Inovace

Komisařka Hedegaardová: Ambiciózní klimatická opatření jsou v zájmu Evropy

Představitelé světové ekonomiky konečně začínají chápat, že svět nečelí jen globální hospodářské krizi, nýbrž i krizi klimatu.

Základní výzkum, ten se (prý) u nás má!

Chtějí-li být naši podnikatelé ve světě konkurenceschopní, musejí do výzkumu, vývoje a inovací investovat daleko více sami, píše Jiří Chýla.

Jiří Chýla 10.12.2013

Elon Musk radí: Inženýři ať studují zadarmo!

Elon Musk mívá neotřelé nápady.

Zapomeňte na dotace zemědělcům, vzkazuje Evropanům proslulý vynálezce Elon Musk. Raději odpusťte školné inženýrům technických oborů.

Dan Macek 10.11.2013

Volební inspirace: Výzkum, vývoj a inovace? Na okraji zájmu...

V oblasti vědy se strany de facto vyhýbají ožehavějším tématům – rozsah a velká míra obecnosti jejich programů to prakticky vylučují.

Martin Víta 23.10.2013

Čtrnáct „hi-tech hejtmanů“, kteří dohlédnou na inovace

Každý z českých krajů by měl mít v budoucnu vlastní výzkumnou specializaci, aby stát netříštil síly a efektivněji směřoval peníze.

Dokážeme vystoupit z příliš rychlého životního tempa?

Zrychlování času, jež vytváříme, je z velké části zodpovědné za pocit stísněnosti. Žijeme v době, v níž se zběsilý pohyb stal cílem sám o sobě.

Poukázky na smluvní výzkum, konečně také v Praze

Na společné projetky podnikatelů a výzkumných organizací je určeno 10 milionů korun.

Hlavní město zkouší pilotní ročník inovačních voucherů, které mají sblížit výzkumníky s aplikovanou sférou. Vzorem je i Brno.

Budoucnost masa? Ze zkumavky.

Alternativní výroba masa by oproti běžné vyžadovala jen procento dosavadní plochy a dvě procenta vody. Skleníkové plyny by klesly na desetinu.

Vzestup a pád informačních monopolů

Je internet další novou technologií, o níž se zpočátku zdálo, že se bude spontánně vyvíjet, ale nakonec se z ní stal uzavřený tržní systém?

Přešlapy kolem milovického tunelu za 400 milionů korun

Jednou z nejdůležitějších součástí parku měl být aerodynamický tunel na testování aut.

Vědeckotechnický park získal dle HN dotaci z Evropské unie, přestože jej prý má vybudovat schránková firma. Tendr byl ale vypsán znovu.

Martin Rychlík 6.5.2013

Více než miliarda na dotování nápadů: Vyplatí se to?

Ministerstvo školství podporuje z evropských fondů transfer technologií na vysokých školách a věří, že to rozhýbe celý inovativní segment.

Iniciativa Mozek aneb Jak má vypadat vládní podpora výzkumu

Barack Obama oznámil 2. dubna zahájení projektu na systematický výzkum mozku, jehož cílem je léčba nejen Alzheimerovy choroby.

Iniciativa Baracka Obamy je skvělým příkladem efektivního příspěvku státu k inovacím, které jsou primárně záležitostí podniků samých.

Příběh Vladimíra Křapky: Od „kulotrhu“ k formulím mezi lezeckými botami

Kdysi vyráběl lezecké sedáky na koleně z hasičských hadic, poté spoluzaložil dvě prosperující firmy, jež po celém světě proslavily zejména dvě značky: Singing Rock a Rock Pillars.

Jak si inovátor a úspěšný podnikatel v oblasti horolezeckých potřeb poradí s nástupem sportovního „žraloka“ jménem Adidas?

Budoucnost orchestrů? Digitální noty.

Zásah do konzervativního světa. Hráči Bruselské filharmonie jako první provedli skladby místo z papírových notových partů z chytrých tabletů.

Pavel Pokorný 13.11.2012

Pokus o pochopení projektu Google

Steven Levy se snaží porozumět záměrům tvůrců Googlu více než deset let. Pracuje firma na umělé inteligenci?

Petr Pietraš 28.9.2012