Fukušima

Roubini versus Bremmer III: Čína a Rusko se snaží spolupracovat

Americký časopis Foreign Policy se zeptal na budoucí vývoj dvou významných ekonomických a geopolitických prognostiků globálních trhů.

Fukušima rok poté. Seriózní informace stále chybějí.

Zahraniční novináři mohli navštívit Fukušimu 28. února. Jaderná elektrárna je již ve stavu studené odstávky, zejména díky úsilí bezejmenných dělníků, kteří při likvidaci havárie riskovali své zdraví.

„Fukušimské ticho“ trvá, píše z Japonska Ondřej Hýbl. Nedostatek informací dnes ubližuje těm, již havárii pomáhají likvidovat.

Soumrak japonského exportu

V tokijském přístavu vykládají 25. ledna dovezené zboží. Zvýšený import v loňském roce vychýlil obchodní bilanci Japonska do červených čísel.

Bilance mezinárodního obchodu Japonska vykázala za rok 2011 ztrátu. Po 31 letech. Země postupně ztrácí svoji pozici exportéra.

Ondřej Hýbl 31.1.2012

Japonští velrybáři opět v Antarktidě aneb Jak souvisí velrybí byznys s tsunami

Japonsko obhajuje lov velryb právem na zachování tradiční kuchyně.

Japonská vláda financuje velrybářskou flotilu u jižního pólu z peněz určených na obnovu regionů zasažených březnovou přírodní katastrofou.

Ondřej Hýbl 15.12.2011

Fukušima britského bulváru

Navzdory Rebece Brooksové, bývalé šéfredaktorce britského bulvárního týdeníku News of the World, existují ženy, které utvářejí domov, a matky uzavřené v rodinném kruhu.

Zdá se, že druhá krize britského bulváru je ještě vážnější než první. Proč? Protože jde o skandál nejen morální, ale i právní.

Nová překážka ke spuštění japonských reaktorů: dvojitý zátěžový test

Nestanou se v budoucnu jaderné elektrárny v Japonsku jen mlčící betonovou kulisou k dovolenkovým hrátkám? Na snímku tři reaktory elektrárny Mihama v prefektuře Fukui, kde je turisticky atraktivní pobřeží s celkem 14 reaktory přezdíváno „Atomová arkáda“.

Bezpečnost jaderných elektráren a pocit bezpečí Japonců jsou dle vlády nejvyšší priority. Země se však bude potýkat s nedostatkem proudu.

Fukušimské strašidlo v českých houbách

Panickou e-mailovou zprávu o ozářených houbách si přečtěte, oceňte autorovu fantasmagorii a smažte. Až začnou růst hřiby, s klidem do lesa!

Dopis do Německa: Nebuďte na nás kvůli jádru přísní

Nejen pro Evropu, ale ani pro Německo není dobré, aby si zajišťovalo energetickou bezpečnost, aniž by se ohlíželo na sousední země.

Vody řeky Missouri zalévají atomovou elektrárnu

Fukušimský scénář americkému městu Omaha zatím nehrozí, neboť reaktor je od dubna odstaven a navzdory povodni je dosud v suchu.

Cesta autem znamená vyšší riziko než bydlet u Temelína

Dle statistiky zemřete pravděpodobněji při automobilové nehodě než při jaderné havárii.

Z prověrky bezpečnosti jaderných elektráren a eventuálně jejich zákazu se pravděpodobně v blízké budoucnosti stane politické téma.

Dilema nezní, zda mít, či nemít jadernou energii

Odpovídalo 166 vrcholných představitelů firem.

Dle téměř všech vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE by se Česko nemělo řídit Německem a odstoupit od jaderné energetiky.

České firmy se třesou na dostavbu Temelína

Bez jádra se ČR dle náměstka ministra průmyslu Tomáše Hünera neobejde. Průmysl by mohl zaměstnat více energetických specialistů.

Mohl za výbuchy ve Fukušimě vrtulník s předsedou vlády?

„Ne“ jaderným elektrárnám, hlásají znaky na transparentu Japonce, který svůj nesouhlas přišel demonstrovat  23. dubna před sídlo společnosti TEPCO v Tokiu.

Nedávné zemětřesení a vlna tsunami nebyly bezprecedentní. Podobná zkušenost z roku 1896 Japonce a hlavně jaderné energetiky nepoučila.

Pozor, lidské nebezpečí! Pozor, nebezpečí radiace!

Radioaktivita z poškozené jaderné elektrárny Fukušima představuje dnes pro Tokio větší hrozbu než tsunami.

Fukušimská jaderná krize neznamenala z jakéhokoli hlediska obrat či vážnější krok k novému, ekologickému světovému řádu.

Fukušima září jako Černobyl

Japonský policista ve službě, na hranici dvacetikilometrové evakuované zóny u městečka Minamisoma, musí kvůli havárii v jaderné elektrárně Fukušima chodit v ochranném obleku.

Radioaktivní záření šířící se ze tří fukušimských reaktorů a čtyř nádrží s vyhořelým palivem může celkovým objemem Černobyl i překonat.