Granty
Když má docent méně než pokladní v supermarketu

Vysokoškolští pedagogové na pražské filozofické fakultě mají platy o dost nižší než učitelé základních, středních i vyšších odborných škol. Tento nedůstojný stav většinou trpně snášejí, protože svou prací žijí.
Koronavirus v roce 2020 dopadl na vědu i na akademické prostředí

Koronavirová pandemie ukázala, jak potřebná je věda a výzkum pro řešení současných a budoucích výzev společnosti. Málokdy dříve byli čeští vědci stejně často vidět jako v uplynulém tři čtvrtě roce.
Výborná věda může vyrůst jenom ze široké vědecké základny

„Všechny státy, které mají rozvinuté technologie a inovace, mají i kvalitní základní výzkum. Ten také přispívá k obecnému poznání přírody a společnosti,“ říká v rozhovoru jaderná fyzička a končící předsedkyně Grantové agentury ČR Alice Valkárová.
Proč se mlčí o americkém financování čínského výzkumu koronaviru
Bylo by třeba znát americko-čínské výzkumné programy a přímé i nepřímé finanční toky mezi USA a Wuchanským institutem virologie za minulých nejméně deset let, aby šlo učinit nějaký závěr.
Progresivisté na západních univerzitách potlačují jiné názory

Stoupenci nové levice ovládající většinu západních univerzit a médií jsou extrémně netolerantní k jiným názorům i faktům. Kritici politické korektnosti, odpůrci uzákonění manželství homosexuálů či skeptici ke klimatické změně jsou vytlačováni z veřejné diskuse.
Nikdo není absolutně nezávislý, ani absolutně závislý

Lze v současném světě vytvářet paralelní struktury ke společnosti? V pražských Holešovicích sídlí nezisková organizace, jež si to myslí. Jmenuje se Paralelní polis a její spoluzakladatel Martin Leskovjan v rozhovoru říká, že to jde stále lépe.
Z Česka odchází další vědec. I s grantem za 38 milionů korun

Zahraniční vědec Michael J. Bojdys, který pochází z Polska a žil v Německu i Velké Británii, na podzim 2015 získal prestižní grant Evropské výzkumné rady. Nyní s ním však míří do Německa, kde očekává důraz na vědu a daleko méně byrokracie, politiky a žabomyších válek než v Česku.
Grant Evropské výzkumné rady získalo 24 českých vědců v cizině

Spočítat přesný počet českých vědců, kteří získali grant Evropské výzkumné rady mimo svou vlast, není snadné, za pomoci expertů Technologického centra Akademie věd však LN sestavily první přehled oceněných Čechů.
Česko v prestižních grantech zaostává

Evropská výzkumná rada (ERC) už deset let rozdává prestižní granty pro nejlepší vědce v Evropě. Podporu dostalo 7000 hlavních řešitelů, do Česka však přišlo pouze 25 takových grantů. Přitom i středně veliké země jako Nizozemsko či Rakousko – si vedou lépe, což platí i o postkomunistickém Maďarsku.
Politici ani veřejnost nedoceňují základní výzkum

„Z pohledu vědců nebude na vědu nikdy dostatek peněz. Současná věda – zejména v přírodovědných, lékařských a technických oborech – je nákladná, náročná na lidi i přístrojové vybavení. Řešením v poměrech země velikosti Česka je koncentrace kapacit,“ říká v rozhovoru Jiří Nantl.
Profesorka Roithová: Vědkyně to nesmějí vzdávat

„Snažím se přenášet do Česka správné postupy,“ říká profesorka chemie Univerzity Karlovy Jana Roithová, která získala elitní ERC Consolidator grant ve výši 43 milionů korun.
420PEOPLE: Tvorba není demokracie

„Současný tanec bude vždycky v umění taková Popelka. To je v pořádku. Ale u nás jej lidé odepisují už dopředu,“ říká v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ duo Václav Kuneš a Nataša Novotná, zakladatelé tanečního souboru 420PEOPLE.
Dobrodružství vědce Davida Š. aneb Cesta tam a (snad) zase zpátky

Příběhy českého vědce Davida Š. ukazují, v čem je podpora (nejen) mladých vědců v této zemi problematická. Kromě nestability ve financování výzkumu je charakteristické lpění na pravidlech, i jsou-li nejasně definovaná, nebo nedomyšlená.
Odměňování vědců: Jak se přiblížit nejrozvinutějším zemím?

Systém odměňování vědeckých pracovníků značně ovlivňuje efektivitu jejich práce. Jak by měl fungovat? Mají mít vědci pevně dané platy, nebo se rozptylovat sháněním časově omezených peněz z grantů? Jak systém funguje v Česku a jak v zahraničí?
Geometři a vykladači: Věda jako povolání, či profese?

Matematik Zdeněk Strakoš v rozhovoru mimo jiné upozorňuje: Chytré a pracovité studenty i vědce máme, ale neumíme jim často vytvořit podmínky, aby mohli vyrůst na úroveň srovnatelnou s úspěšnými řešiteli ERC grantů.