Hudba

Chci zjistit, proč člověk zažívá štěstí při hraní Mozarta

Cembalistka Alena Hönigová

Sólistka na cembalo a fortepiano Alena Hönigová organizuje už třetí rok Hudební léto na zámku Jezeří – s doprovodným cílem vyrvat tento skvost navštěvovaný kdysi Goethem a hostící premiéru Beethovenovy Eroiky, ze spárů uhelné těžby. Nejen o hudbě rozmlouvala s Petrem Koudelkou.

Jack White drží rock’n’roll při životě

Jack White: Lazaretto.

Rocková aréna se vyprazdňuje. Řada rockerů působí dojmem, že ani nemá zájem čelit výzvám digitální éry. Je tu ale Jack White, který se na aktuální desce Lazaretto nebojí ani rapového frázování.

Archeologie zvuku: Obor, který oživuje dávné rytmy

Vědci pozorují starodávné malby v jeskyni Lascaux. Sloužila předkům i jako...

Jak asi zněla nejstarší hudba? Dají se rekonstruovat pravěké rytmy, které „oživovaly“ výjevy na paleolitických nástěnných malbách?

Zradil Bob Dylan reklamou své fanoušky i sám sebe?

Slavný americký umělec natočil patetický propagační klip pro automobilku Chrysler. Jeho fanoušci jsou v šoku. Co je jim ale do toho?

Přemysl Houda 10.3.2014

Interaktivita v roli vizionáře: Hudební videoklipy mění svou tvář

Videa vyžadující aktivní přístup diváka nejsou jen pomíjivým trendem – podílí se na transformaci zábavního průmyslu.

Folková legenda Pete Seeger byl komunista. Přesto slušný člověk.

Co spojuje českého folkaře Vladimíra Mertu se zesnulým americkým písničkářem, jehož každá druhá skladba obsahuje radikálně levicové sdělení?

Pohoupej mě v rytmu rocku. Tohle mají chlapi nosit!

Trendy „naživo“ zachycené na výstavišti Pitti Imagine Uomo ve Florencii. Vlevo kombinace klasiky a neformálního stylu, dvouřadové sako tvarované na tělo v kombinaci s tužkovými potištěnými kalhotami. Sjednocujícím prvkem je detail (manžeta, kravata, kape

S hudbou je to jako s módou – je třeba vybírat to nejlepší a reinterpretovat to svým jedinečným stylem.

Bohdan Bláhovec: Pop má utužovat iluzi, že s ním je život jednodušší

„Myslím, že paradigma devadesátých let, kdy každá zpěvačka musela mít dokonalou postavu a hrudník jako Mariah Carey, je opravdu pryč, cení se víc ta autenticita, byť paradoxně uměle vytvořená,“ říká dokumentarista Bohdan Bláhovec.

Rozhovor s autorem snímku Show! nejen o natáčení nejlepšího dokumentárního filmu roku 2013, ale i o hodnotových rámcích současného popu.

Nejednoznačné Grammy a nová tvář popu

Macklemore (vpravo) a Ryan Lewis pózují s cenami pro objev roku a nejlepší rapovou nahrávku, skladbu a album.

Zdá se, že vzhledem k roztříštěnosti výsledků nelze ani zaujmout jasné stanovisko. Vyhráli ti nejpopulárnější, či nejkreativnější interpreti?

Tohle jste měli slyšet: Dvacet alb roku

Bilance nejzajímavějších opusů domácí, slovenské i světové hudební scény roku 2013.

Hudba bez globální hvězdy aneb Roztříštěná pop music

Všemi pády propíraní The Beatles, The Doors a další dokázali přijít s něčím novým, ale hranice hudby byly i tehdy trochu jinde než dnes.

Český rapper Revolta bojoval proti elitám. Teď sjednocuje mládež.

„Postupně jsem odložil konspirační teorie, jak v hudbě, tak v mysli, protože nemám moc tyhle velké věci změnit. Je to boj s větrnými mlýny. Kašlu i na politiku a zaměřuju se spíš na to, co změnit můžu. Tedy sebe a své okolí.“

„Když chci něco změnit, tak nezůstanu někde meditovat pod stromem, ale půjdu a budu jednat,“ říká v rozhovoru Marek Kaleta alias Revolta.

Hubert Hoyer: Rybova hudební zvěst je radostná a svěží

„K těm prastarým barokním varhanám kráčím po původní, vyšlapané dlažbě, po které Jakub Jan Ryba také kdysi chodil. Usedám na stejnou stoličku a k úplně stejnému nástroji jako on. V tom vznešeném chrámovém tichu pak poslouchám varhanní tóny jeho skladeb a

Česká mše vánoční více než dvě stě let oslovuje nejen české posluchače. V čem tkví jedinečné kouzlo skladby prostého venkovského kantora?

Jan Brabec 30.12.2013

Rapper Řezník: Má postava je fiktivní padouch. Vážně to nemyslím.

„Nikdy se nestalo, že by se někdo z mých fanoušků v souvislosti s mými texty dopustil násilí,“ říká Martin Pohl alias horrorcorový hudebník.

Mladí poslouchají Řezníka. No a co?

Zalíbení teenagerů v horrorcorovém rapperovi je třeba vydržet. Nedělejme kolem něj ohrádky, nevytvářejme zakázané zahrady.