Indie

Politická strana jako automobilka

To, co ve světě spotřebního zboží vypadá jako nabídka nového produktu, působí v politice jako chaos a neschopnost držet se kurzu.

Velká Británie hodlá vyvážet nový produkt – právní služby

Britský ministr spravedlnosti Kenneth Clarke představil plán, jak z londýnské City udělat kromě finančního i právní centrum Evropy.

Kapitola 39. Čtyři tisíce inovátorů

Americký politický vědec Charles Murray uvádí v knize Úspěchy lidstva 4002 vynikajících osobností, které v historii od roku 800 před naším letopočtem do roku 1950 celosvětově dramaticky přispěly k mimořádnému úsilí o skvělost v uměních a vědách.

Bez vynálezů, objevů a tvůrčích děl bílého muže by se svět dodnes brodil bažinami ignorance, bídy a primitivního života.

Hladovkou proti korupci? V Indii ano, v Česku těžko.

Indický aktivista Anna Hazare.

Indové berou boj proti korupci vážně. Dokonce kvůli tomu drží i hladovku. V čele protestů je známý aktivista Anna Hazare.

Jak se ztratit v dluhovém labyrintu

Navzdory nezadržitelnému úpadku Západ neustále subvencuje zbytek světa a dává stovky miliard dolarů na vojenské zásahy a hospodářskou pomoc.

Významný indický exportní artikl: CEO

Jeden z Indů v čele nadnárodní firmy: Ajay Banga šéfuje od loňského července společnosti MasterCard.

Jaké faktory rozhodují o tom, že se Indové stávají šéfy globálních firem?

Pákistánci platí islámské teroristy

Americký deník The New York Times v pondělí zveřejnil rozhovor s bývalým velitelem islamistické militantní skupiny.

Ke snídani Parkinsona. K obědu Alzheimera. K večeři rakovinu.

Výsledek dvouletého pátrání: Průmyslově vyráběné potraviny nesou vinu na epidemickém šíření chronických nemocí v západním světě.

Lidotřesení

Cílem masové migrace je vylidňující se a dosud bohatá Evropa. Ta proto začíná ztrácet svou kulturu, průměrnou vzdělanost a podnikavost.

Zadlužení absolventi právnických fakult v USA zavětřili příležitost

Právní služby ovládl nový trend: Outsourcing už nepřináší práci do zemí třetího světa, ale na americký „venkov“.

Afghánský ministr obrany dojednává vojenskou pomoc v Indii

Zhoršení vztahů USA s Pákistánem promptně využil věčný rival Islámábádu – Indie. Ta posiluje svůj vliv v Afghánistánu.

Obama Evropu zdvořile ujistil, že na ni nezapomíná

Barack Obama ujistil své polské přátele (v pozadí premiér Donald Tusk), že jejich zemi považuje za lídra demokratické a ekonomické transformace v celé střední Evropě. To Poláci slyšeli rádi.

Šestidenní návštěva Baracka Obamy v Evropě nepřinesla žádnou významnou dohodu ani změnu politiky, zůstanou po ní jen hezké fotky.

Světový řád: USA ustupují z pozice supervelmoci

USA chtějí letos v červenci začít stahovat své vojáky z Afghánistánu a úplně z něj odejít v roce 2014. A také v létě snížit počet vojáků v Iráku ze 170 tisíc na 50 tisíc. Na konci letošního roku by v něm pak neměl být ani jeden.

V době po studené válce USA sledují vývoj světa z vedlejší pozice. Platí to i pro dnešní události v severní Africe a na Blízkém východě.

Kdy skončí věk USA, když pilířem světové ekonomiky je stále americký spotřebitel?

Z prognózy Mezinárodního měnového fondu vyplývá, že dle parity kupní síly by v roce 2016 měl být čínský HDP vyšší než americký. A Čína by se měla stát největší ekonomikou na světě.

Někteří finanční analytici očekávají supercyklus světové ekonomiky - dlouhotrvající globální růst HDP poháněný rozvíjejícími se zeměmi.

Západní civilizace se nehroutí, jen ji jiné dohánějí

Izraelský publicista Saul Singer navštívil 12. května Prahu, aby prezentoval český překlad knihy Start-Up Nation, kterou napsal společně s Danem Senorem.

Malá země Izrael může mít velký vliv na rozvoj vědění, říká v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ jeden z autorů knihy Start-Up Nation Saul Singer.