Indie

Konec démonizace islámu na Západě

Tuniská jasmínová revoluce a egyptské zemětřesení zbořily jednostranný, selektivní a mytologický obraz, jenž si Západ vytvořil o arabském světě. Na ulicích Káhiry a Tunisu se s ozbrojenou mocí střetli demonstranti bouřící se proti autokratickým režimům.

Zatím nevíme, zda se nad nepokoji v arabském světě vznáší duch Imre Nagye, Maximiliena Robespierra nebo Muslimského bratrstva.

Janos Sebeök 6.3.2011

Kapitola 13. Mléko způsobuje různobarevnost lidí

Čím víc se v Evropě posunujeme na jih, tím víc nacházíme lidí, kteří jsou alergičtí na mléko.

Ani Bible, ani žádná vědecká teorie nedokážou náležitě vysvětlit příčinu různobarevnosti lidí. Mohlo by to být mléko.

Konec západní dominance? Už máme itinerář.

Rozvíjející se země zatím objemem HDP zaostávají za vyspělými jak podle parity kupní síly, tak podle reálných směnných kurzů. Za 40 let už bude všechno jinak.

Globální krize urychlila sbližování vyspělých a rozvíjejících se zemí. Do roku 2020 bude mít Čína a Indie převahu nad USA a Japonskem.

Čínsko-indický zahraniční obchod vzkvétá

Čínský premiér Wen Ťia-pao (vlevo) se během návštěvy Nového Dillí 16. prosince 2010 setkal se svým indickým protějškem Manmohanem Singhem.

Obchodní transakce Číny a Indie dosáhly loni celkové hodnoty 61,7 miliardy dolarů. Z toho tvořil export Číny do Indie 40,8 miliardy dolarů.

Čínsko-indické přátelství se měří v dolarech

Jsme přátelé, a ne konkurenti, prohlásil čínský premiér Wen Ťia-pao (v popředí) při jednáních se svým indickým protějškem Manmóhanem Singhem.

Politické vztahy Číny a Indie sice ovládá nedůvěra, ale zdvojnásobení obchodní výměny na 120 miliard dolarů již v roce 2012 to nebrání.

Rusko stále ve hře o Indii

Prezident Dmitrij Medveděv a premiér Manmóhan Singh potvrdili, že Rusko a Indie jsou blízkými politickými a ekonomickými partnery již od sovětských dob.

Medveděv přijel do Indie poslední, o hloubce rusko-indických vztahů ale není pochyb: tři čtvrtiny výzbroje indické armády pocházejí z Ruska.

Jih upadá, střední Evropa posiluje

Americká novinářka Anne Applebaumová navrhuje, aby obě příští předsednické země Evropské unie, Maďarsko a Polsko, úzce spolupracovaly, co nového chtějí EU nabídnout.

Slavná americká novinářka Anne Applebaumová říká, že EU nebyla schopná sjednotit zahraniční politiku, a proto se od ní USA odvracejí.

Na Štědrý den přišel na svět BRICS

Jihoafrický prezident Jacob Zuma úspěšně lobboval za přijetí své země do skupiny BRIC.

Do skupiny čtyř hlavních rozvíjejících se ekonomik Brazílie, Ruska, Indie a Číny, takzvané skupiny BRIC, byla pozvaná Jihoafrická republika.

Luděk Bednář 25.12.2010

Bankéř chudých se zpovídal ze zpronevěry

Muhammad Júnus musel vyvracet podezření, že jeho banka zpronevěřila 100 milionů dolarů.

Laureáta Nobelovy cenu za mír Júnuse vyšetřovaly norské úřady kvůli podezřelému převodu 100 milionů USD, nic nezákonného nezjistily.

Lukáš Novotný 14.12.2010

Agent Sarkozy bojuje o Indii. Je úspěšnější než Obama?

Nicolas Sarkozy a indický premiér Manmóhan Singh 6. prosince při tiskové konferenci v Dillí.

Sarkozy v Indii nejen shrábl obrovské objednávky za miliardy eur, ale zároveň i podpořil Dillí v úsilí o získání stálého členství v RB OSN.

Tibor Pósa 14.12.2010

Transafghánský plynovod řeší regionální problémy

Turkmenistán by měl začít zásobovat svým zemním plynem Afghánistán, Pákistán a Indii v roce 2014.

Po patnácti letech jednání schválily vlády Turkmenistánu, Afghánistánu, Indie a Pákistánu projekt výstavby Transafghánského plynovodu.

Soumrak supů a jedné kultury

Počet indických supů klesl z pěti milionů na deset tisíc.

Supi se během pouhých 20 let ocitli v Indii na pokraji vyhynutí, jsme svědky jednoho z nejstrašidelnějších ekologických hororů.

Janos Sebeök 12.12.2010

Realita teroristických útoků

Hotel Taj Mahal v Mumbaji se stal obětí teroristického útoku roku 2008.

Mluví-li vlády o teroristické hrozbě, téměř jistě útok proveden nebude, stane se však to, o čem nemluví

Jan Schneider 2.12.2010