Hamás

Izrael: Komu pomůže vítězství pravice v příštích parlamentních volbách?

Hnutí Hamas podporuje premiéra Benjamina Netanjahua, protože pokud zvítězí, zkomplikuje se tím mírový proces v Gaze i jednání s Fatahem.

Vojtěch Němec 24.11.2012

Jaká kritika státu Izrael je přípustná?

Může být ten, kdo kritizuje Izrael, nálepkován antisemitismem, nebo v případě, že je sám židovské národnosti, obviněn ze sebenenávisti?

Nové kyperské naleziště plynu mění aliance ve východním Středomoří

V důsledku nových spojenectví – Turecka s Hamásem a Izraele s Kyprem a Řeckem – se zhoršila bezpečnostní situace v regionu.

Další výhoda normálního času

Hodinový rozdíl v čase mezi Izraelem a Západním břehem zabránil 5. září 1999 nevinným obětem teroristického útoku ze strany Hamásu.

Jan Schneider 25.3.2012

Nukleární kachna aneb Čemu se smějí v Izraeli

Daffy Duck neboli bláznivá kachna je hrdinou kreslených seriálů Looney Tunes a Merrie Melodies společnosti Warner Bros a nyní i klipu, v němž vystupuje s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Íránská jaderná hrozba a vojenský útok Izraele jako ingredience pro poctivý šibeniční humor.

Pavel Pokorný 20.3.2012

Kdy začne svět brát vážně svůj závazek chránit Syřany?

Americká diplomatka Nancy Soderbergová se domnívá, že v syrské krizi je nezbytné k diplomacii přidat sílu, jinak se situace kupředu nepohne.

Proč Izrael věří, že se útok na Írán vyplatí

Podle Izraelců je jaderný Írán daleko nebezpečnější než jeho odplata, jež hrozí Izraeli poté, co zaútočí na íránská jaderná zařízení.

Kampaň proti Teheránu: Pouze předehra války, nebo jaderný Írán!

Proč Západ nemůže připustit, aby na sebe navzájem dělaly jaderné bububu Írán a Izrael? Jak by se v praktické rovině změnila rovnováha sil?

Příběh Íránu: Když OSN ohrožuje světový mír

Zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii o íránském jaderném programu má potenciál vyvolat válečný konflikt.

Zpráva a rezoluce Mezinárodní agentury pro atomovou energii o íránském jaderném programu provokuje válku a ekonomický kolaps.

Co platí na syrského prezidenta? Asi nic.

Kritika, sankce, embargo, suspendace, hrozby – se syrským režimem nehne nic. Mírové řešení tamní krize je nepravděpodobné.

Pavel Pokorný 17.11.2011

Jeden Izraelec za tisíc Arabů – co je výhodné nyní, nemusí být příště

Dohoda o výměně mezi Izraelem a Hamásem vzbudila rozpolcené reakce jak uvnitř Izraele, tak mezi Palestinci.

Jan Schneider 13.10.2011

Světový řád: USA ustupují z pozice supervelmoci

USA chtějí letos v červenci začít stahovat své vojáky z Afghánistánu a úplně z něj odejít v roce 2014. A také v létě snížit počet vojáků v Iráku ze 170 tisíc na 50 tisíc. Na konci letošního roku by v něm pak neměl být ani jeden.

V době po studené válce USA sledují vývoj světa z vedlejší pozice. Platí to i pro dnešní události v severní Africe a na Blízkém východě.

Bašár Asad může v Sýrii dál řádit. Západní válečníci ho nechají být.

Protesty v syrském přístavním městě Banijásu, kam se v minulých dnech přemístily vládní vojenské jednotky.

Co je ze strategického hlediska pro Blízký východ výhodnější? Sýrie s Asadem, nebo bez něho? Protestujících Syřanů se nikdo neptá. 

Příslušníci al-Kájdy se údajně šikují v Brazílii

Členové teroristické sítě plánují v Jižní Americe zahraniční teroristické útoky, shromažďují finanční prostředky a snaží se získat další členy.

Začíná Hamás spolupracovat s Muslimským bratrstvem?

Stoupenci hnutí Hamás se zúčastnili 26. ledna demonstrace na přechodu mezi Gazou a Egyptem proti ústupkům palestinských vůdců při mírových jednáních s Izraelem. V současnosti dle nepotvrzených informací přestala egyptská policie tento přechod střežit.

Přechod Rafáh i hranici mezi Egyptem a Gazou prý přestala střežit egyptská policie. Ozbrojenci palestinského Hamásu přecházejí do Egypta.