Francie
Byly by USA velkou zemí, kdyby nekolonizovaly západ a jih svého území?

Bývalé koloniální velmoci používaly při budování a ovládání svého impéria a sféry vlivu drastické metody. Pokud jde o vyhubení Indiánů a územní anexi, je zapomnění a odvedení pozornosti strategií současných USA. Mohly ale vytvořit moderní civilizaci bez drastických metod?
Cesta Richarda Weinera od počátečních nedokonalostí k osobitému dílu

Vydání raných próz outsidera české literatury Richarda Weinera (1884–1937) Přetržená nit je velkou událostí. Aspoň pro ty, kdo ho znají.
Zbavuje-li se vláda odpovědnosti za pandemii, přestává jí být

Česká vláda by se neměla liberálně lekat své suverenity a svou odpovědnost za celek vyhazovat na ulici jako nedopalek na bedra nás všech.
Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti

Nenávist k Rusku má svou historii a český politicky a historicky gramotný občan si klade otázku, kde se bere. Této demagogii snad mohou uvěřit Američané, které zajímají jen problémy státu, ve kterém žijí. Někteří Češi však také neznají historii a politické názory si tříbí v hospodském či kavárenském žvanění.
Jak se obyčejně vyrovnat s řadou prudkých zvratů a zvláštních náhod

Román Na světě žijeme každý jinak francouzského spisovatele Jeana-Paula Duboise si může v rodině přečíst každý její člen bez ohledu na věk a pohlaví. Předloni získal Goncourtovu cenu, a jelikož se jí dočkal na prahu sedmdesátník, nepřekvapí, že jeho život to zásadně nezměnilo.
O četbě Marcela Prousta aneb Jak bez hlubokého čtení půjdeme do háje

K přečtení šestisvazkového Hledání ztraceného času francouzského spisovatele Marcela Prousta (1871–1922) je naprostá zdrženlivost od digitálního světa neodmyslitelnou podmínkou. Zatímco na Mount Everestu lezců přibylo, počet těch, kteří zdolají toto veledílo, klesl.
Spisovatelé jako mluvčí národa nejsou i lidsky morálními autoritami

Nový francouzský životopis Milana Kundery vrací do hry otázku vztahu života a díla. Porozumíme dílu znalostí autora? Je klíčem k porozumění jeho životu? Je zbytečné číst filozofické úvahy Martina Heideggera, pokud s nacisty sympatizoval více, než jsme tušili? Pomohly Máchovy deníky pochopit genialitu Máje?
Feministky proti Izraeli

Pražské epigonky francouzské feministky Marguerite Stern(ové) na Lennonovu zeď na Malé straně v Praze vylepily heslo proti zbrojení. Kritiku Turecka je možné pochopit, ale proč jim vadí, když zbraně kupuje Izrael? Že by se do feministické skupiny infiltrovala nějaká palestinská aktivistka?
Saxo Bank: Deset předpovědí na rok 2021

Nevíme sice, které předpovědi dánské investiční banky Saxo Bank se naplní, ale lze souhlasit s názorem jejího hlavního ekonoma Steena Jakobsena: „Koronavirová pandemie zesílila všechny známé supertrendy, ale největší strukturální změny nastanou na trhu práce.“
Francie: Směšování islámu a islamismu vyhovuje rasistům
Po krajní pravici přichází ve Francii se žonglováním s pojmy islám a islamismus i krajní levice. Je to snazší než řešit skutečné problémy. Islám je víra a náboženství, islamismus politická ideologie. Stavět mezi ně rovnítko je krokem k tomu vidět v každém muslimovi potenciálního teroristu, nebo oběť islamofobie. Píše Zdeněk Müller.
Sociální sítě by neměly být arbitry, co lze, či nelze veřejně říkat

Sociální sítě plní roli ulic, náměstí, médií a televize. Otázkou je, jak zajistit svobodný veřejný prostor, vede-li se většina komunikace na platformách ovládaných soukromými subjekty. Především však na to, co lze veřejně říkat, máme demokraticky volený zákonodárný sbor, Ústavu a zákony.
Jean Genet: Podvojný, ale jednoznačnému hodnocení unikající živel

Rakouský spisovatel Josef Winkler našel spojence v románech francouzského spisovatele Jeana Geneta a této svérázné osobnosti věnoval dokonce Knížku chovance Jeana Geneta.
Deset opatření k potlačení islámského terorismu v Evropě

Spoluviníky krize ve Francii nejsou jen spolupachatelé násilných činů muslimů, ale nepřímo také politici, média, akademici a voliči. Pokud francouzská i západoevropská populace bude volit proimigrační strany změna k lepšímu nenastane.
Umělou inteligencí, supravodiči a soukromým kapitálem k jaderné fúzi

Fúzní nebo termonukleární reakci lidé zatím zvládli jenom v její ničivé podobě vodíkové bomby. Od padesátých let se vědci snaží fúzní reaktor sestrojit. V létě začala v jižní Francii montáž největšího světového fúzního reaktoru.
Nepodmíněný základní příjem: Dividendy pro všechny americké občany

Kvůli diskusi o iniciativě evropských občanů Zaveďme nepodmíněný základní příjem je třeba znát jeho historické zdroje, přičemž k prvním průkopníkům patří například USA.