Günther Oettinger

Recepty evropské elity na potíže Itálie by mohly vyvolat požár

Itálie po parlamentních volbách.

Výrok německého eurokomisaře pro unijní rozpočet Günthera Oettingera, že „finanční trhy Italy naučí, jak správně hlasovat“, vyhodil v Itálii pojistky.

István Léko 7.6.2018

Jásot nad ruským plynem Ukrajině je předčasný

Rusko, Ukrajina, plyn

Rusko se sice dohodlo s Ukrajinou a EU na obnově dodávek suroviny, ale podle českého velvyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky dostatečné záruky neexistují. Klíčové mimo jiné bude, zda se podaří udržet příměří na východní Ukrajině.

Jan Žižka 5.11.2014

Dohodne se Rusko s Ukrajinou na dodávkách plynu?

Rusko, Ukrajina, plyn

Setkání eurokomisaře pro energetiku Günthera Öttingera a ukrajinského a ruského ministra energetiky Jurije Prodana a Alexandra Novaka minulý týden v Bruselu připomínalo dialog hluchých s němými. Ve čtvrtek 30. října se však Rusko a Ukrajina dohodly na dodávkách plynu pro nadcházející zimní období do března 2015.

Jaderný sňatek Maďarů s Rusy

První ze dvou nových bloků elektrárny v maďarské Paksi, které postaví ruský Rosatom, by měl být dokončen v roce 2023.

Na rozšíření jaderné elektrárny v Paksi, jež má zrealizovat Rosatom, poskytne Rusko Maďarsku půjčku ve výši 10 miliard eur.

Kacířská myšlenka: Co takhle zapojit Němce do dostavby Temelína?

V Německu existuje z dob provozování moderních atomových elektráren obrovské know-how, jež zůstane po opuštění výroby z jádra nevyužito.

Plynový kongres: Škoda, že Klausův a Clintonův projev nebyly vedle sebe

Svůj dojem z Energy Gas Storage Summit 2012 pořádaném společností CE GROUP 24. a 25. května na Pražském hradě poskytuje Vratislav Ludvík.

Czech minister backs down on nuclear energy boom, battles EU power bid

Čtyři ze šesti českých reaktorů, konkrétně v Dukovanech (na snímku), nemají masivní ochrannou obálku, zvanou kontejnment.

The plug appears to have been pulled on an unprecedented surge of new nuclear power construction in the Czech Republic 

Czechs faced closure pressure over Dukovany plant

Opravdové potíže nastanou, až se první dukovanský blok bude blížit konci životnosti. Bude to právě v době, kdy Německo plánuje odstavit svoje poslední reaktory.

The Czech Republic’s biggest nuclear plant came under pressure to close this year amid mounting European anti-nuclear sentiment

Gazprom to reroute Czech gas supplies

Litvínov mayor Milan Šťovíček puts his mark on the Gazela pipeline, which will join the Czech gas pipeline network with Germany’s planned Opal pipeline to connect with Nord Stream

Gazprom announces that 20 BCM of gas currently delivered to Czech Rep. and Germany via Ukraine will be diverted to the Nord Stream   

EU se neshodla na testech jaderných elektráren

Spor se vede o otázku, zda do testů zahrnout ochranu před teroristickými útoky. Proti Německu se postavily Francie a Velká Británie.

Martin Shabu 13.5.2011

Nabucco–South Stream merger talk resurfaces

Na jedné lodi. Vůdci Itálie a Ruska Silvio Berlusconi, Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin při prohlídce nového letadla Suchoj Superjet 100.

The US ambassador in Rome has revived speculation about merging Russia’s South Stream and the EU’s Nabucco gas pipeline projects

Gábor Stier 16.4.2011

EU nuclear ‘stress tests’ nonbinding

The Dukovany reactors, launched in the mid-1980s, are the oldest in the Czech Republic

EU ministers have agreed to hold voluntary nuclear plant ‘stress tests’ but still disagree over criteria; age is a sticking point for Czechs

EU criticizes ‘retro’ solar tax

Minister Kocourek refutes EC’s arguments against the 26 percent solar energy tax, claims it will spur investment

Čestmír Klos 7.3.2011

Nelibost EU nad českým řešením fotovoltaiky

Evropskou komisi znepokojil retroaktivní charakter zákona zavádějícího šestadvacetiprocentní „solární daň“. Ministr Kocourek zákon brání.

O osudu plynovodu Nabucco rozhodne Ázerbájdžán

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso (vlevo) jednal během lednové návštěvy Ázerbájdžánu s prezidentem země Ilhamem Alijevem o dodávkách zemního plynu do Evropy.

Bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer navrhl spojení plynovodu Nabucco s dalšími dvěma evropskými projekty.