Hollywood

Letošní předávání Oscarů: Hollywood na vlně nároků politiky identit

Filmové ceny Oscar.

Patří ke klišé, že „politika do sportu nepatří“. A říká se to i o filmovém umění. Není to pravda, politika se s filmem prolíná odjakživa. Líbí se to divákovi? Mizerná sledovanost letošních Oscarů o tom hodně napovídá.

V letošním roce neměl nikdo odvahu natočit propracovaný vánoční film

Kurt Russell a Gordie Hawnová ve filmu Vánoční kronika: druhá část.

Cílem vánočních filmů není zapsat se do dějin kinematografie ani posbírat Oscary. Navozují spíš pohodu při pečení cukroví a prostírání slavnostní tabule. Možná byl letošní rok jen mimořádně slabší a příští bude lepší. Jsou-li totiž vybrané filmy nejlepší, představa opačného konce žebříčku děsí.

Kampaň Me Too by se měla týkat spíše ženské práce než celebrit

Kampaň Me Too a sexuální obtěžování.

„Proč může někdo někoho sexuálně obtěžovat? Protože se domnívá, že má dostatečnou moc, aby to nejen učinil, ale zejména se vyhnul trestu. A Harvey Weinstein, a v tom je dobrým symbolem současné kampaně Me Too, si myslel, že tuto moc má,“ říká americká feministka Cynthia Enloe.

Vzestup a pád hollywoodského producenta

Harvey Weinstein dorazil na předávání Oscarů v Los Angeles.

Až životní příběh hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina jednou někdo natočí, bude to trhák. Film o veleúspěšném filmovém magnátovi, který sbírá ocenění plnými hrstmi a se stejnou chtivostí prý sexuálně obtěžuje, a dokonce znásilňuje mladé herecké hvězdičky. Kdo by to nechtěl vidět?

Petr Kain 30.12.2017

Ukrajinský Gatsby

Donedávna veřejnosti zcela neznámý ukrajinský miliardář Sergej Kurčenko.

Nejmladší ukrajinský oligarcha kupuje kyjevskou edici časopisu Forbes. Jeho novináři totiž rozkryli Kurčenkovy vazby na rodinu prezidenta.     

Dan Macek 31.7.2013

Luhrmannova hollywoodská „love story“ je příběhem nějakého jiného Gatsbyho

Leonardo DiCaprio jako Jay Gatsby.

Velký Gatsby Baze Luhrmanna je příběhem tragické lásky a nekonečné naděje. Fitzgeraldův román je ale spíš o devastaci amerického snu.

Vzestup a pád informačních monopolů

Je internet další novou technologií, o níž se zpočátku zdálo, že se bude spontánně vyvíjet, ale nakonec se z ní stal uzavřený tržní systém?

Sebeparodie Pchjongjangu jako nejvyšší stupeň propagandy

Pro Američany je stále těžší brát vůdce KLDR vážně. I poté, co v něm „přítele na celý život“ našel vykřičený exot z NBA Dennis Rodman.

Dan Macek 4.3.2013

Christoph Waltz: Rakušan, pro nějž nestačí vedlejší role

Od menších rolí v seriálech se Christoph Waltz (vlevo) vyšvihl až ke dvěma Oscarům.

Rakouský herec si pro sebe uzmul další velkofilm, má druhého Oscara. Nezkusí Hollywood zapátrat mezi středoevropskými herci?

Legalizace marihuany vyvolává „zelenou horečku“

Výsledky referend v Coloradu a Washingtonu udělaly z jednoho podnikatele přes noc miliardáře.

Petr Matějček 20.11.2012

Jak uniknout mainstreamovým žebříčkům?

Díky internetu budoucnost patří trhům s produkty, jež se nikdy nedostaly do první desítky žebříčků prodeje. A zisk z nich může být i vyšší.

Petr Pietraš 19.3.2012

Czech model Němcová to star opposite Sharon Stone

Pavlína Němcová at the Elie Saab fashion show in Paris in 2010

Czech model and actress Pavlína Němcová says she’s landed a role in a Hollywood romantic comedy alongside Sharon Stone

Google+: 18 milionů uživatelů a pár celebrit

Nová strategie Googlu počítá s celebritami jako s pohonnou hmotou pro nejrychleji rostoucí sociální síť v dějinách internetu.

Al Schwimmer: Legenda izraelského nebe dolétala

Al Schwimmer (1917–2011) byl v roce 1950 zbaven amerického občanství – zřejmě v souvislosti s jeho pašeráckou leteckou recidivou. Vráceno mu bylo až v roce 2001.

V Tel Avivu zemřel 10. června v 94 letech zakladatel izraelského leteckého průmyslu a společnosti Israel Aircraft Industries.

Jan Schneider 22.6.2011

Královská záležitost aneb Zahraniční filmaři se vracejí

Daňové pobídky ve spojení s atraktivními lokacemi a know-how českých filmařů snad přivedou zpět velké produkce. Na snímku Sean Connery během natáčení Ligy výjimečných roku 2003.

Na podporu filmové produkce letos ministerstvo kultury vyčlenilo 300 milionů korun. Objem daňových pobídek je již nyní vyčerpán.

David Kasl 23.5.2011