Fundamentalismus

Moskvě hrozí nucený ústup ze Středozemí

Dle ruského prezidenta Vladimira Putina je třeba udělat vše pro to, aby se režim Bašára Asada s povstalci dohodl na postupu mírového urovnání syrského konfliktu u jednacího stolu.

Rusko se v Sýrii se snaží chránit kromě zbytku vlivu na Blízkém východě i globální pozice.

Gábor Stier 9.8.2012

Sýrie: Mediální manipulace nerespektuje ani posvátnost smrti

Masový hrob obětí masakru z 25. května v syrském městě Húlá.

Hrůzný masakr v Húlá je využíván na podporu požadavku, aby Bašár Asad odstoupil, přestože není prokázáno, že by ho způsobily Asadovy síly.

Nicolas Sarkozy začíná lovit hlasy krajní pravice

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy například slíbil, že v případě znovuzvolení jeho vláda sníží o polovinu počet imigrantů přicházejících každoročně do Francie, zavede na biometrických údajích zdravotní kartu pojištěnce či zvýší trestní postih za reci

Francouzský prezident vyzývá k národní jednotě a k boji s náboženským fundamentalismem, kriminalitou a s ohrožením Francie imigranty i EU.

Arabské jaro změnilo pouze vedení zemí. Režimy zůstaly stejné.

Arabské jaro dokázalo pouze přivést davy do ulic, nebylo však schopné postavit do jejich čela vůdce. Otázkou však je, zda jsou noví Kaddafíové, Násirové, noví revoluční vůdci třeba. Svět nemá ani ponětí, co se stalo po návratu mladých mužů domů.

Bylo pouhým snem Evropanů, že masové demonstrace organizované prostřednictvím Facebooku a Twitteru dodají islámskému světu západní formát.

Kapitola 48. Jak nacházet svobodu

André Glucksmann vnímá politiku z úhlu nadčasovosti, a proto je moderním francouzským konzervativcem par excellence.

Žít svobodně znamená netrvat na pořádku, ale smiřovat se s nepořádkem jako příležitostí experimentovat, mýlit se, chybovat a učit se.

Benjamin Kuras 25.10.2011

Emil Cioran: Mistr nespavců a teoretik sebevraždy

Dílo francouzského spisovatele rumunského původu Emila Ciorana (1911–1995), který by se letos 8. dubna dožila sta let, nelze bez zkreslení shrnout.

Francouzský spisovatel rumunského původu si nemohl dovolit nevědět, co ve století tajných policií obnáší ukazovat pravou tvář na potkání.

Bohové byli vyhnáni ze svých domovů

Je třeba odmítnout Huntingtonovu tezi o střetu civilizací. Vychází totiž z předpokladu, že základ civilizací tvoří náboženství, ale je tomu naopak.