Indie

Jak se ztratit v dluhovém labyrintu

Navzdory nezadržitelnému úpadku Západ neustále subvencuje zbytek světa a dává stovky miliard dolarů na vojenské zásahy a hospodářskou pomoc.

Významný indický exportní artikl: CEO

Jeden z Indů v čele nadnárodní firmy: Ajay Banga šéfuje od loňského července společnosti MasterCard.

Jaké faktory rozhodují o tom, že se Indové stávají šéfy globálních firem?

Pákistánci platí islámské teroristy

Americký deník The New York Times v pondělí zveřejnil rozhovor s bývalým velitelem islamistické militantní skupiny.

Ke snídani Parkinsona. K obědu Alzheimera. K večeři rakovinu.

Výsledek dvouletého pátrání: Průmyslově vyráběné potraviny nesou vinu na epidemickém šíření chronických nemocí v západním světě.

Lidotřesení

Cílem masové migrace je vylidňující se a dosud bohatá Evropa. Ta proto začíná ztrácet svou kulturu, průměrnou vzdělanost a podnikavost.

Zadlužení absolventi právnických fakult v USA zavětřili příležitost

Právní služby ovládl nový trend: Outsourcing už nepřináší práci do zemí třetího světa, ale na americký „venkov“.

Afghánský ministr obrany dojednává vojenskou pomoc v Indii

Zhoršení vztahů USA s Pákistánem promptně využil věčný rival Islámábádu – Indie. Ta posiluje svůj vliv v Afghánistánu.

Obama Evropu zdvořile ujistil, že na ni nezapomíná

Barack Obama ujistil své polské přátele (v pozadí premiér Donald Tusk), že jejich zemi považuje za lídra demokratické a ekonomické transformace v celé střední Evropě. To Poláci slyšeli rádi.

Šestidenní návštěva Baracka Obamy v Evropě nepřinesla žádnou významnou dohodu ani změnu politiky, zůstanou po ní jen hezké fotky.

Světový řád: USA ustupují z pozice supervelmoci

USA chtějí letos v červenci začít stahovat své vojáky z Afghánistánu a úplně z něj odejít v roce 2014. A také v létě snížit počet vojáků v Iráku ze 170 tisíc na 50 tisíc. Na konci letošního roku by v něm pak neměl být ani jeden.

V době po studené válce USA sledují vývoj světa z vedlejší pozice. Platí to i pro dnešní události v severní Africe a na Blízkém východě.

Kdy skončí věk USA, když pilířem světové ekonomiky je stále americký spotřebitel?

Z prognózy Mezinárodního měnového fondu vyplývá, že dle parity kupní síly by v roce 2016 měl být čínský HDP vyšší než americký. A Čína by se měla stát největší ekonomikou na světě.

Někteří finanční analytici očekávají supercyklus světové ekonomiky - dlouhotrvající globální růst HDP poháněný rozvíjejícími se zeměmi.

Západní civilizace se nehroutí, jen ji jiné dohánějí

Izraelský publicista Saul Singer navštívil 12. května Prahu, aby prezentoval český překlad knihy Start-Up Nation, kterou napsal společně s Danem Senorem.

Malá země Izrael může mít velký vliv na rozvoj vědění, říká v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ jeden z autorů knihy Start-Up Nation Saul Singer.

Budiž psacímu stroji smetiště lehké!

Po více než sto letech služby v kancelářích ukončil činnost vynález, který v minulosti způsobil převrat v kancelářské práci.

Indická společnost Godrej and Boyce uzavřela továrnu v Bombaji, jež jako poslední na světě vyráběla psací stroje.

BRICS mění světový politický řád

Na summitu skupiny BRICS 14. dubna v čínském San-ja se setkali indický premiér Manmóhan Singh (první zleva), ruský prezident Dmitrij Medveděv (druhý zleva), čínský prezident Chu Ťin-tchao (uprostřed), brazilská prezidentka Dilma Rousseffová a jihoafrický

Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika se rozhodly postupně vytvořit paralelní mezinárodní měnový systém.

OSN vyhlásila bezletovou zónu nad Libyí

Pro rezoluci hlasovalo deset z 15 členů Rady bezpečnosti, Čína, Indie, Rusko, Německo a Brazílie se zdržely. Kaddáfí pohrozil odvetou.

Indie je největším globálním dovozcem zbraní

Dle švédského think tanku SIPRI byla v letech 2006 až 2010 Indie největším importérem zbraní na světě. Za ní se umístily Čína a Jižní Korea.