýkoliv formální postih.
Ozbrojené drony: Neviditelná forma věčné války
Existují „divoké“ části světa, kde si mohou dělat cokoliv – drony s raketami. Stačí, aby se mocnosti rozhodly, že je v jejich zájmu eliminovat kohokoliv.