François Hollande
Úpadek a pád francouzské zahraniční politiky

Francouzská zahraniční politika v uplynulých deseti let nebyla dobrá. Prezidenti Nicolas Sarkozy a François Hollande oslabili národní zájmy ve prospěch EU, NATO, USA a velkých korporací. Proto by se měla francouzská politika vrátit k ideálům páté republiky.
Francie: Volba Jeana-Luka Mélenchona prezidentem děsí finančníky
Pokud se kandidát francouzských komunistů Jean-Luc Mélenchon dostane do do druhého kola francouzských prezidentských voleb, má šanci uspět. Proti Marine Le Penové totiž může použít antifašismus a proti Emmanuelu Macronovi je jeho výhodou antikapitalistický program.
Stane se Emmanuel Macron francouzským prezidentem?
Z průzkumů vyplývá, že ve druhém kole francouzských prezidentských voleb se střetnou Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Tradiční politické dělení na levici a na pravici tedy neplatí, neboť dvě hlavní strany – republikánská a socialistická –, jež určovaly francouzskou politiku, se do něho nedostanou.
Znejistělá Francie volí prezidenta
Za necelé dva měsíce budou prezidentské volby ve Francii. Ta sice ztratila lesk i vliv, když se mocenské kyvadlo vychýlilo k Berlínu, navzdory tomu zůstává mocenským hráčem, a kdo bude sedět v Elysejském paláci, není jen její vnitřní záležitostí.
Stane se Angela Merkelová lídryní svobodného světa?
Pro mnoho politických komentátorů byl rok 2016 nejhorší v tomto tisíciletí – vystupňování války v Sýrii, brexit a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Za této situace by Evropa potřebovala silnou německou kancléřku Merkelovou. Její pozice je však oslabená a letošní volby v Německu ji značně omezují.
Francie: Prezidentský odkaz Françoise Hollanda je katastrofa
Za prezidentství Françoise Hollande Francie ztratila pět let. Pouze sledoval ekonomický a geopolitický vývoj, aniž by jej ovlivňoval. Otázkou je, zda příští rezident Elysejského paláce nedopadne stejně.
Hollandova sedmisetstránková politická sebevražda
Půl roku před prezidentskými a parlamentními volbami zažily politické vody ve Francii tsunami. Vyvolala ho téměř 700stránková kniha rozhovorů, které prezident Hollande vedl se dvěma novináři z deníku Le Monde. Byla to osobní sebevražda?
Marine Le Penová není francouzským Donaldem Trumpem

Může šéfka Národní fronty Marine Le Penová, jež mezi prvními gratulovala Trumpovi, také získat navzdory nepřízni médií na příštích pět let prezidentské křeslo?
Evropa nemá charismatického lídra s přijatelnou vizí budoucnosti
„Přestože se dnes občas objevují nejčernější scénáře, věci se nebudou vyvíjet natolik špatně, jak si mnozí myslí. Evropskou unii v její současné podobně si nepřeje většina Italů, Nizozemců ani Francouzů a posilují extremistické strany,“ říká v rozhovoru francouzský politolog Arnaud Dubien.
Francie: Výstavba nových mešit je větší problém než burkiny
Nedostatek informací o výstavbě nových mešit ukazuje, že terorismus představuje ve Francii velký problém. Nové mešity totiž na rozdíl od burkin, jež jsou jen přechodným výstřelkem, změní francouzská města na delší dobu.
Myšlenkové zdroje Vladimira Putina a kam směřuje

Putinova filozofie má dva pilíře – myšlenku impéria a obhajobu války, nikoli útočné, ale obranné. Ruská identita předpokládá střet, a proto Putin buduje silnou federaci.
Francouzské zemědělství čeká jen prodlužování agónie

Francii už skoro rok sužují ostré protesty zemědělců. Manifestace. Protesty před sídly ministra zemědělství a ministra obrany, který jako poslanec zastupuje nejpostiženější region Bretaň. Zdá se, že francouzský zemědělec začíná být u konce s dechem.
Evropa musí zachovat věrnost liberálním hodnotám
Evropská unie stojí na dějinné křižovatce. Jak se vypořádá s migrační a bezpečnostní krizí, rozhodne, zůstane-li liberální, nebo uplácá hrad z písku, který smete zřejmě ještě silnější migrační vlna.
Francie a řecká a migrační krize: Stát nemá přátele, ale zájmy

V řecké krizi se Francie pokusila hrát vůdčí roli, na niž byla v minulosti zvyklá. Žádné její řešení však nebylo úspěšné. V případě uprchlické krize pak politika, kterou se Francie snaží prosadit na evropské úrovni, stojí na vratkých základech. Její řešení integrace slouží řadě evropských států jako odstrašující příklad.
Kvóty pro uprchlíky se ocitly na vedlejší koleji
Prosazení kvót na přerozdělení migrantů bylo pouze prvním krokem k trvalému klíči na distribuci běženců po Evropě. Ten se nyní pokouší prosadit evropský tandem Angela Merkelová–François Hollande.